sv. Irenej / st 28. červen 2017

Původem byl Řek. V mládí přijal výuku od sv. Polykarpa a pak přesídlil na západ... (pokračování)

Vatikán oznámil objev starověkých dokumentů

Vatikánský list v úterý 12. června oznámil, že v německé knihovně bylo objeveno 29 dosud nepublikovaných kázání, která jsou dílem jednoho z nejvýznamnějších a nejplodnějších raných církevních otců.

Órigenés z Alexandrie, teolog z 3. století, je považován za myslitele, který hrál klíčovou roli při vývoji křesťanského myšlení. Papež Benedikt XVI., který je rovněž teologem, věnoval v roce 2007 dvě ze svých týdenních věroučných konferencí zhodnocení významu Órigenova života a díla.

Vatikánský list L'Osservatore Romano uvedl, že navzdory Órigenovu významu se dochovalo jen málo z jeho původních textů, protože byl odsouzen konstantinopolským koncilem v roce 553.

List oznámil, že italská badatelka Marina Molin Pradelová objevila tato kázání v dubnu v Bavorské státní knihovně, když četla byzantský kodex pocházející z 11. století. Povšimla si, že se některá kázání podobají latinskému překladu Órigenova díla. Po dalším studiu došla k závěru, že Órigenés byl autorem těchto originálů, oznámil vatikánský list.

20. 06. 2012, AP