sv. Jan (Nepomuk) Neumann / so 19. červen 2021

Pocházel z Prachatic. Teologii studoval v Českých Budějovicích a v Praze. Hájil pravdu proti josefinismu a asi proto nebyl doporučen k svěcení. Láska a touha po službě Bohu jej zavedla do Ameriky, kde byl vysvě... (pokračování)

Přehled zpráv

AFRIKA

Afričtí biskupové tvrdí, že polarizace v církvi je spíše politická než věroučná

Dva biskupové, kteří se na počátku prosince účastnili velkého summitu o africkém katolicismu, vzkazují katolické církvi v západním světě: Nepřenášejte svou polarizaci na náš kontinent. Biskup George Desmond Tambala z Malawi se domnívá, že polarizace uvnitř církve v Evropě a ve Spojených státech „je spíše politická než věroučná“ – a odvádí od skutečné práce církve.

Biskupové z Ghany se staví proti projektům UNESCO

Konference biskupů Ghany (GCBC) uvedla, že katolická církev se staví proti jakémukoli pokusu o falšování morálních hodnot ve společnosti, a vyzvala rodiče, aby hráli aktivnější roli při vzdělávání svých dětí tím, že jim budou vštěpovat náboženské a morální hodnoty. UNESCO zahájilo v zemi rozsáhlou kampaň sexuální výchovy zaměřenou na nejmladší děti.

Afričtí biskupové tvrdí, že polarizace v církvi je spíše politická než věroučná

Biskupové, kteří se na počátku prosince účastnili velkého summitu o africkém katolicismu, vzkazují katolické církvi v západním světě: Nepřenášejte svou polarizaci na náš kontinent. Biskup George Desmond Tambala ze Zomby v Malawi se domnívá, že polarizace uvnitř církve v Evropě a ve Spojených státech „je spíše politická než věroučná“ – a odvádí od skutečné práce církve.

Niger – Šest měsíců mlčení o uneseném misionáři

Otec Pierluigi Maccalli, kněz ze Společnosti afrických misií, byl unesen před šesti měsíci. „Je to pro nás celá věčnost. Cizí lidé ho vzali jako rukojmí a jednoho večera v září ho odvedli pryč. V žádném případě si neuvědomovali důsledky činu, který provedli,“ napsal jeho spolubratr P. Mauro Armanino ze Společnosti afrických misií v upřímné zprávě, kterou zaslal agentuře Fides.

Zázraky připsané koptským křesťanům popraveným Islámským státem

Vychází kniha, která se věnuje životům 21 křesťanských mužů, kteří byli v roce 2015 popraveni na libyjské pláži a jejichž smrt z rukou příslušníků Islámského státu jen posílila víru křesťanů v jejich domovské vesnici. Svět byl zděšen, když tato brutální teroristická organizace zveřejnila záběry, jak bylo 21 mužů – všichni až na jednoho migranti z Egypta – oděných v oranžových kombinézách vedeno na libyjskou pláž poblíž Sirte.

Extrémisté z aš-Šabáb se přihlásili k smrtícímu útoku na hotel v Nairobi

Extrémisté v úterý zaútočili na hotel v keňském hlavním městě, odpálili nálože a stříleli do lidí sedících u stolků v kavárně. K útoku se příhlásila nejvražednější islamistická militantní organizace v Africe. Policejní důstojník uvedl, že zemřelo nejméně 15 lidí. „Je to strašlivé. To, co jsem viděl, bylo děsivé,“ řekl Charles Njenga, kterému se podařilo uprchnout z místa plného krve, rozbitého skla, hořících aut a oblaků černého kouře.

Latinská mše v jihovýchodní Nigérii

V srpnu, pod jasně modrou oblohou a před 2500 věřících biskup Gregory Ochiagha sloužil první obřad kněžského svěcení v tradičním latinském obřadu od doby, kdy byl po Druhém vatikánském koncilu zaveden do liturgie národní jazyk. Na konci mše šestaosmdesátiletý biskup málem omdlel. „Jsem tak šťastný, jsem tak šťastný,“ šeptal, když jej odváděli ke křeslu.

Koptský katolický patriarcha: hleďme na nové mučedníky

Masakry na Květnou neděli „byly zkouškou víry egyptských křesťanů. Papež Tawadros je smutný a hluboce zarmoucený, není snadné s ním hovořit. Když vidíme, co se děje, můžeme jen hledět na nové mučedníky a ještě naléhavěji volat ke Kristu, aby nás utěšoval a chránil naši naději na vzkříšení“. Takto patriarcha Ibrahim Isaac Sidrak, primas koptské katolické církve, vyjádřil v rozhovoru s agenturou Fides pocity mnoha pokřtěných Egypťanů po krveprolití, které minulou neděli způsobili sebevražední atentátníci ve dvou chrámech koptské pravoslavné církve.

Problémy ohledně pojetí eucharistie v Amoris laetitia jsou v Africe vyřešeny

V době příprav významné římské konference o Africe její hlavní organizátor, nigerijský otec Paulinus Odozor, řekl, že problematika podávání svatého přijímání rozvedeným a občansky nově sezdaným katolíkům, jež byla vyvolána exhortací Amoris laetitia, je v Africe vyřešena – a odpověď zní „ne“.

   1  2  3  4  5  6  7  8  9