Obrácení sv. Pavla / so 25. leden 2020

Obrácení apoštola Pavla při setkání s Kristem na cestě do Damašku bylo nejrych... (pokračování)

Přehled zpráv

AFRIKA

Niger – Šest měsíců mlčení o uneseném misionáři

Otec Pierluigi Maccalli, kněz ze Společnosti afrických misií, byl unesen před šesti měsíci. „Je to pro nás celá věčnost. Cizí lidé ho vzali jako rukojmí a jednoho večera v září ho odvedli pryč. V žádném případě si neuvědomovali důsledky činu, který provedli,“ napsal jeho spolubratr P. Mauro Armanino ze Společnosti afrických misií v upřímné zprávě, kterou zaslal agentuře Fides.

Zázraky připsané koptským křesťanům popraveným Islámským státem

Vychází kniha, která se věnuje životům 21 křesťanských mužů, kteří byli v roce 2015 popraveni na libyjské pláži a jejichž smrt z rukou příslušníků Islámského státu jen posílila víru křesťanů v jejich domovské vesnici. Svět byl zděšen, když tato brutální teroristická organizace zveřejnila záběry, jak bylo 21 mužů – všichni až na jednoho migranti z Egypta – oděných v oranžových kombinézách vedeno na libyjskou pláž poblíž Sirte.

Extrémisté z aš-Šabáb se přihlásili k smrtícímu útoku na hotel v Nairobi

Extrémisté v úterý zaútočili na hotel v keňském hlavním městě, odpálili nálože a stříleli do lidí sedících u stolků v kavárně. K útoku se příhlásila nejvražednější islamistická militantní organizace v Africe. Policejní důstojník uvedl, že zemřelo nejméně 15 lidí. „Je to strašlivé. To, co jsem viděl, bylo děsivé,“ řekl Charles Njenga, kterému se podařilo uprchnout z místa plného krve, rozbitého skla, hořících aut a oblaků černého kouře.

Latinská mše v jihovýchodní Nigérii

V srpnu, pod jasně modrou oblohou a před 2500 věřících biskup Gregory Ochiagha sloužil první obřad kněžského svěcení v tradičním latinském obřadu od doby, kdy byl po Druhém vatikánském koncilu zaveden do liturgie národní jazyk. Na konci mše šestaosmdesátiletý biskup málem omdlel. „Jsem tak šťastný, jsem tak šťastný,“ šeptal, když jej odváděli ke křeslu.

Koptský katolický patriarcha: hleďme na nové mučedníky

Masakry na Květnou neděli „byly zkouškou víry egyptských křesťanů. Papež Tawadros je smutný a hluboce zarmoucený, není snadné s ním hovořit. Když vidíme, co se děje, můžeme jen hledět na nové mučedníky a ještě naléhavěji volat ke Kristu, aby nás utěšoval a chránil naši naději na vzkříšení“. Takto patriarcha Ibrahim Isaac Sidrak, primas koptské katolické církve, vyjádřil v rozhovoru s agenturou Fides pocity mnoha pokřtěných Egypťanů po krveprolití, které minulou neděli způsobili sebevražední atentátníci ve dvou chrámech koptské pravoslavné církve.

Problémy ohledně pojetí eucharistie v Amoris laetitia jsou v Africe vyřešeny

V době příprav významné římské konference o Africe její hlavní organizátor, nigerijský otec Paulinus Odozor, řekl, že problematika podávání svatého přijímání rozvedeným a občansky nově sezdaným katolíkům, jež byla vyvolána exhortací Amoris laetitia, je v Africe vyřešena – a odpověď zní „ne“.

Nepodléhejte sebeuspokojení, varuje nigerijský arcibiskup

Význačný nigerijský arcibiskup varoval své kolegy v duchovenské službě před pocitem sebeuspokojení a jistoty, které nakonec poškozují Církev. „Všiml jsem si, že našim kněžím a řeholníkům schází pravý smysl pro misii, nedostává se jim misijního odhodlání a misijní kreativity,“ řekl arcibiskup Mathew Man'Oso Ndagoso z Kaduny.

Církví zprostředkované rozhovory v Kongu ve slepé uličce; kardinál vyzývá ke klidu

Nejvyšší katolický duchovní Demokratické republiky Kongo vyzval ke klidu a k dodržování ústavy poté, co se rozhovory mezi zastánci a odpůrci prezidenta Josepha Kabily dostaly do slepé uličky. Kabila, jenž v zemi vládne od roku 2001, zůstává v úřadu i po vypršení jeho ústavního mandátu a odmítl vyhlásit nové volby. Konžská biskupská konference vystupuje jako prostředník usilující o ukončení krize.

Pro zbývající katolické věřící v Somálsku se otevře jeden kostel

Katolická církev znovu otevírá kostel v somálské Hargeise: jediný katolický bohoslužebný prostor v této africké zemi. Biskup Giorgio Bertin, apoštolský administrátor Mogadiša, řekl organizaci Pomoc církvi v nouzi, že znovu vysvětil kostel svatého Antonína Paduánského, který byl řadu let uzavřen kvůli nebezpečí, jemuž křesťané čelí v této převážně muslimské zemi. „Na mši mnoho lidí nechodí – nanejvýš deset,“ řekl biskup, „ale přesto je to důležité.“

   1  2  3  4  5  6  7  8  9    
HLEDÁME
spolupracovníky, někoho šikovného a spolehlivého, s dobrým názorem a smyslem pro maličkosti i pro humor. Někoho, kdo nevěří na Murphyho zákon
"Nikdy nebuď první. Nikdy nebuď poslední. Nikdy se na nic nehlas dobrovolně."
redakce@rcmonitor.cz

Dobrý časopis


pdf >        archiv >