Bílá sobota / so 20. duben 2019

Je den ticha a rozjímání. Církev setrvává na modlitbách u Kristova hrobu v úvah... (pokračování)

Přehled zpráv

AFRIKA

Když katolický biskup pokřtí svého muslimského otce

Osmačtyřicet afrických duchovních se v Římě účastnilo synody o rodině. Při rozhovorech s africkými biskupy o synodě občas vyšly najevo překvapivé a krásné příběhy o jejich zemi, jejich kultuře, a dokonce i o životě jejich vlastní rodiny. Jeden takový příběh vyprávěl arcibiskup Thomas Luke Msusa z arcidiecéze Blantyre v Malawi, jenž je konvertitou od islámu ke katolicismu.

Súdán – v táborech pro vnitřně vysídlené osoby v Dárfúru nejsou žádné školy pro děti

Většina dětí žijících v táborech v západním Dárfúru nechodí do školy. Toto je vážný problém vedle rostoucího počtu dětí bez přístřeší. Tuto alarmující zprávu zveřejnilo súdánské ministerstvo školství.

Kardinál Turkson: Přinášejte oběti pro budoucnost Ghany

Předseda papežské Rady pro spravedlnost a mír, Jeho Eminence Peter kardinál Appiah Turkson, vyzval Ghaňany, aby nyní přinášeli nezbytné oběti, z nichž se zrodí Ghana budoucnosti. „Bez toho to bude obtížné. Někteří politici jsou přirozeně krátkozrací. Proto potřebujeme vhodnou národní vizi, jež by krátkozraké politiky vedla tak, abychom se dostali dále,“ řekl v rozhovoru pro Daily Graphic během dvoudenní konference katolické církve.

Skupina Boko Haram zabila 29 vesničanů v severovýchodní Nigérii

Svědkové uvádějí, že extremisté z Boko Haram zastřelili 29 osob ve dvou křesťanských enklávách v severovýchodní Nigérii. Před několika dny došlo k dalšímu z řady útoků, při kterých byly v posledních týdnech zabity stovky lidí. Násilnosti se navíc přelévají přes hranice Nigérie. Tamější obyvatel Paul Ali Dille řekl, že většina lidí ve vesnici Dille běžela pryč, ale ti, kdo nemohli utéct, byli zastřeleni, a mnoho domů bylo vypáleno.

Nigerijští biskupové odmítají manželství homosexuálů, odsuzují západní LGBT propagandu

Biskupové Nigérie, nejlidnatějšího státu Afriky, vzhledem k nedávnému vývoji v Irsku, Spojených státech amerických a dalších západních zemích rázně odsoudili manželství homosexuálů. Stěžovali si na „současný nárůst LGBT aktivismu“ a charakterizovali „rozsáhlé legislativní a soudní manévry, kterými je předefinováno manželství,“ jako „smutnou, nespravedlivou a žalostnou situaci založenou z velké části na pokřiveném vnímání přirozeného práva, Boží vůle a lidské přirozenosti“.

Súdán: Církev zřizuje v Chartúmu školy pro uprchlíky z Jižního Súdánu

Súdánská biskupská konference (SCBC) otevírá školy pro Jihosúdánce, kteří hledají útočiště v Súdánu. Oznámil to generální sekretář SCBC P. Jacob Odwa Paul, jenž řekl, že v Chartúmu jsou čtyři sběrné tábory pro Jihosúdánce, kteří uprchli ze své země.

Eritrea: vláda silně omezuje Církev

Eritrejská vláda, kterou zmiňuje OSN kvůli opakovanému porušování lidských práv, přísně kontroluje katolickou církev, uvedla charitativní organizace Pomoc církvi v nouzi (ACN). Seminaristé stejně jako všichni ostatní mladí muži jsou povinni absolvovat vojenský výcvik. Jakmile projdou tímto výcvikem, je jim zakázáno opustit zemi; kněží tudíž nemohou vycestovat na studium do zahraničí.

Katolický biskup odsuzuje pronášení kleteb

Katolický biskup z diecéze Obuasi, Most Rev. John Yaw Afoakwah, vyzval křesťany, aby se vyvarovali pronášení kleteb, a to i jako provokací nebo projevu nesouhlasu. Biskup Afoakwah řekl, že je ostudné, když křesťané, zejména ti praktikující, lžou o svých problémech, a dokonce jdou tak daleko, že pronášejí kletby, aby se tak snažili problémy vyřešit.

Ne potratům pro dívky propuštěné skupinou Boko Haram

Nigerijští biskupové: „Ne hromadným potratům pro dívky znásilněné příslušníky Boko Haram.“ Biskupové v Nigérii jsou připraveni pomoci propuštěným dívkám, uneseným skupinou Boko Haram, jež otěhotněly v důsledku znásilnění a nucených souloží s některými členy této teroristické skupiny. Toto oznámil předseda zdravotního výboru nigerijské biskupské konference (CBCN) Anselm Umoren, pomocný biskup arcidiecéze Abuja.

   1  2  3  4  5  6  7  8  9    
HLEDÁME
spolupracovníky, někoho šikovného a spolehlivého, s dobrým názorem a smyslem pro maličkosti i pro humor. Někoho, kdo nevěří na Murphyho zákon
"Nikdy nebuď první. Nikdy nebuď poslední. Nikdy se na nic nehlas dobrovolně."
redakce@rcmonitor.cz

Dobrý časopis


pdf >        archiv >