Přehled zpráv
AFRIKA
Súdánská biskupská konference (SCBC) otevírá školy pro Jihosúdánce, kteří hledají útočiště v Súdánu. Oznámil to generální sekretář SCBC P. Jacob Odwa Paul, jenž řekl, že v Chartúmu jsou čtyři sběrné tábory pro Jihosúdánce, kteří uprchli ze své země.
Eritrejská vláda, kterou zmiňuje OSN kvůli opakovanému porušování lidských práv, přísně kontroluje katolickou církev, uvedla charitativní organizace Pomoc církvi v nouzi (ACN). Seminaristé stejně jako všichni ostatní mladí muži jsou povinni absolvovat vojenský výcvik. Jakmile projdou tímto výcvikem, je jim zakázáno opustit zemi; kněží tudíž nemohou vycestovat na studium do zahraničí.
Katolický biskup z diecéze Obuasi, Most Rev. John Yaw Afoakwah, vyzval křesťany, aby se vyvarovali pronášení kleteb, a to i jako provokací nebo projevu nesouhlasu. Biskup Afoakwah řekl, že je ostudné, když křesťané, zejména ti praktikující, lžou o svých problémech, a dokonce jdou tak daleko, že pronášejí kletby, aby se tak snažili problémy vyřešit.
Nigerijští biskupové: „Ne hromadným potratům pro dívky znásilněné příslušníky Boko Haram.“ Biskupové v Nigérii jsou připraveni pomoci propuštěným dívkám, uneseným skupinou Boko Haram, jež otěhotněly v důsledku znásilnění a nucených souloží s některými členy této teroristické skupiny. Toto oznámil předseda zdravotního výboru nigerijské biskupské konference (CBCN) Anselm Umoren, pomocný biskup arcidiecéze Abuja.
Teroristická skupina Boko Haram je v posledních týdnech potlačována. Existuje souvislost s vizí nigerijského biskupa, že islamisté mohou být přemoženi pomocí růžence? Zažívá Nigérie v současné době mariánský zázrak?
Papež František přijal při audienci biskupy z Lesotha a Namibie, zemí „známých vzkvétající křesťanskou vírou“, na závěr jejich návštěvy „ad limina“. V obšírném písemném pojednání, jež papež předal biskupům, připomněl práci a oběti mnoha misionářů, kteří byli podporováni generacemi domorodých druhů v zemích, jež často představovaly obrovské těžkosti – jak ohledně životního prostředí, tak i tamější společnosti –, ale které jsou nyní známy svými kostely a kaplemi, farnostmi a misijními stanicemi, „jež přivádějí mnohé ke komunitnímu způsobu života zaměřeného na modlitbu a práci“.
Ve středu 1. dubna byl ve vesnici Al Awar poblíž Samalotu položen základní kámen kostela zasvěceného „libyjským mučedníkům“, 21 egyptským Koptům, které na libyjském území loni v lednu zabili džihádisté. Agentuře Fides to oznámily místní zdroje.
Vraždu 28 etiopských křesťanů v Libyi, kterou dokumentují záběry šířené tzv. Islámským státem, odsoudila také káhirská islámská univerzita Al Azhar. Její vrchní imám Ahmend Al Tajíb prohlásil, že „nenávistný zločin, kterého se dopustila teroristická skupina Daesh, odporuje každému náboženství, zákonu a mravům“.
147 obětí a 79 zraněných si vyžádaly útoky v areálu univerzity v Garisse v Keni. Většina zabitých byli křesťané. K akci se přihlásila somálská teroristická organizace Šabáb.