sv. Fabián / so 20. leden 2018

Stal se papežem v době klidu mezi pronásledováním Církve. Řím rozdělil do sedmi... (pokračování)

Nigérie volá: Potřebujeme konkrétní pomoc pro vysídlené lidi vyhnané skupinou Boko Haram

„Bezpečnostní situace se zlepšila díky úsilí armády, která je zde přítomna, a tak se útoky Boko Haram snižují,“ řekl agentuře Fides Mons. Oliver Dash Doeme, biskup z Maiduguri, diecéze na severovýchodě Nigérie, která je nejvíce postižena násilím Boko Haram. Asi 60 tisíc věřících z této diecéze bylo nuceno opustit domov; 50 kostelů v diecézi bylo zničeno; za posledních šest let zde bylo zabito 150 tisíc lidí.

Nigérie volá: Potřebujeme konkrétní pomoc pro vysídlené lidi vyhnané skupinou Boko Haram

„Hlavním problémem je mnoho vnitřně vysídlených osob a uprchlíků (asi 60 tisíc) stále přítomných v naší diecézi, a to jak zde v Maiduguri, tak v některých vesnicích,“ říká biskup. „Potřebujeme materiální a finanční podporu, abychom mohli těmto lidem pomoci. Máme dvě kategorie lidí, kterým je třeba pomáhat: těm, kteří jsou stále ještě mimo domov, a těm, kteří se vracejí do svých původních vesnic, ale nemají vůbec nic, protože zuřiví bojovníci Boko Haram všechno zničili. Nemají ani jídlo ani práci.“

„Potřebujeme konkrétní pomoc od mezinárodního společenství, aby nigerijská mládež nevyrůstala v nevědomosti a negramotnosti. Nemáme ani to nejzákladnější, jako je pitná voda, jídlo a léky,“ zdůraznil Mons. Doeme, jenž podpořil žádost o pomoc, která bude zaslána zástupcům Africké unie, Evropské unie a OSN.

17. 11. 2015, Fides