sv. Růžena Limská / st 23. srpen 2017

Pocházela z Peru. Od dětství žila ctnostným životem a s touhou po pokání. Na kř... (pokračování)

Byla unesena Boko Haram a uprchla. Toto je její sen.

„Sním o bezpečné Nigérii.“ Takovouto naději vyjádřila ve středu před členy amerického Kongresu jedna z nigerijských školaček, které uprchly ze zajetí teroristické skupiny Boko Haram. Sa'a byla jednou ze stovek školaček z Chiboku unesených 14. dubna 2014 teroristickou skupinou Boko Haram. O svém osudu svědčila před podvýborem Kongresu pro Afriku, světové zdraví, lidská práva a mezinárodní organizace.

Byla unesena Boko Haram a uprchla. Toto je její sen.

Ve svém svědectví uvedla, že sní „o Nigérii, kde z dívek, jako jsem já, nebudou dělat sebevražedné atentátnice, a nebudou běžně unášet malé chlapce, aby z nich dělali teroristy. Sním o Nigérii, kde – i když dojde k tomu nejhoršímu a děti budou uneseny –, se bude soustředit veškeré úsilí na jejich rychlou záchranu, a ti, kteří mohou pomoci, budou pomáhat, a ti, kteří mohou mluvit, budou hovořit za ty, kteří sami za sebe hovořit nemohou.“

Boko Haram, což v překladu znamená „západní vzdělání je hřích“, je nigerijská islamistická militantní skupina považovaná za nejstrašnější teroristickou organizaci na světě. Tato skupina je zodpovědná za útoky na vesnice, školy a kostely v severní Nigérii, za tisíce zabitých křesťanů i muslimů v posledních několika letech. Poté, co skupina ztratila část území, které ovládala, vysílá stále více dětí a dívek na sebevražedné bombové mise.

Skupina vyvolala v roce 2014 mezinárodní pobouření, když zaútočila na školu v nigerijském Chiboku a unesla 276 dívek. Na sociálních sítích, především na Twitteru a Facebooku, byla spuštěna kampaň s hashtagem #BringBackOurGirls.

Asi 57 dívkám se podařilo uprchnout, ale 219 z nich je podle všeho stále drženo v zajetí. Minulý měsíc se 15 dívek objevilo ve videu, kde uvedly svá jména. Video získala CNN a údajně bylo natočeno v prosinci. Republikánský poslanec Chris Smith, předseda podvýboru, vyjádřil politování nad těžkou situací unesených dívek.

„Mnohé z těchto studentek je zřejmě nuceno konvertovat k islámu a provdat se za bojovníky Boko Haram nebo se stát prostitutkami v této organizaci,“ řekl. „Nyní dostáváme informace, že některé z nich mohou být použity jako sebevražedné atentátnice.“

Sa'a popisovala, jak skupina Boko Haram v noci před dvěma lety zaútočila na školu v Chiboku. „Stříleli z pušek a křičeli ,Alláhu Akbar!‘,“ řekla. Podpálili školu a přinutili zajaté dívky nastoupit do nákladních automobilů. Sa'a s kamarádkou seskočily z auta a skrývaly se v lesích. Kamarádka si poranila nohu a nemohla chodit,“ uvedla. Říkala jí, ať jde dál bez ní. „Jestli máme zemřít, zemřeme spolu. Nenechám tě tady,“ odpověděla.

S pomocí fulanských pastevců se nakonec dostali domů. Nyní navštěvuje střední školu ve Spojených státech. Zpočátku se bránila tomu, že by měla zase chodit do školy, ač v jiné zemi. Kamarádce řekla: „Nepůjdu do školy kvůli tomu, co se stalo.“ Tento útok Boko Haram byl již druhým útokem na školu, který Sa'a zažila, a únosci dívkám vyhrožovali a říkali, že se mají vdát, a ne sedět ve škole.

„Mám pocit, že když půjdu znovu do školy, unesou nás odkudkoli, kde zrovna budeme,“ říkala si v té době, ale její bratr a přátelé jí dodávali odvahy, aby se nenechala terorem odradit od dalšího vzdělávání. V lednu tedy díky iniciativě Education Must Continue nastoupila na střední školu.

Sa'a řekla, že během svého pobytu ve Spojených státech navštívila Národní archiv ve Washingtonu a viděla Deklaraci nezávislosti, ústavu a kopii Magny Carty. „Zjistila jsem, že lidé, kteří tvořili tyto dokumenty, zakoušeli v průběhu let těžké chvíle, ale nevzdávali se a neztráceli naději, a nakonec svoboda zvítězila,“ řekla. Když se dozvěděla o slavné řeči Patricka Henryho z roku 1775 „Dejte mi svobodu, nebo smrt“, byla nadšená, protože „jsem si uvědomila, že přesně tak jsem se cítila, když jsem se musela rozhodnout, zda seskočím z auta a uteču bojovníkům Boko Haram“.

Když bylo zveřejněno video s jejími pohřešovanými spolužačkami, Sa'a řekla, že „se rozplakala radostí a děkovala Bohu za jejich život. Vidět je mi dodalo odvahu říci světu, že bychom neměli ztrácet naději.“ Je „stále v kontaktu“ se svou rodinou v Nigérii a s některými spolužačkami, které uprchly Boko Haram.

„Sním a modlím se za to, aby v Nigérii nastala svoboda, bezpečí a mír,“ uzavřela své svědectví.21. 05. 2016, CNA