sv. Atanasia / ne 18. duben 2021

Pochází ze vznešené rodiny na ostrově Egina. O jejím atributu -hvězdě - legenda vypráví, že velmi mladá prožila u přeslice vytržení, při němž do její hrudi vstoupila zářivá hvězda. Atanasia už v mládí toužila ... (pokračování)

Extrémisté z aš-Šabáb se přihlásili k smrtícímu útoku na hotel v Nairobi

Extrémisté v úterý zaútočili na hotel v keňském hlavním městě, odpálili nálože a stříleli do lidí sedících u stolků v kavárně. K útoku se příhlásila nejvražednější islamistická militantní organizace v Africe. Policejní důstojník uvedl, že zemřelo nejméně 15 lidí. „Je to strašlivé. To, co jsem viděl, bylo děsivé,“ řekl Charles Njenga, kterému se podařilo uprchnout z místa plného krve, rozbitého skla, hořících aut a oblaků černého kouře.

Extrémisté z aš-Šabáb se přihlásili k smrtícímu útoku na hotel v Nairobi

Aš-Šabáb – skupina s ústředím v Somálsku, která v roce 2013 zaútočila na nedaleký Westgate Mall v Nairobi a povraždila při tom 67 lidí – se přihlásila k odpovědnosti za masakr v hotelovém komplexu DusitD2, který zahrnuje bary, restaurace, kanceláře a banky a nachází se v bohaté čtvrti osídlené mnoha americkými, evropskými a indickými občany.

Keňský policejní důstojník řekl, že do márnice bylo převezeno 15 těl. Hovořil pod podmínkou anonymity, protože nebyl oprávněn mluvit s novináři. Americké ministerstvo zahraničí potvrdilo, že mezi zabitými je americký občan, ale nezveřejnilo identitu oběti. Aš-Šabáb tvrdí, že bylo zabito 47 osob, ale jeho tisková agentura Shahada neposkytla žádné podrobnosti.

Úřady vyslaly do hotelu speciální jednotky, aby zneškodnily střelce. Ve středu ráno keňské ministerstvo vnitra oznámilo na Twitteru, že všechny budovy byly zajištěny a nehrozí již žádné nebezpečí. O několik hodin později se ozvaly další výbuchy a střelba. Ministerstvo vnitra uvedlo, že policie „vyčistila“ místo činu, ale neposkytlo žádné informace o osudu útočníků.

„Sláva Bohu. Byli jsme zachráněni. Více než 50 lidí z mé skupiny. Žádná zranění. Děkuji všem za podporu a modlitby. Děkuji KDF,“ napsal na Twitteru keňský podnikatel Aggie Asiimwe Konde. KDF znamená Keňské ozbrojené síly.

Lucy Wanjiru řekla, že se pokusila utéct, když spatřila, jak na zem upadla zastřelená žena. Wanjiru se nakonec s několika dalšími vyděšenými lidmi dostala do umývárny. Její kamarádka Cynthia Kibe s ní byla celou noc v kontaktu prostřednictvím telefonu.

„Myslím, že jsem zpanikařila, když mi řekla, že se kousek od ní střílí,“ řekla Kibe. „Musela jsem jí říkat ,Vydrž, pomoc je na cestě, už tam budou, už tam budou.’ Ale když pak v jednu chvíli řekla ,Prosím, pověz mi, že se odsud dostanu živá’, málem jsem se zhroutila.“

Úřady neuvádějí, kolik bylo útočníků – ani co se s nimi stalo –, avšak keňská Citizen TV odvysílala záběry z bezpečnostní kamery zachycující přinejmenším čtyři po zuby ozbrojené muže v tmavých vojenských oděvech.

Policejní důstojník, který hovořil pod podmínkou anonymity, protože neměl oprávnění vyjadřovat se pro media, řekl, že viděl těla v restauracích v přízemí a v kancelářích v prvním patře, ale „nebyl čas počítat mrtvé“.

Svědek, který se představil pouze jako Ken, uvedl, že viděl pět mrtvých u vchodu do hotelu. Další lidé volali o pomoc a „když jsme vtrhli dovnitř, abychom je zachránili, shora po nás útočníci začali střílet. Museli jsme se krýt, protože nás měli na mušce a my jsme viděli dva střelce,“ řekl. Koordinovaný útok začal výbuchem, který zasáhl tři auta před bankou, a sebevražedným bombovým útokem v hotelové hale, který mnoha hostům způsobil těžká zranění, uvedl velitel keňské policie Joseph Boinnet.

Přeživší tvrdí, že když seděli v kavárně, uslyšeli silný výbuch a viděli, jak ozbrojenci střílí do lidí. Oběti nechali tak, jak padly na stoly.

„Zrovna jsme střídali směny, když jsem uslyšel hlasitý výbuch a lidé začali kříčet,“ řekl Enoch Kibet, který pracuje jako uklízeč v kavárně a podařilo se mu doplazit se do suterénu. „Nemohl jsem uvěřit, že jsem zůstal naživu. Výbuch byl tak hlasitý a otřásl celou budovou.“

Keňské nemocnice vyzývaly k dárcovoství krve, přestože počet zraněných nebyl zcela jasný.

Na videu agentury Associated Press zachycujícím interiér hotelu jsou vidět příslušníci keňských bezepočnostních sil, jak prohledávají budovu, a vyděšení zaměstnanci vycházející z úkrytu, zatímco je stále ještě slyšet střelba. Někteří vylezli oknem po žebříku. Jeden muž vstal z podlahy, kde se snažil ukrýt za deskou dřevěného obložení, a pak ukazoval své doklady.

Když policisté prohledávali luxusní obchody, byli na nosítkách vynášeni zranění lidé.

Stejně jako útok na Westgate Mall byl i tento cílen na zámožné Keňany a cizince.

Byl proveden den poté, co soud rozhodl, že tři muži budou obžalováni v souvislosti s přepadením Westgate Mall.

Aš-Šabáb sliboval odplatu vůči Keni za to, že od roku 2011 posílá vojáky do Somálska, aby proti této teroristické organizaci bojovali. Úterní násilí přišlo tři roky poté, co teroristé z aš-Šabáb napadli keňskou vojenskou základnu v Somálsku, kde zabili mnoho lidí.

Tato organizace napojená na al-Kajdu již v Keni zabila stovky lidí. Při vražedném útoku na keňskou univerzitu Garissa, k němuž se aš-Šabáb přihlásil, zabili tito teroristé v roce 2015 147 osob, převážně studentů.

Tento nejnovější masakr ukazuje, že aš-Šabáb je nadále schopen provádět takováto strašlivá krveprolití navzdory tomu, že za prezidenta Donalda Trumpa došlo k výraznému zvýšení amerických leteckých úderů proti této teroristické organizaci.

Turismus – významný zdroj příjmů v Keni, nejsilnější ekonomice východní Afriky – kvůli těmto násilnostem trpí.

Střelba byla v úterý slyšet několik hodin. Někteří lidé se kryli za automobily, kříčeli, zatímco jiní se ukrývali za fontánami a dalšími předměty v tomto luxusním komplexu. Byla povolána jednotka pro odstraňování bomb a policie odpálila automobil, v němž byly nastraženy výbušniny. V chodbě byl spatřen granát.

Desítky lidí utíkaly do bezpečí, když policisté v civilu procházeli jednotlivé obchody v komplexu. Někteří lidé drželi ruce nad hlavou, aby ukázali, že nejsou ozbrojeni.

Příslušník keńské tajné služby řekl, že země je od listopadu v pohotovosti, neboť získali informaci o možném útoku na významné cíle v Nairobi. Důstojník nebyl pověřen rozhovory s medii a mluvil pod podmínkou anonymity.

Navzdory opakovaným útokům zůstává keňsko-somálská hranice průchodná a extrémisté z aš-Šabáb ji mohou snadno překročit, uvedl tým odborníků OSN.

Hotelový komplex, který vlastní thajský řetězec Dusit International, se nachází v nairobské čtvrti Westlands, asi 2 kilometry od Westgate Mall, na relativně tiché, stromy lemované ulici, jež je považována za jedno z nejbezpečnějších míst ve městě. Na internetových stránkách hotelu se píše, že je „oddělen od shonu a ruchu a nabízí bezpečné a klidné útočiště“.

V pondělí hotel na Twitteru propagoval své lázně slovy: „Začal vám nový rok bouřlivým tempem?“02. 02. 2019, AP News