Afričtí biskupové tvrdí, že polarizace v církvi je spíše politická než věroučná
Dva biskupové, kteří se na počátku prosince účastnili velkého summitu o africkém katolicismu, vzkazují katolické církvi v západním světě: Nepřenášejte svou polarizaci na náš kontinent. Biskup George Desmond Tambala z Malawi se domnívá, že polarizace uvnitř církve v Evropě a ve Spojených státech „je spíše politická než věroučná“ – a odvádí od skutečné práce církve.

„Bylo by velice smutné, kdyby se to přeneslo k nám do Afriky. Zasloužíme si něco lepšího,“ řekl Tambala listu Crux během panafrického kongresu o teologii, společnosti a pastoraci, který se konal v jihovýchodní Nigérii.
Tambala uvedl, že zaslepená politika jednotlivých stran se zdá být výkladovým klíčem, proč se tolik katolíků snaží porozumět různým záležitostem v církvi.
„Když patříte k dané skupině, automaticky také přejímáte její stanoviska v církvi, což považuji za velmi smutné,“ prohlásil.
Arcibiskup Charles Palmer–Buckle z Cape Coast v Ghaně řekl, že jej rozdělení v církvi znepokojuje, zejména pokud jde o papeže Františka.
Když papež Benedikt XVI. rezignoval, byl Palmer–Buckle stejně jako většina světa v šoku, ale „modlili jsme se k Bohu za vhodného nástupce“.
František je „muž, kterého nám dal Bůh, a rád bych věřil, že moji bratři biskupové na něj pohlížejí stejně“.
Palmer–Buckle i Tambala věří, že afričtí biskupové jsou jednotní a stojí za Františkem – a oba jsou znechuceni některými snahami oslabit Františka a otevřeně ho napadat.
„My Afričané jsme vychováni tak, že na veřejnosti naše představené nikdy nekritizujeme,“ řekl Palmer–Buckle a dodal, že kdyby mu jeho otec dělal starosti nebo by s ním nesouhlasil, oslovil by ho „za zavřenými dveřmi“.
„Mohl bych se modlit za americké, německé a další evropské biskupy, aby jednali stejně,“ řekl listu Crux.
„Když vystupují na veřejnosti a vyvolávají neloajálnost vůči papeži, neměli by zapomínat, že si podtrhávají koberec pod vlastníma nohama,“ řekl a dodal, že když biskupové napadají papeže, podkopávají tím vlastní autoritu mezi laiky.
„Je pro nás těžké, když slyšíme, že lidé mají potíže s porozuměním,“ vyjádřil se za africkou hierarchii. „Vyjít na okraj společnosti, starat se o ty, kdo jsou přehlíženi, načichnout ovcemi – takový je náš život od nepaměti,“ dodal.
Palmer–Buckle zdůraznil, že František také staví na tradici papeže Jana Pavla II. a Benedikta XVI., především pokud jde o to, co může africká církev nabídnout univerzální církvi.
Když vzpomínal na první synodu o Africe, kterou před pětadvaceti lety inicioval Jan Pavel II., Palmer–Buckle řekl, že tehdejší papež a nyní světec „přijal inkulturaci jako způsob evangelizace, kterou je nutno brát v Africe vážně“.
Chápal také, že evangelizace „musí mít vliv na sociální, politický a ekonomický rozměr života církve“, řekl ghanský biskup a dodal, že Benedikt XVI. toto všechno přijímal a připojil dimenzi smíření, když před deseti lety svolal Synodu o Africe, aby pomohl uzdravit rozdělení na tomto kontinentě.
František „doplňuje to, co začal Jan Pavel II. a v čem pokračoval Benedikt,“ řekl Palmer–Buckle.
Jako příklad uvedl roli, kterou v Římě hraje kardinál Peter Turkson z Ghany.
Benedikt XVI. nejprve v roce 2009 vybral Turksona, aby vedl tehdejší vatikánský úřad pro spravedlnost a mír – jeho role se rozvinula a získala ještě větší význam za Františkova pontifikátu, kdy se z úřadu stalo superdikasterium na podporu integrálního lidského rozvoje.
„My v Africe bychom měli na Turksonovu roli hledět jako na potvrzení toho, že skutečně můžeme něčím významným přispět,“ prohlásil Palmer–Buckle.
O papežově důrazu na ekologii si myslí, že toto má na africkém kontinentu obzvláštní ohlas.
O nedávné Synodě o Amazonii Palmer–Buckle řekl, že „Amazonie je synonymem pro prales v Kongu“.
„Biskupové v Africe spolupracují s biskupy v Brazílii a v Latinské Americe ohledně toho, jak lze zachránit ekologické plíce světa,“ řekl a dodal, že František nabízí model toho, jak biskupové mohou konstruktivním způsobem angažovat politiky.
Palmer–Buckle poznamenal, že „František nás vybízí, abychom se v zásadních věcech zapojovali do politiky v naší zemi“ a „povzbuzovali to, co je pozitivní“.
Pro ty, kdo se snaží Františkovi porozumět, mají Tambala a Palmer–Buckle společnou radu: Berte papeže takového, jaký je, a čtěte z první ruky to, co říká.
„V žádném případě mi nikdo nemůže tvrdit, že by říkal něco, co je v rozporu s Benediktem nebo Janem Pavlem II.,“ uzavřel Palmer–Buckle. „Říká totéž, jen přístupnějším způsobem.“
Christopher White, cruxnow.com
Přeložil Pavel Štička
17. 04. 2020, RC Monitor 7/2020
Další zprávy
Konference biskupů Ghany (GCBC) uvedla, že katolická církev se staví proti jakémukoli pokusu o falšování morálních hodnot ve společnosti, a vyzvala rodiče, aby hráli aktivnější roli při vzdělávání svých dětí tím, že jim budou vštěpovat náboženské a morální hodnoty. UNESCO zahájilo v zemi rozsáhlou kampaň sexuální výchovy zaměřenou na nejmladší děti....
Biskupové, kteří se na počátku prosince účastnili velkého summitu o africkém katolicismu, vzkazují katolické církvi v západním světě: Nepřenášejte svou polarizaci na náš kontinent. Biskup George Desmond Tambala ze Zomby v Malawi se domnívá, že polarizace uvnitř církve v Evropě a ve Spojených státech „je spíše politická než věroučná“ – a odvádí od skutečné práce církve....
Otec Pierluigi Maccalli, kněz ze Společnosti afrických misií, byl unesen před šesti měsíci. „Je to pro nás celá věčnost. Cizí lidé ho vzali jako rukojmí a jednoho večera v září ho odvedli pryč. V žádném případě si neuvědomovali důsledky činu, který provedli,“ napsal jeho spolubratr P. Mauro Armanino ze Společnosti afrických misií v upřímné zprávě, kterou zaslal agentuře Fides....
Vychází kniha, která se věnuje životům 21 křesťanských mužů, kteří byli v roce 2015 popraveni na libyjské pláži a jejichž smrt z rukou příslušníků Islámského státu jen posílila víru křesťanů v jejich domovské vesnici. Svět byl zděšen, když tato brutální teroristická organizace zveřejnila záběry, jak bylo 21 mužů – všichni až na jednoho migranti z Egypta – oděných v oranžových kombinézách vedeno na libyjskou pláž poblíž Sirte. ...
Extrémisté v úterý zaútočili na hotel v keňském hlavním městě, odpálili nálože a stříleli do lidí sedících u stolků v kavárně. K útoku se příhlásila nejvražednější islamistická militantní organizace v Africe. Policejní důstojník uvedl, že zemřelo nejméně 15 lidí. „Je to strašlivé. To, co jsem viděl, bylo děsivé,“ řekl Charles Njenga, kterému se podařilo uprchnout z místa plného krve, rozbitého skla, hořících aut a oblaků černého kouře. ...
V srpnu, pod jasně modrou oblohou a před 2500 věřících biskup Gregory Ochiagha sloužil první obřad kněžského svěcení v tradičním latinském obřadu od doby, kdy byl po Druhém vatikánském koncilu zaveden do liturgie národní jazyk. Na konci mše šestaosmdesátiletý biskup málem omdlel. „Jsem tak šťastný, jsem tak šťastný,“ šeptal, když jej odváděli ke křeslu....