sv. Jan (Nepomuk) Neumann / so 19. červen 2021

Pocházel z Prachatic. Teologii studoval v Českých Budějovicích a v Praze. Hájil pravdu proti josefinismu a asi proto nebyl doporučen k svěcení. Láska a touha po službě Bohu jej zavedla do Ameriky, kde byl vysvě... (pokračování)

Přehled zpráv

BLÍZKÝ VÝCHOD A ASIE

Situace v Gaze je zoufalá a děsivá

Caritas Jerusalem, charitativní organizace katolické církve na palestinských územích, tvrdí, že kvůli téměř nepřetržitému mimořádně silnému bombardování ze strany Izraele není možné poskytovat pomoc lidem v Gaze.

Šíitský vůdce Muktada Sadr vytváří Výbor pro navracení nezákonně zabaveného majetku křesťanů

Irácký šíitský představitel Muktada Sadr, vůdce politického uskupení Sadristické hnutí, silně zastoupeného v iráckém parlamentu, nařídil vytvoření výboru, který bude mít na starost shromažďování a ověřování zpráv a stížností ohledně případů nelegálního vyvlastňování majetku křesťanů v různých oblastech země. Toto rozhodnutí bylo oznámeno v prohlášení vydaném v prvních několika dnech roku 2021.

Turecko: kostel ze 4. století nabízen k prodeji jako turistická ubytovna

Syrský pravoslavný kostel Mor Yuhanon (sv. Jana) ze 4. století, jenž se nachází na předměstí tureckého města Mardin, je nabízen k prodeji a může být v budoucnu využíván jako turistická ubytovna. Kostel, který je nyní v soukromém vlastnictví, je nabízen k prodeji na trhu nemovitostí za cenu 7,25 milionu tureckých lir (přibližné 870 tisíc dolarů).

Biskup čínské podzemní církve zatčen

Čínské úřady zatkly sedmdesátiletého biskupa katolické církve v Xuanhua a „odvezly ho na neznámé místo“. Oznámil to server „UCA News“ a další média s odkazem na zprávy od místních katolíků. Biskup Augustin Cui Tai z Xuanhua v provincii Che-pej byl od roku 2007 držen komunistickými úřady v domácím vězení. Během této doby byl opakovaně zatýkán a propouštěn.

Světci, spisovatelé a premiéři: Dramatický příběh japonského katolicismu

Papež František po apoštolské návštěvě Thajska odletěl do Japonska, země světců a mučedníků, ale také země, kde jsou katolíci nepatrnou menšinou. Křesťané tvoří méně než dvě procenta tamního obyvatelstva a méně než polovina z nich jsou katolíci. Proč je i 370 let poté, co sv. František Xaverský přijel do města Kagošima, tak obtížné tuto zemi evangelizovat?

Biskupové se postavili proti novému indickému zákonu o potratech

Pro-life organizace ve státě Kérala uspořádají celonárodní demonstraci. Vláda schválila prodloužení limitu pro interrupce z 20 na 24 týdnů. V Indii je každoročně provedeno přibližně 6,4 milionu potratů, z nichž polovina je nezákonná.

Závoj mlčení

Svatý Otec František ve své zdravici k novému roku před velvyslanci u Svatého Stolce, kterou pronesl 9. ledna 2020, krátce zmínil i situaci v Sýrii: „Rád bych se zmínil především o závoji mlčení, který hrozí zakrýt válku, která zdevastovala Sýrii během uplynulého desetiletí. Je zvláště nutné hledat adekvátní řešení, která dovolí drahému syrskému lidu, trpícímu válkou, nalézt mír a začít s obnovou země.“

Interview s kardinálem Josephem Zenem

Zeptal jsem se kardinála Josepha Zena, který byl v roce 2002 ustanoven biskupem Hongkongu, na jeho konkrétní roli v letošních protestech – podle odborníků na náboženství v Číně a Hongkongu byl jejich nejhlasitější mluvčí. Krátce promluvil o hlavních důvodech svého odporu (schopnost Pekingu prohlásit církev za protistátní organizaci) a své taktice (strategické spojenectví s rovněž protestujícím hnutím Falun Gong), ale nechtěl se zdržovat na zřejmém vrcholu svého politického a lidového vlivu v Hongkongu. Poté, co před hlavním pochodem vedl v modlitbě několik tisíc věřících ve Victoria Park, opustil scénu a strávil den v modlitbách. Byl znepokojený současnými protesty i svým zápolením s vatikánskou byrokracií.

Pojďte a přesvědčte se! Chaldejský patriarcha zahájil v Iráku mimořádný misijní měsíc

Mimořádný misijní měsíc říjen 2019 byl zahájen 1. října také v Iráku v bagdádské katedrále sv. Josefa liturgickou slavností, které předsedal chaldejský patriarcha Louis Raphael Sako.

   1  2  3  4  5  6  7  8  9