sv. Alžběta Uherská Durynská / ne 17. listopad 2019

Je dcerou krále Ondřeje II., neteří matky sv. Anežky České a neteří sv. Hedviky... (pokračování)

Přehled zpráv

BLÍZKÝ VÝCHOD A ASIE

Pákistán – policejní násilí vůči křesťanům

Křesťané v Pákistánu jsou napadáni i policií. V neděli 12. června policejní důstojník Amir Abdullah vpadl do protestantského kostela v distriktu Fazalia v Lahore, kde bil a ponižoval pastora Riaze Rehmata slavícího liturgii a sprostě oslovoval věřící.

Čínští katolíci v šoku po prohlášení vězněného biskupa

Čínští katolíci z „podzemní“ Církve reagují s nedůvěrou na prohlášení biskupa Thaddeuse Ma Daquina, v němž chválí vládou kontrolované Vlastenecké sdružení. Biskup Ma, který již čtyři roky žije v domácím vězení, poté, co veřejně oznámil, že přerušuje vazby s Vlasteneckým sdružením, zveřejnil nyní na svém blogu prohlášení, že „ohledně Vlasteneckého sdružení pochybil slovy i skutky“.

Pákistán – pět křesťanů zproštěno obvinění z rouhání

Protiteroristický soud v Lahore osvobodil pět křesťanů obviněných z rouhání. Obvinění bylo podáno 16. srpna 2015 proti šestnácti osobám za to, že zveřejnily materiál považovaný za urážku islámu. Soud také přidal obvinění z „podněcování sektářské nenávisti“. Mezi oběťmi byl i protestantský pastor Aftab Gill z Gudžrátu, který vytiskl plakát s nápisem „rasool“ (což v urdštině znamená apoštol) pro svého otce Fazala Masiha, zakladatele jejich společenství.

Hongkong – čtyři noví kněží a jáhen k 800. výročí dominikánského řádu

Dominikáni v roce 2016 slaví osmisté výročí potvrzení svého řádu papežem Honoriem III. a v čínské dominikánské provincii „Panny Marie Růžencové“ byli v Hongkongu vysvěceni čtyři kněží a jáhen.

Tisíce dětí v Sýrii se modlily za mír

1. června se tisíce křesťanských dětí ze všech denominací shromáždily v několika syrských městech na oslavách „Mezinárodního dne dětí“, který se stal dnem modlitby za mír. V Homsu se jednalo o první veřejnou akci s dětmi pořádanou od osvobození města syrským režimem. Křesťanská televizní síť Tele Lumière vysílala průběh oslav z celého Blízkého východu. Více než 700 dětí oděných v bílém se sešlo společně s katolickými a pravoslavnými biskupy ve městě, jež bylo několik let v obležení – ve starověkém křesťanském centru, kde byl v dubnu 2014 zavražděn jezuitský otec Frans van der Lugt.

Vládní úředník USA varuje: v Iráku se křesťanům zavírají dveře

Americký vládní úředník v červnu na návštěvě Říma řekl, že v důsledku působení islámských teroristických skupin, jako je ISIS, „se křesťanům v Iráku zavírají dveře“ a čas, kdy bude možno zabránit jejich vyhlazení, se krátí.

ISIS ničí syrská města

„Pokud v Sýrii nebudou bezpečné oblasti, bude zemi opouštět stále více lidí – pravděpodobně nadobro. Mnozí z nich zvolí cestu po moři.“ Syrský duchovní popsal zoufalé snahy ošetřovat zraněné a umírající po několika útocích ISIS na města Tartús a Džabla, které si vyžádaly více než 200 mrtvých a téměř 650 zraněných.

Vláda v Izraeli ekonomicky likviduje křesťanské školství

Izraelské Ministerstvo školství „nedodrželo dohodu“ a nezaplatilo křesťanským školám ve Svaté zemi dohodnutou částku, která je pro ně nezbytná. Slíbili „50 milionů šekelů za rok“, polovinu „v prvních třech měsících“ a druhou polovinu „v těch následujících“, ale zatím „nic nezaplatili“ a „to už jsme na konci školního roku“.

Kambodža – v jubilejním roce 111 křtů a 80 katechumenů

Kambodžskou církev v jubilejním Roce milosrdenství obohatí 111 nově pokřtěných křesťanů a v postní době bylo přijato 80 katechumenů, aby se připravovali na svátost křtu: agenturu Fides o tom informoval apoštolský vikariát v Phnom Penhu vedený biskupem Olivierem Schmitthaeuslerem. 111 nových věřících bylo k veliké radosti celé komunity pokřtěno při velikonoční vigilii v phnompenhské katedrále.

   2  3  4  5  6  7  8  9  10