sv. Jan Kapistránský / st 23. říjen 2019

Pocházel z Capestranu, vystudoval práva a začal kariéru ve službách neapolského... (pokračování)

Přehled zpráv

BLÍZKÝ VÝCHOD A ASIE

Rabín vyzývá k vyhnání křesťanů z Izraele

Shromáždění katolických ordinářů ve Svaté zemi odsoudilo nedávný článek rabína Ben-Ziona Gopsteina, jenž vyzýval k vyhnání křesťanů z Izraele. Gopstein je ředitelem Lehava, Organizace pro prevenci asimilace ve Svaté zemi, která se staví proti integraci Židů a nežidů.

Katolická univerzita v Erbilu čelí exodu křesťanů z Mosulu

Arcibiskup Warda hovořil s Asia News o novém vzdělávacím zařízení. V době utrpení, pronásledování a exodu křesťanů v Iráku univerzita nabízí „silnou motivaci zůstat v zemi“. Italská biskupská konference poskytla na tento projekt 2,3 milionu eur. Nové univerzitní programy zahrnují studium orientalistiky, informačních technologií, jazyků a ekonomie. Oficiální zahájení proběhlo o svátku Neposkvrněného početí.

Křesťané v Bangladéši protestují proti útokům na kněze

Křesťanští duchovní v Bangladéši říkají, že je jim po nedávných násilných útocích, k nimž se přihlásily islámské militantní skupiny, vyhrožováno smrtí. Během posledních dvou týdnů nejméně sedm protestantů obdrželo textové zprávy s výhrůžkami smrtí. Přicházejí po násilných útocích na katolického kněze a protestantského kazatele.

Jubilejní rok v Mongolsku – nejmenší církvi na světě

8. prosince otevřela katedrála svatých Petra a Pavla v Ulánbátaru svou Svatou bránu při „nádherném obřadu s velkou účastí Božího lidu“. Nejmenší církev na světě „zaměří svůj pastorační plán na odpuštění a smíření“. Obrácení Mongolů „téměř vždy vychází ze zkušenosti křesťanského přijetí“.

Korea: Pro mír je nezbytná lázeň pokory

Korejský biskup Peter Kang se domnívá, že Soul se musí zbavit svého „komplexu nadřazenosti“ ve vztahu k Severu. Denně slaví eucharistii před americkou námořní základnou na Čedžu, aby byla odvrácena hrozba války na Východě. Dialog mezi oběma Korejemi pokračuje díky iniciativě Severu.

Salman Rushdie: Západ je vůči Saúdské Arábii naivní

Spisovatel Salman Rushdie vyčítá průmyslovým zemím naivitu ve vztahu se Saúdskou Arábií. „Jednou z největších chyb Západu je mylná představa, že saúdský režim je nám příznivě nakloněn,“ řekl Rushdie v rozhovoru pro Redaktionsnetzwerk Deutschland, k níž patří 30 německých deníků.

Islámský stát propustil deset asyrských křesťanů

Patřili do skupiny více než 200 věřících unesených v únoru na severovýchodě Sýrie. Mezi propuštěnými rukojmími je pět žen. K jejich propuštění došlo po „dlouhých jednáních“, vedených Asyrskou církví Východu. Odhaduje se, že milice stále ještě zadržují asi 140 lidí.

54 zahraničních párů odjelo z Nepálu s dětmi od náhradních matek

Náhradní mateřství bylo legalizováno v září 2014, ale bez účinné regulace. V září 2015 Nejvyšší soud zakázal praxi pronájmu dělohy. Nepál se stal centrem „reprodukční turistiky“ podobně jako Indie a Thajsko. Ředitel imigračního úřadu: „Domů se mohou vrátit pouze ti rodiče, kteří již za své děti zaplatili.“

Bagdád: Křesťané protestují proti islamizaci nezletilých

Mnozí křesťané a příslušníci dalších nemuslimských náboženských komunit demonstrovali 10. listopadu v Bagdádu proti islamizaci nezletilých. Platný předpis, podle něhož nezletilí při konverzi rodiče také automaticky mění náboženství na islám, destabilizuje soužití různých složek irácké společnosti, říkaly nápisy na četných transparentech.

   6  7  8  9  10  11  12  13  14