sv. Beda Ctihodný (Venerabilis) / po 25. květen 2020

Pocházel ze severovýchodní části Anglie. Již v mládí se řídil podle benediktinské řehole. Ve dne studoval, v noci vstával k modlitbě. Téměř celý život strávil v klášteře v Jarrově nedaleko rodného místa. Když s... (pokračování)

Vytvoření tzv. vzdáleného chalífátu

Jihovýchodní Asie se ocitla v hledáčku teroristů z Islámského státu. Jedná se o první útok teroristických milicí „Islámského státu“ (IS) v Indonésii. Mohl by být předehrou k šíření IS v jihovýchodní Asii.

Vytvoření tzv. vzdáleného chalífátu

Při sebevražedném útoku v indonéském hlavním městě Jakarta zemřelo ve čtvrtek nejméně sedm lidí včetně pachatelů. K útoku se krátce poté přihlásila teroristická organizace „Islámský stát“ (IS). Byl to první útok IS provedený v Indonésii.

IS plánuje vytvoření „vzdáleného chalífátu“ v jihovýchodní Asii, varoval před několika týdny australský hlavní státní návladní George Brandis po setkání australských a indonéských bezpečnostních expertů v Jakartě. „IS má ambice vyzdvihnout svou přítomnost a své aktivity v Indonésii na novou úroveň, a to buď přímo, nebo prostřednictvím svého zástupce,“ řekl Brandis.

Indonésie je země s největší muslimskou populací na světě. Stát rozkládající se na 17 000 ostrovech je také domovem velkého počtu militantů a islámských teroristických organizací. Řada indonéských teroristů přísahala věrnost Islámskému státu, včetně nedávno zatčeného zakladatele a duchovního vůdce indonéské teroristické skupiny Džamá islámíja (JI) a Džamá Ansharut Tauhid (JAT), Abu Bakara Bashira a nejhledanějšího indonéského teroristy Santosa.

Země byla v uplynulém půldruhém desetiletí opakovaně dějištěm útoků.

Nejkrvavějším byl bombový atentát ve dvou nočních klubech na Bali, při němž v říjnu 2002 zemřelo více než 200 lidí. Terčem posledního velkého útoku v Jakartě v roce 2009 byly dva luxusní hotely JW Marriott a Ritz-Carlton. Od té doby však indonéská policie dosáhla v boji proti terorismu velkých úspěchů.

Islámský stát je již delší dobu přítomen v dalších zemích jihovýchodní Asie. Takže tato teroristická organizace již podle zjištění bezpečnostních orgánů umístila v Malajsii spící buňky. Malajsijské policii dělá starosti vedle počtu malajsijských bojovníků v řadách Islámského státu i to, že ideologie IS přitahuje stále více mladých lidí. Ministerstvo zahraničí v Berlíně na svých internetových stránkách varuje před možnými útoky „na zábavní podniky v Kuala Lumpur“.

Na ostrově Mindanao, domově filipínských muslimů, se s Islámským státem spojila teroristická skupina Abú Sajjáf. Její přísahu věrnosti Islámskému státu je třeba brát vážně, zdůraznila odbornice na terorismus Sidney Jonesová při jednání klubu zahraničních korespondentů v Thajsku (FCCT) o přítomnosti IS v jihovýchodní Asii. Abú Sajjáf, řekla ředitelka Institutu pro analýzy konfliktů v Jakartě, připravuje bojovníky ve svých táborech na ostrovech v Suluském moři mezi Malajsií, Indonésií a Filipínami.

Anthony Davis, který žije v Bangkoku a pracuje jako analytik pro mezinárodní vojenský časopis „IHS Jane’s“, hovořil o konfliktu mezi radikalizujícím se buddhismem a islámem jako o další bráně pro vpád Islámského státu do jihovýchodní Asie. Jako příklad uvedl násilně prováděné nenávistné kampaně buddhistických mnichů v Barmě proti muslimské menšině Rohingjů. Dalším příkladem může být mnich v Thajsku, který v odvetě na útoky islámských separatistů v převážně muslimském jižním Thajsku vyzýval k podpalování mešit v jiných částech země.

Jestliže se atentátníci z Bali radikalizovali ještě v islámských školách, jsou dnes mladí lidé stále častěji verbováni do teroristických skupin i na indonéských státních školách. Verbíři často pocházejí z mešit v okolí škol, říká expert na terorismus Jones. Islámský stát má také zálusk na zbrojní arzenály bývalého „Hnutí za svobodný Aceh“ v indonéské provincii Aceh. Vznikají tak obavy, že útok v Jakartě by mohl být jen předehrou Islámského státu k vytvoření „vzdáleného chalífátu“ v jihovýchodní Asii.

29. 01. 2016, Kathnet