Tři svatí archandělé / út 29. září 2020

Slavíme svátek tří archandělů, které nám představuje Bible jako ty, kteří stojí před Bohem (Lk 1,19; Tob 12,15). Povšimněme si jejich jmen a významu slova v hebrejštině. Michael - "Kdo je jako Bůh?" Gabriel... (pokračování)

Irák: Chaldejský patriarcha: kněží nesmí upřednostňovat, nebo dokonce chystat exodus křesťanů

Církev jako taková a především kněží by v žádném případě neměli být přímo zapojeni v programech na plánování a organizaci exodu iráckých křesťanů do cizích zemí, a každý, kdo nadále ignoruje toto napomenutí, se bude zodpovídat za své rozhodnutí.

Irák: Chaldejský patriarcha: kněží nesmí upřednostňovat, nebo dokonce chystat exodus křesťanů

Takto chaldejský patriarchát Babylonu varoval pastorační pracovníky a zejména duchovní patriarchátu před přímou účastí na organizování odchodu iráckých křesťanů, kteří nadále opouštějí svou vlast po migračních trasách, jež vedou z Blízkého východu do Evropy a Ameriky.

O této citlivé otázce jednali chaldejští biskupové na nedávném setkání v Erbílu. Jednání vedl patriarcha Raphael Luis I. Během jejich zasedání – jak se uvádí v závěrečném prohlášení – příslušníci chaldejského episkopátu odsoudili rovněž rozporuplné operace prováděné jednotlivci a skupinami laiků, které nemají přímou vazbu na církev, ale zneužívají této tragické situace ke svým „ekonomickým, politickým a mediálním zájmům“. Biskupové respektují svobodné rozhodnutí těch, kteří se snaží opustit zemi, aby svým rodinám zajistili klidnější budoucnost, ale varují irácké křesťany před nebezpečím, které je spojeno s migrací nelegálně provozovanou převaděči a bezohlednými organizacemi.

Potenciální obětí těch, kdo sledují své zájmy v souvislosti s migrací iráckých křesťanů, je především křesťanská populace, která uprchla z Mosulu a Ninivské planiny po příchodu džihádistů ze samozvaného Islámského státu (Daesh) a nyní žije v nejistých podmínkách v Erbílu a dalších oblastech iráckého Kurdistánu. V prohlášení zaslaném agentuře Fides chaldejští biskupové zopakovali, že osvobození iráckých oblastí okupovaných džihádisty z Daesh samozřejmě nemůže být odpovědností církve, politických stran ani irácké vlády. Vyžaduje v zásadě mezinárodní, regionální a iráckou spolupráci pro úplné osvobození iráckého území, aby se rodiny mohly vrátit se do svých domovů.25. 04. 2016, Fides