sv. Jeroným / st 30. září 2020

Pocházel z chorvatského území. Studoval v Římě a několik let žil jako poustevník poblíž Antiochie. Byl vysvěcen na kněze a pobýval v Konstantinopoli, odkud se vrátil do Říma. Na pokyn papeže Damasa pracoval na ... (pokračování)

Pákistán – Křesťanská dívka byla unesena a stala se obětí vynuceného manželství a obrácení k islámu

Pomozte mé dceři, oběti únosu, vynuceného manželství a konverze k islámu: tak zní výzva Sarwara Masiha, pákistánského křesťana, který požádal o pomoc právníka Sardara Mushtaqa Gilla, vedoucího nevládní organizace „Lead“ (Evangelické právní rozvojové sdružení), jež poskytuje bezplatnou pomoc křesťanským obětem zneužívání.

Pákistán – Křesťanská dívka byla unesena a stala se obětí vynuceného manželství a obrácení k islámu

Třiadvacetiletou Laveezu Bibi unesli 14. dubna dva muslimové, kteří se střelnými zbraněmi vtrhli do rodinného domu Sarwara Masiha v paňdžábském okrese Kasur, sebrali dívku a ohrožovali její rodiče. Jeden z únosců, Muhammad Talib, přinutil dívku, aby si ho vzala.

Masih okamžitě šel na místní policejní stanici, ale policie se zdráhala sepsat protokol. Rodině kromě Gilla pomáhá i pastor Saleem Masih. Teprve po zásahu těchto dvou mužů policie zaregistrovala stížnost na Taliba.

„V dubnu bylo pouze v samotném okrese Kasur uneseno, obráceno na islám a přinuceno k sňatku se svým věznitelem pět křesťanských dívek. Těmto dívkám je odpírána ochrana jejich osobních práv,“ vysvětlil Gill agentuře Fides. A tento fenomén má i nadále nepřijatelné rozměry, ročně je registrováno asi tisíc případů a mnohé ani zaregistrovány nejsou. Nevládní organizace „Lead“ bude i nadále jednat a zvyšovat povědomí o diskriminaci a násilí na ženách v Pákistánu, zejména křesťanských náboženských menšin a hinduistů, těch nejzranitelnějších a nejbezbrannějších obětí zločinů zneužívání, jejichž pachatelé často zůstávají nepotrestáni.01. 05. 2016, Fides