sv. Helena / pá 18. srpen 2017

Pocházela z Bithýnie. S Konstanciem Chlorem, kterého upoutala svou krásou, měla... (pokračování)

Patriarcha Sako: V Iráku stále ještě zaznívají „nenávistná kázání“ proti křesťanům

Chaldejsko-katolický patriarcha Louis Raphael Sako lituje, že ve stínu vojenských operací na osvobození Mosulu z rukou teroristů z Islámského státu se v mešitách a v sociálních sítích stále ještě objevují „nenávistná kázání“ proti křesťanům, Židům a Mandejcům, kteří jsou označováni jako nevěřící a s nimiž se musí zacházet tak, jak to dělají džihádisté.

Patriarcha Sako: V Iráku stále ještě zaznívají „nenávistná kázání“ proti křesťanům

Irácký patriarcha ve svém prohlášení poukázal na to, že takovéto „plamenné projevy“ mohou rozdělit společnost a také vést k projevům „islamofobie“.

Tato „nenávistná kázání“ ohrožují národní jednotu v Iráku, protože křesťané jsou stále nedílnou součástí iráckého národa. Kromě toho předkové mnoha dalších současných Iráčanů sdíleli víru v Krista. Patriarcha Sako vyzývá – jak oznámila katolická tisková agentura Fides – náboženské představitele a státní orgány, aby přijali opatření proti všem projevům „náboženské nesnášenlivosti“.

V rozhovoru otištěném v aktuálním vydání časopisu Papežských misijních děl Alle Welt patriarcha zdůrazňuje, že právě probíhající osvobozování Mosulu sjednocuje všechny Iráčany ve společné aktivitě proti Islámskému státu. To by podle patriarchy mohlo nakonec být podnětem pro národní usmíření.

Sako poukázal na to, že existují i takoví muslimští učenci, kteří se pokoušejí vykládat korán nově. „Ale stále ještě se na veřejnosti vyjadřují nesměle – ze strachu, že ve svých řadách narazí na fanatiky, kteří neváhají použít násilí.“ Lze proto „bezpochyby mluvit o umírněných muslimech, ale ne o umírněném islámu“.

27. 05. 2017, Kathnet