sv. Julie Billiart / st 8. duben 2020

Pocházela z Cuvilly v Pikardii a od dětství měla vlohy k apoštolskému působení. Její život krutě poznamenal atentát na jejího otce. Zůstala pak mnoho let ochrnuta. Za Francouzské revoluce ji chtěli revolucionář... (pokračování)

Protestantský pastor propuštěn poté, co byl vězněn a mučen

Yang Hua vedl domácí církev Živý kámen. V době, kdy byl vězněn, u něho propukl zánět cév a cukrovka, ale řádná léčba mu byla odmítnuta. Protestantskému pastorovi Yangovi Huaovi bylo dovoleno vrátit se domů po dvou a půl letech vězení a mučení. Yang vede neoficiální domácí církev Živý kámen (Huoshi).

Protestantský pastor propuštěn poté, co byl vězněn a mučen

Na několik dní byl zatčen v prosinci 2015 při policejní razii v jeho komunitě. Tehdy byl obviněn z „bránění výkonu spravedlnosti“. Obvinění pak bylo změněno na „držení a  vyzrazení státních tajemství“. V roce 2017 jej soud poslal na dva a půl roku do vězení.

Jeho právníci tvrdí, že před rozhodnutím soudu i potom byl mučen, aby z něho bylo vynuceno přiznání. Náhle se u něho objevil zánět cév, kvůli kterému mu téměř ochrnuly nohy, a onemocněl cukrovkou. Ve vězení neměl odpovídající péči.

Jeho manželka Wang Hongwu dosvědčila, že navzdory veškerému utrpení, které prožil, Yang po svém propuštění 19. června zpíval církevní píseň. „Přestože můj manžel zakusil mnoho strastí,“ řekla Wang, „jeho víra je stále pevná.“

V Číně žije nejméně 68 milionů protestantů; pouze 23 milionů praktikuje svou víru ve společenstvích spolupracujících se státem.11. 07. 2018, Asia News