Tři svatí archandělé / út 29. září 2020

Slavíme svátek tří archandělů, které nám představuje Bible jako ty, kteří stojí před Bohem (Lk 1,19; Tob 12,15). Povšimněme si jejich jmen a významu slova v hebrejštině. Michael - "Kdo je jako Bůh?" Gabriel... (pokračování)

Indie: Navrhovaný zákaz zpovědi je absurdní a protiústavní

Navrhovaný zákaz svátosti smíření, který požaduje orgán indické vlády, katoličtí představitelé rázně odmítli jako protiústavní porušení náboženské svobody. Krok ke zrušení zpovědí ve všech kostelích v zemi navrhla indická Národní komise pro ženy, vládní poradní orgán.

Indie: Navrhovaný zákaz zpovědi je absurdní a protiústavní

Tento návrh, který je součástí rozsáhlejší zprávy o sexuálním zneužívání v církvi, přišel po dvou skandálech v Indii, které zahrnovaly zpověď a v jednom z nich byl biskup obviněn ze znásilnění řeholnice, ve druhém byli čtyři kněží syrsko-malankarské pravoslavné církve obviněni z toho, že zneužívali zpověď k vydírání a sexuálnímu zneužívání čtyřiatřicetileté vdané ženy.

Kardinál Oswald Gracias, arcibiskup z Bombaye a předseda indické biskupské konference (CBCI), uvedl ve svém prohlášení, že je navrhovaným zákazem „šokován“.

„(Tento zákaz) prozrazuje naprosté nepochopení podstaty, významu, posvátnosti a důležitosti této svátosti pro náš lid a také neznalost přísných církevních zákonů,“ napsal. Navíc kdyby k takovému zákazu skutečně došlo, jednalo by se o porušení svobody náboženského vyznání garantované ústavou naší země, uvedl Gracias.

„Miliony lidí z celého světa po staletí svědčí o duchovní prospěšnosti této svátosti a o milosti, odpuštění a pokoji, který zakoušejí v důsledku přijetí této svátosti,“ dodal. „Jsem přesvědčen, že vláda bude tento absurdní požadavek komise zcela ignorovat.“

Gracias řekl, že vláda by se měla zaměřit na obecnější problémy, jako je domácí násilí, ochrana týraných žen a rozvoj a posílení postavení žen.

„Církev chce ještě více podporovat zlepšení postavení žen ve společnosti a je připravena v této věci spolupracovat s Národní komisí pro ženy stejně jako s jinými organizacemi.“

V rozhovoru pro Vatican News Gracias poznamenal, že si je ještě jistější, že zákaz neprojde, protože se jeden z ministrů veřejně vyjádřil, že se zákazem nesouhlasí.

Několik náboženských představitelů z celé země se k němu v kritice zákazu připojilo.

Kardinál Baselios Cleemis, arcibiskup z Trivandrum a hlava syrsko-malankarské katolické církve, řekl, že takový zákaz by byl příliš zevšeobecňující reakcí na několik konkrétních protiprávních incidentů.

„Nemůžete generalizovat na základě pár incidentů. Pokud je spáchán zločin, zákon země by si s ním měl umět poradit. Nemůžete na základě těchto případů obviňovat náboženské zvyklosti,“ řekl podle Vatican News.

Otec Varghese Vallikkatt, mluvčí keralské biskupské konference, řekl, že zákaz je „útokem na křesťanskou víru a duchovní praxi“.

„Pevně si stojíme za názorem, že toto doporučení je neopodstatněné a uráží čest a důvěryhodnost křesťanské komunity,“ řekl podle agentury AFP.

Podle místních medií místopředseda Národní komise pro menšiny rovněž kritizoval tento návrh v televizní debatě, nazval jej protiústavním a řekl, že zbytečně vyvolává rozdělení a neporozumění mezi menšinovými komunitami.

Indická vláda je oficiálně sekulární, zatímco téměř 80 procent populace se označuje za hinduisty. Asi 2,3 procenta indického obyvatelstva se považují za křesťany, a tvoří tak třetí největší náboženskou skupinu v zemi.

Podle místních medií slíbili indičtí církevní představitelé plnou spolupráci při vyšetřování těchto nedávných skandálů.18. 08. 2018, CNA