sv. Valburga / čt 25. únor 2021

Pocházela ze starého šlechtického anglosaského rodu. Vstoupila do kláštera řádu sv. Benedikta. Když její strýc (pozdější svatý) Bonifác viděl, že v Německu chybí kláštery pro ženy, povolal Valburgu do Mohuče, k... (pokračování)

Naléhavá žádost kvůli nezvěstnému čínskému podzemnímu biskupovi

Synovec se obává o sedmaosmdesátiletého biskupa Su, který od roku 2003 nebyl viděn na veřejnosti. Synovec čínského podzemního biskupa, který je 23 let nezvěstný, žádá o informace o místě jeho pobytu. Su Tianyou řekl, že netuší, zda je biskup James Su Zhimin z Pao-tingu v provincii Che-pej ještě vůbec naživu. „Místo jeho pobytu je neznámé a já ani nevím, jestli je naživu, či nikoli. Jsem rozrušený až k slzám pokaždé, když na tohoto sedmaosmdesátiletého muže pomyslím. Prosím, modlete se za něj,“ řekl.

Naléhavá žádost kvůli nezvěstnému čínskému podzemnímu biskupovi

Biskup Su byl zatčen roku 1996 a komunistická vláda jej považovala za „kontrarevolucionáře“, jelikož se odmítl přidat k vládou schválenému Vlasteneckému sdružení čínských katolíků. V roce 1997 utekl z vazby, ale pak byl znovu zatčen. Jeho rodina ho roku 2003 náhodně nalezla v nemocnici v Pao-tingu. Od té doby nebyl spatřen na veřejnosti

Su Tianyou řekl v rozhovoru pro uvanews.com, že se v roce 2015 setkal s Guo Weiem, úředníkem ministerstva pro náboženské záležitosti, který byl tehdy zapojen do jednání mezi Čínou a Vatikánem. Guo mu radil, aby vyčkal, až se zlepší vztahy mezi Čínou a Vatikánem, a pak prý bude moci být biskup Su propuštěn.

Ačkoli se zdá, že vztahy se zlepšily, když Peking a Vatikán loni v září podepsaly prozatimní dohodu o jmenování biskupů, stále nejsou k dispozici žádné informace o pohřešovaných duchovních a úřady dokonce zatkly další.

Su Tianyou tvrdí, že Vatikán s Pekingem hovořil o případu biskupa Su, ale neví, jak jednání pokračovala.

„Zmizení biskupa Su může mít vážné důsledky, protože se jedná o významný případ mezinárodní úrovně,“ řekl.

V Hongkongu komise Spravedlnost a mír monitoruje pohřešované duchovní z pevninské Číny a při mnoha příležitostech požaduje, aby čínská vláda biskupa Su propustila.

Výkonná tajemnice Lina Chan řekla, že při jednáních mezi Čínou a Vatikánem nelze opominout pohřešované duchovní, jako je biskup Su a biskup Cosmas Shi Enxiang z Yixianu v provincii Che-pej.

„Jedním z důvodů pro jednání je snaha normalizovat náboženský život čínských věřících. Pohřešovaní biskpuové jsou však příkladem, jak nenormální je zdejší náboženský život,“ řekla Chan v rozhovoru s ucanews.com.

Biskup Su byl zatčen nejméně pětkrát a celkem strávil ve vězení více než 40 let.

Otevřenou církevní komunitu v diecézi Pao-ting vede devětašedesátiletý biskup Francis An Shuxin. Byl koadjutorem biskupa podzemní církve, ale v roce 2010 se přidal k otevřené církvi.

Su Tianyou řekl, že diecézi po mnoho let rozdělují sváry mezi různými stranami.

„Zdá se, že do budoucna není velká naděje. Všichni poslouchají vládu. Kněží nejsou jednotní. Čekáme a doufáme v zázrak,“ prohlásil.04. 06. 2019, UCA News