sv. Jan z Boha / po 8. březen 2021

Pocházel z Portugalska. Zatoužil po poznání cizích zemí a po životě plném nebezpečí ve vojenské službě. Po návratu z Afriky, kde pomáhal otrokům, zakotvil v Granadě ve Španělsku jako prodavač. Po kázání Jana z ... (pokračování)

Biskupové se postavili proti novému indickému zákonu o potratech

Pro-life organizace ve státě Kérala uspořádají celonárodní demonstraci. Vláda schválila prodloužení limitu pro interrupce z 20 na 24 týdnů. V Indii je každoročně provedeno přibližně 6,4 milionu potratů, z nichž polovina je nezákonná.

Biskupové se postavili proti novému indickému zákonu o potratech

Indická vláda schválila návrh zákona, který zvyšuje limit pro interrupci z 20 na 24 týdnů. Návrh byl zveřejněn včera a bude projednán na příštím zasedání Parlamentu. Zatím však již pozměňující návrh zákona o Lékařském ukončení těhotenství z roku 2020 dokázal vyvolat reakce pro-life organizací a katolické církve, která považuje lidský život od početí po přirozenou smrt za nedotknutelný dar od Boha.

Proti zákonu se postavil „Pro-life výbor“ Rady katolických biskupů státu Kérala, který včera svolal mimořádné zasedání k tomuto problému. Tento orgán indické katolické církve společně s Radou pro rodinu, které předsedá biskup Paul Mulassery z Kollamu, zdůrazňuje obavy, že „vládní nařízení připravuje příznivou atmosféru pro bezuzdné provádění potratů“. „Není žádný rozdíl“ – podotkli biskupové – „mezi nenarozeným dítětem a novorozencem.“

Indie umožňuje potrat až do 20. týdne těhotenství, ale tuto lhůtu prodlužuje v případě malformace plodu a rizika úmrtí těhotné matky. Spolkový ministr Prakash Javadekar tvrdí, že návrh zákona je „pokrokovou“ reformou, protože zaručí „bezpečné ukončení těhotenství a poskytne ženám v reprodukčním věku právo rozhodovat o svém těle“. Podle tohoto politika prodloužení limitu až na 24 týdnů „pomůže obětem znásilnění, dívkám se zdravotním postižením a nezletilým, které si možná až do poslední chvíle neuvědomují, že jsou těhotné“.

Podle studie, kterou provedla Ipas Development Foundation, se v zemi každoročně provádí 6,4 milionu potratů, z toho nejméně polovina nelegálně neodbornými lékaři v improvizovaných a riskantních podmínkách ohrožujících dítě i těhotnou ženu.

Pro-life výbor ve státě Kérala oznámil, že uspořádá celonárodní demonstraci proti tomuto zákonu. Tato organizace kritizuje návrh zákona, který má nahradit zákon o Lékařském ukončení těhotenství z roku 1971. Ten původně umožňoval potrat do 12. týdne. „Tato lhůta byla již prodloužena do 20. týdne a nyní ji chtějí prodloužit až do 24. týdne. To povede pouze k jedinému výsledku: k zabíjení žen a dětí“.

Biskupové chtějí vyslat zprávu na ochranu lidského života a na demonstraci ponesou transparenty s nápisem „Zachraňte život“. „Upírání práva narodit se ničí indickou kulturu, která považuje život za nejvyšší hodnotu,“ uvedli.

Dr. Pascoal Carvalho, lékař z Bombaje a člen Papežské akademie pro život, řekl agentuře AsiaNews: „Potrat je svévolné ukončení těhotenství před obdobím životaschopnosti dítěte. Kultura smrti začala již legalizací potratů. 20 nebo 24 týdnů je jen otázkou vnímání. Nikdy nemůže existovat vhodná doba pro zabití člověka. Prodloužení hranice na 24 týdnů nyní umožní více lidem zvažovat tuto možnost. Společnost udělá další krok zpět a ještě více se přikloní k úbytku respektu vůči životu a vůči těm, kteří se nemohou bránit.“

14. 02. 2020, Asianews