sv. Atanasia / ne 18. duben 2021

Pochází ze vznešené rodiny na ostrově Egina. O jejím atributu -hvězdě - legenda vypráví, že velmi mladá prožila u přeslice vytržení, při němž do její hrudi vstoupila zářivá hvězda. Atanasia už v mládí toužila ... (pokračování)

Biskup čínské podzemní církve zatčen

Čínské úřady zatkly sedmdesátiletého biskupa katolické církve v Xuanhua a „odvezly ho na neznámé místo“. Oznámil to server „UCA News“ a další média s odkazem na zprávy od místních katolíků. Biskup Augustin Cui Tai z Xuanhua v provincii Che-pej byl od roku 2007 držen komunistickými úřady v domácím vězení. Během této doby byl opakovaně zatýkán a propouštěn.

Biskup čínské podzemní církve zatčen

Jak se uvádí ve zprávě agentury „AsiaNews“, byly mu mimo jiné uloženy nucené fyzické práce s odůvodněním, že bez státního souhlasu přivádí lidi ke křesťanské víře.

Cui byl vysvěcen na biskupa v roce 2013. Od té doby působil jako koadjutor biskupa Thomase Zhao Duomo z Xuanhua, kterému je již 96 let. Jako pastýř podzemní církve opakovaně vystupoval proti „vlastenecké církvi“ ovládané komunistickou stranou. Tato „vlastenecká církev“ je podle Cuiho nezávislá na Svatém stolci.

Platnost „prozatímní dohody“ mezi Vatikánem a Čínskou lidovou republikou, která se stala terčem značné kritiky, vyprší v září. Podle papeže Františka si Vatikán od této dohody sliboval sjednocení katolické podzemní církve s „vlasteneckou církví“. Podrobnosti dohody jsou stále tajné.

Mezitím však vláda vedená Si Ťin-pchingem výrazně zostřila proces „počínšťování“ všech náboženství. Jak uvádí německá redakce CNA, zahrnuje to šikanu duchovních a věřících, uzavírání kostelů, odstraňování křížů i pokusy o změnu desatera přikázání a přepsání Bible. K očekávanému jmenování biskupů nedošlo.

Místní církevní představitelé, obránci lidských práv, diplomaté a západní vlády reagovali na smlouvu s Vatikánem masivní kritikou a nepochopením.

Jeden z odpovědných „autorů“ dohody, arcibiskup Claudio Maria Celli, 7. června 2020 uvedl, že by se podle jeho názoru měla její platnost o rok či dva prodloužit.

(Celli také v prosinci 2018 žádal dva biskupy, aby ustoupili kandidátům komunistické strany).

Kardinál státní sekretář Pietro Parolin, který je za dohodu rovněž zodpovědný, v pekingských novinách v roce 2019 prohlásil, že „katolická inkulturace a sinizace“ jsou vzájemně slučitelné.

Papež František 25. září 2018 řekl, že je za dohodu osobně odpovědný. 24. května 2020, o Světovém dni modliteb za církev v Číně, papež řekl, že se modlí za křesťany v Čínské lidové republice. Současně doslova naléhal na katolíky v zemi, aby byli „dobrými občany“.

16. 07. 2020, CNA