sv. Atanasia / ne 18. duben 2021

Pochází ze vznešené rodiny na ostrově Egina. O jejím atributu -hvězdě - legenda vypráví, že velmi mladá prožila u přeslice vytržení, při němž do její hrudi vstoupila zářivá hvězda. Atanasia už v mládí toužila ... (pokračování)

Turecko: kostel ze 4. století nabízen k prodeji jako turistická ubytovna

Syrský pravoslavný kostel Mor Yuhanon (sv. Jana) ze 4. století, jenž se nachází na předměstí tureckého města Mardin, je nabízen k prodeji a může být v budoucnu využíván jako turistická ubytovna. Kostel, který je nyní v soukromém vlastnictví, je nabízen k prodeji na trhu nemovitostí za cenu 7,25 milionu tureckých lir (přibližné 870 tisíc dolarů).

Turecko: kostel ze 4. století nabízen k prodeji jako turistická ubytovna

Místní zdroje uvádějí, že turecké úřady tento kostel v roce 2009 uznaly jako kulturní dědictví. Jsou v něm pohřbeni dva syrští pravoslavní patriarchové. Majitelům, kteří v posledních dvou letech využívali prostory kostela jako skladiště, proto nebylo povoleno provádět žádné architektonické změny stavby, ale mají právo jej prodat. Saliba Özmen, syrský pravoslavný arcibiskup z Mardinu a Diyarbakiru, vyzval turecké úřady, aby podnikly příslušné kroky a svěřily kostel Syrské pravoslavné nadaci, jejíž součástí je také klášter Deyr al Zafaran, takzvaný „Šafránový klášter“, nacházející se na planině Tur Abdin poblíž města Mardin.

Majitelé kostela se jej pokusili dát do prodeje již v roce 2015. Nedávno nabídli k prodeji tyto bývalé bohoslužebné prostory místním představitelům syrské pravoslavné církve, kteří odpověděli, že nemají k dispozici finanční prostředky, aby jej mohli odkoupit.

Historie kostela Mor Yuhanon v Mardinu odráží smutný osud nesmírného historického a duchovního odkazu, který postihl mnoho starobylých kostelů v Turecku, jež se během staletí ocitly v soukromém vlastnictví nebo se jejich majitelem stal turecký stát.

V Istanbulu byly v uplynulých dvou dnech fresky v kostele sv. Spasitele v Chóře již zakryty bílými látkami a tyto prostory, považované za jeden nejvýznamnějších příkladů byzantské architektury, jsou připravovány na to, že budou využívány jako mešita, kde se podle ustanovení turecké vlády budou opět pořádat islámské společné obřady a modlitby.

Opětovné zahájení islámských obřadů v prostorách bývalého křesťanského kláštera bylo plánováno na pátek 30. října, ale turecký úřad pro náboženské záležitosti termín odložil na pozdější datum. Místo má být nejprve řádně připraveno, aby mohlo sloužit muslimské komunitě.

30. 11. 2020, Fides