sv. Virgil / pá 27. listopad 2020

Pocházel z Irska. Ve 43 letech přišel, již jako vzdělaný kněz, na franský Pipinův dvůr. Zde poznal zajatého vévodu Oatila (či Odila), za jehož osvobození se přimluvil a s ním pak na Pipinovo přání odešel do Bav... (pokračování)

Soud s českým misionářem v islámském Súdánu

Podle aktuálních zpráv probíhá dnes, v pondělí 14. listopadu 2016, soud s českým humanitárním pracovníkem a misionářem Petrem Jaškem v Chartúmu. Súdánu vládne prezident Umar al-Bašír, kterého mezinárodní trestní soud obžaloval z genocidy, zločinům proti lidskosti a vojenských zločinů. Tento diktátor vládne podle islámského práva šaría, proto fakt, že Jašek je angažovaný křesťan, je mimořádně přitěžující okolností.

Soud s českým misionářem v islámském Súdánu

Petr Jašek, český humanitární pracovník a misionář, pomáhal křesťanům, kteří jsou v Súdánu pronásledováni pro svou víru a následně se sám stal pronásledovaným křesťanem. Je to už rok, kdy byl nespravedlivě odsouzen a uvězněn v súdánském vězení skrze vykonstruovaný proces. Hrozí mu trest smrti.

Na podporu jeho osvobození podnikají kroky mnohé zúčastněné strany - europoslanci za ČR, členové české diplomacie a přidat se může každý z nás prostřednictvím petice, adresované Vysokému komisaři OSN pro lidská práva, kterou realizuje v elektronické podobě iniciativa CitizenGO.

V listopadu 2015 se Petr Jašek dozvěděl o těžkém osudu súdánského studenta, který v roce 2013 na jedné demonstraci utrpěl vážné popáleniny, a rozhodl se vyjet do země, aby mu pomohl. Byl rozhodnut pomáhat nejen finančně, ale konkrétně a osobně jemu i dalším trpícím křesťanům. Těsně před odletem zpět do vlasti, 10. prosince 2015, byl Jašek zatčen na letišti v Chartúmu. Příslušníci tajné služby NISS ho odvezli do vyšetřovací vazby. Několik dní o něm nebyly k dispozici žádné zprávy. Prokuratura Jaška křivě obvinila ze zločinů, které připomínají názvy obžalob z doby totality v našich zemích: špionáž, protistátní činnost, rozvracení republiky. Zpolitizovaný proces je naléhavý mj. také v tom, že Petr Jašek je vůbec prvním Evropanem, který nebyl krátce po zatčení propuštěn na kauci. A je prvním člověkem ze Západu, kterému hrozí v Súdánu trest smrti.

Vyhlídky ve věci spravedlivého procesu bohužel nejsou příliš optimistické. Připojit se k petici za propuštění křesťanského misionáře Petra Jaška můžete i vy.

14. 11. 2016, RC, Hlas mučedníků, CitizenGO