sv. Virgil / pá 27. listopad 2020

Pocházel z Irska. Ve 43 letech přišel, již jako vzdělaný kněz, na franský Pipinův dvůr. Zde poznal zajatého vévodu Oatila (či Odila), za jehož osvobození se přimluvil a s ním pak na Pipinovo přání odešel do Bav... (pokračování)

Přehled zpráv

EVROPA

Schönborn: Obnovme křesťanské dědictví Evropy!

Naléhavá výzva kardinála Schönborna Evropanům: Jsme jako marnotratný syn, který pohýřil své dědictví. Islamisté nemohou za naše slabiny, mohou je však zneužít. Naděje spočívá v návratu Evropy ke Kristu, evangeliu a lásce k bližnímu. 11. září při oslavách památky Jména Panny Marie se ve vídeňské svatoštěpánské katedrále arcibiskup kardinál Christoph Schönborn ostře vyjádřil ke ztrátě evropského křesťanského dědictví.

Vášnivý vztah k Božímu slovu

Emeritní papež Benedikt XVI. při představení knihy Petera Seewalda „Poslední rozhovory“ kritizoval teologii v Německu: „Německá univerzitní teologie je bezesporu v krizi a potřebuje nové hlavy, potřebuje novou energii, potřebuje novou intenzitu víry.“ Samotná teologie se však vždy vydává novými cestami.

Mnohé Evropanky chtějí víc dětí, než mají, zjistila studie

Zatímco porodnost v Evropě klesá pod hladinu prosté reprodukce, drtivá většina Evropanek se domnívá, že ideální rodina by měla zahrnovat nejméně dvě děti, zjistila studie Pew Research.

Kardinál Sarah: reakce na můj projev ohledně celebrace ad orientem

Kardinál Robert Sarah řekl, že jeho komentář na konferenci v Londýně počátkem tohoto roku nebyl vždy interpretován úplně přesně. Během své přednášky k duchovenstvu arcidiecéze Colombo na Srí Lance, nazvané „Liturgický život a kněžství“, prefekt kongregace pro liturgii řekl: „Minulý měsíc jsem v Londýně přednesl referát s názvem ,K autentické realizaci Sacrosanctum Concilium‘ ... Tento proslov vzbudil velkou pozornost – a některé z jeho interpretací nejsou vždy úplně přesné!“

Papež zřídil nový vatikánský úřad spojením třech předchozích

Svatý stolec zveřejnil ve středu 17. srpna Motu proprio, kterým papež František ustanovuje nový Úřad pro laiky, rodinu a život. Jeho prefektem jmenoval Svatý otec biskupa Kevina Josepha Farrella (foto), který doposud stál v čele dallaské diecéze ve Spojených státech amerických. Nový úřad římské kurie převezme od 1. září kompetence a funkce dvou Papežských rad – pro laiky a pro rodinu, které přestávají samostatně existovat.

Itálie: muslimové požadují legalizaci mnohoženství

Po zavedení manželství homosexuálů požadují muslimové v Itálii legalizaci mnohoženství. Unie islámských společenství a organizací v Itálii (UCOII) zkraje srpna 2016 žádala, aby Itálie legalizovala mnohoženství. Oznámil to list Die Presse.

Kardinál Dziwisz: tvrdohlavý, okouzlující a bezmezně oddaný

Dnes je již možná jakýmsi lvem v zimě, ale v dobách svatého papeže Jana Pavla II. nikdo nehrál důležitější roli než kardinál Stanislaw Dziwisz, který hostil v Krakově více než 2,5 milionu mladých lidí na Světových dnech mládeže.

Rodinná sdružení kritizují rozsudek o náhradním mateřství

Federace katolických rodinných svazů v Evropě (FAFCE) kritizovala rozsudek Evropského soudu pro lidská práva o náhradním mateřství ve Francii. Tento rozsudek de facto legalizuje „obchod s dětmi“, řekl v pátek v Bruselu katolické tiskové agentuře KNA předseda FAFCE Antoine Renard. Štrasburští soudci ve čtvrtek odsoudili Francii za to, že odmítala uznat za francouzské občany tři děti, které se narodily náhradní matce v Indii. Soud dospěl k názoru, že tím bylo porušeno právo dětí na soukromí.

Zemřel polský kardinál Franciszek Macharski

V úterý 2. srpna nad ránem zemřel ve věku 89 let emeritní krakovský metropolita kardinál Franciszek Macharski. Kardinál Macharski zemřel v nemocnici, v níž byl hospitalizován po úrazu při pádu 12. června t.r., po němž ztratil vědomí. Ve čtvrtek 28. července jej osobně navštívil v Polsku přítomný papež František. Jeho skon oznámilo vyzvánění největšího wawelského zvonu s názvem Zygmunt.

   10  11  12  13  14  15  16  17  18