Panna Maria, Matka jednoty křesťanů. P. / čt 18. leden 2018

Obraz byzantské Průvodkyně na cestách života (Hedegetrie), přinesený sv. Cyrile... (pokračování)

Přehled zpráv

EVROPA

Rodinná sdružení kritizují rozsudek o náhradním mateřství

Federace katolických rodinných svazů v Evropě (FAFCE) kritizovala rozsudek Evropského soudu pro lidská práva o náhradním mateřství ve Francii. Tento rozsudek de facto legalizuje „obchod s dětmi“, řekl v pátek v Bruselu katolické tiskové agentuře KNA předseda FAFCE Antoine Renard. Štrasburští soudci ve čtvrtek odsoudili Francii za to, že odmítala uznat za francouzské občany tři děti, které se narodily náhradní matce v Indii. Soud dospěl k názoru, že tím bylo porušeno právo dětí na soukromí.

Zemřel polský kardinál Franciszek Macharski

V úterý 2. srpna nad ránem zemřel ve věku 89 let emeritní krakovský metropolita kardinál Franciszek Macharski. Kardinál Macharski zemřel v nemocnici, v níž byl hospitalizován po úrazu při pádu 12. června t.r., po němž ztratil vědomí. Ve čtvrtek 28. července jej osobně navštívil v Polsku přítomný papež František. Jeho skon oznámilo vyzvánění největšího wawelského zvonu s názvem Zygmunt.

Kněz zavražděn při mši v rolnické Francii. Takto vypadá život křesťanů na Středním východě

Čtyřiaosmdesátiletému knězi, který sloužil mši, islámský fanatik podřezal krk: stalo se v kostele v Normandii. Pro lidi na Západě představuje ta scéna nepředstavitelnou hrůzu. Zvláště katolíci jsou pobouřeni a hluboce rozrušeni krvavou vraždou vykonanou během Nejsvětější oběti, kolem níž je vystavěna naše víra.

Názor Františka a Polska na migranty se před papežskou návštěvou liší

Papež František označil přijímání migrantů a uprchlíků za zásadní zkoušku evropských křesťanských hodnot. Ale polská pravicová vláda tvrdí, že pro zachování těchto hodnot je nutné zabránit vstupu migrantům do země. To, jak František překoná tuto názorovou propast, bude klíčovou zkouškou během jeho návštěvy tento týden.

Anglický útočník: Za svůj gól jsem vděčný Bohu

Angličan Daniel Sturridge poděkoval Bohu za svůj vítězný gól na fotbalovém mistrovství Evropy ve Francii. Anglie 16. června v Lens porazila v nastavení díky jeho brance Wales 2:1. Šestadvacetiletý útočník FC Liverpool pak v rozhovoru s britskou rozhlasovou stanicí BBC řekl: „Jsem za ten gól vděčný Bohu.“

Je-li španělský kardinál homofob, pak jím je i papež František, tvrdí obránci

Španělský kardinál se stal terčem útoků za to, že v nedávném kázání varoval před „říší homosexuálů“ a nebezpečím „genderové teorie“. Sdružení na podporu LGBT mu vyhrožují, že jej zažalují kvůli homofobii. Španělsko, obecně považované za jednu z nejtolerantnějších zemí k homosexuálům, má antidiskriminační zákony, jež od roku 1996 postihují i „nenávistný projev“.

Irské vládnoucí kruhy jsou odhodlány odstranit katolicismus z veřejné sféry, říká biskup

Biskup William Crean řekl, že katolíci musí pozitivně reagovat na nepřátelství politiků a médií. Irský biskup řekl, že se irští politici a média snaží „odstranit“ Církev z veřejného života. Ve svém kázání při jáhenském svěcení devíti seminaristů v semináři v Maynoothu minulou neděli biskup William Crean z Cloyne oslovil svěcence ze své diecéze a řekl: „Jako jáhni a za čas, dá-li Bůh, jako kněží máte prorocky volat navzdory všem důsledkům, kdy možná budete pomlouváni a odmítáni.“

Kardinál Burke řekl na setkání rodin: Nejsvětější svátost je vaše síla

Kardinál Raymond Burke oslovil katolické rodiny na jejich setkání ve Walsinghamu a řekl, že jejich síla pochází z Nejsvětější svátosti. Ve své promluvě při mši o slavnosti Těla a Krve Páně, kde byly přítomny rodiny účastnící se pouti Národního sdružení katolických rodin (NACF), kardinál tomuto sdružení nabídl „konkrétní slova povzbuzení“.

Anglie a Wales – 20 % obyvatelstva tvoří anglikáni, 8 % katolíci, 49 % je bez vyznání

Studie zveřejněná Centrem Benedikta XVI. pro náboženství a společnost při Univerzitě Panny Marie v Twickenhamu uvádí, že 48,5 % dospělé populace v Anglii a Walesu se považuje za osoby bez vyznání. 19,8 % se identifikují jako anglikáni, 8,3 % jako katolíci, 4,4 % jako muslimové a 3,3 % jako vyznavači jiného nekřesťanského náboženství.

   5  6  7  8  9  10  11  12  13