Nanebevzetí Panny Marie / so 15. srpen 2020

Historie slavnosti: Dnešní den se začal slavit v Jeruzalémě už v V. století. V dalším století ho začal slavit celý křesťanský Východ a od VII. stol. byl slaven v Římě. Během pozdějších dob se Nanebevzetí Pann... (pokračování)

Kontroverzní zákon o potratu prošel francouzským parlamentem

Francouzské Národní shromáždění dalo ve čtvrtek zelenou kontroverznímu návrhu zákona o trestání provozovatelů webových stránek se „zavádějícími informacemi“ namířenými proti potratům. V budoucnu tak bude možno trestat tvrzení nebo vyobrazení, která mají za cíl odradit ženy od potratu, až dvěma roky vězení nebo pokutou ve výši 30 000 eur.

Kontroverzní zákon o potratu prošel francouzským parlamentem

Francouzští biskupové již předem vyjádřili obavy ze zneužití tohoto zákona. V dopise prezidentu Françoisi Hollandovi předseda biskupské konference, arcibiskup Georges Pontier, napsal, že potrat je „závažný zákrok, který silně zatěžuje svědomí“. Takovéto „dramatické rozhodnutí“ může ženy uvrhnout do existenční krize.

Právníci spatřují obtíže v rozlišování mezi pokusem zabránit potratu a svobodou projevu. „Vždy je choulostivé trestat údajné lži a tvrzení, když stát definuje, co je pravda,“ uvedla v listopadu aktivistka na obranu soukromých údajů Adrienne Charmetová. Každý má právo vyslovovat se proti potratům. Zde však jde spíše o definování nesprávné prezentace faktů, řekla Charmetová.

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku v jednom ze svých rozsudků objasnil, že provozovatelé protipotratových webových stránek mohou být potrestáni pouze tehdy, když vyzývají k násilí nebo obtěžují ošetřovatelský personál.17. 02. 2017, KathPress