sv. Bernard z Clairvaux / ne 20. srpen 2017

Pocházel ze šlechtické rodiny ve Fontaines-lès-Dijon ve Francii. V roce 1111 vs... (pokračování)

Lékařka požádala rodinu, aby držela zmítající se oběť eutanazie

Nizozemská prokuratura byla vyzvána, aby prošetřila případ postarší ženy, která byla údajně omámena drogami a poté násilím držena, zatímco jí lékařka vpravila do těla smrtící látku. Lékařka byla formálně pokárána za provedení eutanazie, protože pacientka trpěla demencí a nemohla dát řádný souhlas. Když byla u ženy před čtyřmi lety diagnostikována demence, naznačila, že by byla ochotna ukončit svůj život eutanazií, „ale ne teď“.

Lékařka požádala rodinu, aby držela zmítající se oběť eutanazie

V jejím pečovatelském domově rozhodli, že ona chvíle nastala, když se její stav zhoršil a začala se v noci toulat po odděleních a chovat se agresivně. Lékařka údajně dala ženě do kávy drogy, aby ji uklidnila, což byl skutek, který místní výbor pro posuzování eutanazie vyhodnotil jako chybný.

Lékařka také údajně požádala rodinné příslušníky oné ženy, aby ji drželi, když na proceduru „reagovala negativně“ a snažila se odkopnout kapačku, z níž jí do těla proudila smrtící látka. Posudkový výbor uvedl, že lékařka „překročila hranici“, a předal případ prokuratuře, která rozhodne, zda byl spáchán zločin.

Tato nucená eutanazie představuje první případ, kdy bylo jednání lékaře oznámeno nizozemské prokuratuře.

Nizozemský zákon z roku 2002 povoluje eutanazii pouze v případech nesnesitelného a nevyléčitelného utrpení, ale je stále častěji uplatňován na lidi s demencí a psychickými problémy.

Nejnovější údaje o eutanazii v Nizozemí ukazují, že počet psychicky nemocných pacientů usmrcených eutanazií se za uplynulé čtyři roky zečtyřnásobil.

V loňském roce vyšlo najevo, že eutanazií byl usmrcen alkoholik a osoba, která byla v dětství obětí pohlavního zneužívání.

Poslední údaje také ukazují, že celkový počet osob usmrcených eutanazií v roce 2015 – asi 5 306 případů – představuje zvýšení o 50 procent za posledních pět let.

Tento případ se udál v době, kdy nová studie předpověděla, že kanadské nové zákony o eutanazii, které jsou podobné těm nizozemským, pomohou snížit výdaje z ročního rozpočtu na zdravotnictví až o 84 milionů liber.

Výzkumní pracovníci z univerzity v Calgary popsali, že zredukování péče o osoby na konci života by mohlo přinést „značné úspory“. Studie, kterou zveřejněnil Canadian Medical Association Journal, uvádí, že zdravotní péče o osoby na konci života je intenzivní a může trvat celé měsíce. Eutanazie by však stát vyšla jen na 15 liber na pacienta.

Robert Flello, katolík a labouristický poslanec za Stoke-on-Trent South, řekl, že závěry studie jsou „naprosto děsivé“. „Podporují anekdotický důkaz pocházející z Holandska, že lékaři snižují náklady na zdravotní péči pomocí eutanazie,“ řekl pan Flello, místopředseda pro-life parlamentní skupiny. „Upřímně řečeno mě to děsí,“ řekl. „Máme problémy s nedostatkem lůžek a pokud bychom v naší zemi zavedli eutanazii nebo i takzvané asistované umírání, zmírnili bychom vážný problém s financováním zdravotní péče tím, že bychom lidi prostě zabíjeli.

„Taková vyhlídka mi připadá děsivá.“

Pan Flello také silně kritizoval nucenou eutanazii postarší paní trpící demencí. „Myslím, že čelíme skutečné humanitární krizi v těch zemích, jež zavedly eutanazii nebo asistovanou sebevraždu, a upřímně řečeno nechci, aby i tady nastala takováto děsivá situace.“15. 03. 2017, CH