sv. Marcelín / pá 20. duben 2018

Podle martyrologia pocházel z Afriky. V Embrun v Galii se stal prvním biskupem ... (pokračování)

Polská premiérka je matkou kněze

Předsedkyně polské vlády Beata Szydłová řekla serveru Gosc.pl, že je jedinou premiérkou, jejíž syn je knězem. „Nepovažuji to za nic neobvyklého,“ řekla. Její starší syn, pětadvacetiletý Tymoteusz Szydło, byl jedním ze 13 jáhnů, kteří byli letos v katedrále sv. Mikuláše v Bielsko-Białe vysvěceni na kněze. Mezi věřícími byli přítomni i rodinní příslušníci, včetně premiérky Szydłové a jejího manžela Edwarda.

Polská premiérka je matkou kněze

Biskup Roman Pindel tuto událost okomentoval slovy: „Při své práci rektora semináře jsem dospěl k přesvědčení, že kvalita kněze z 90 procent závisí na jeho rodině.“

V neděli otec Szydło celebroval mši ve farnosti Panny Marie Čenstochovské v Przecieszyně, který se nachází nedaleko Krakova. Zde pronesl své první kázání jakožto katolický kněz. V témže kostele byl jako malé dítě pokřtěn. V roce 2011, po blahoslavení Jana Pavla II., vstoupil do semináře.

Otec Szydło řekl serveru Gosc.pl: „Od dětství jsem byl ve spojení s Církví, s liturgickou službou, a dráha, kterou jsem si zvolil, je jen přirozeným pokračováním.“

Dodal, že o jiné dráze neuvažoval. „Prostě jsem vstoupil do semináře.“ Tento nově vysvěcený kněz připomněl, že jej jeho rodiče podporovali, ač nebyli jeho rozhodnutím příliš nadšeni.

„Nepopírám, že jsme měli určité obavy, když nám řekl, že se rozhodl pro seminář,“ připustila premiérka. „Není to snadná cesta,“ vysvětlila a řekla, že ho žádala, aby zvážil nejprve studium na vysoké škole a pak teprve vstoupil do semináře.

Otec Szydło řekl, že jej však rodiče „neodsuzovali ani nekritizovali“. Zdůraznil, že mu jeho výchova rozhodně pomohla. Jeho matka tehdy byla poslankyní parlamentu, ale její práce nemá nic společného s jeho volbou povolání.

Nyní se chce soustředit na své kněžství. Není příliš nadšený z pozornosti médií a jedná s nimi opatrně a rezervovaně.

Zdá se, že jeho matka je otevřenější hovoru s médii o této záležitosti.

„Teď vím jistě, že si Bůh Tymoteusze vyvolil a my ho musíme ze všech sil podporovat na jeho krásné a zodpovědné cestě,“ řekla. Szydłová též zdůraznila, že díky němu se celá rodina přiblížila Bohu.

Polská premiérka také prozradila, že maďarský předseda vlády Viktor Orbán loni poslal jejímu synovi dopis u příležitosti jeho jáhenského svěcení. Orbán je předsedou národně konzervativní strany Fidesz a člen maďarské reformované církve. Jeho manželka Anikó Lévaiová je však římskou katoličkou.

Předsedkyně polské vlády řekla, že před dvěma týdny hovořila s Lévaiovou, která byla velice dojatá a slíbila, že se bude za Tymoteusze modlit. „Jsou to velmi krásná a důležitá gesta,“ uvedla Szydłová.

Polská premiérka nedávno obrátila pozornost světového tisku na svou zemi. Její nedávný proslov v parlamentu po teroristickém útoku v Manchesteru se stal mediální senzací, když se rozšířil díky serveru Breitbart a jeho kontroverznímu redaktorovi Milo Yiannopoulosovi. Ve své plamenné řeči prohlásila: „Nebudeme součástí tohoto šílenství bruselské elity. Chceme pomáhat lidu - ne politickým elitám,“ zdůraznila odpor své vlády k požadavkům EU, aby Polsko přijalo tisíce uprchlíků.

Beata Szydłová je místopředsedkyní konzervativní strany Právo a spravedlnost, která často vyjadřuje svou věrnost učení katolické církve, obzvláště pokud jde o potraty a takzvané „manželství“ osob stejného pohlaví. Její strana nicméně zmařila zákaz potratů a zdá se, že se prozatím nehodlá touto záležitostí zabývat.30. 06. 2017, LSN