sv. Brigita Švédská / út 23. červenec 2019

Pocházela z královského rodu a mívala nadpřirozená vidění. Ve 14 letech byla pr... (pokračování)

Španělský kongres souhlasí s projednáním návrhu zákona o eutanazii

Dolní komora španělského parlamentu souhlasí s projednáním návrhu zákona, kterým by se legalizovala eutanazie. Poslanci kongresu v úterý hlasovali v poměru 208-133 pro projednání návrhu, který předložila Socialistická strana (PSOE). Adriana Lastra, mluvčí PSOE, uvedla, že návrh byl vytvořen podle vzoru belgické, nizozemské a lucemburské legislativy.

Španělský kongres souhlasí s projednáním návrhu zákona o eutanazii

Pokud bude schválen, staří lidé s vážným, chronickým onemocněním a ti, kdo se nacházejí v terminálním stadiu nemoci, budou moci žádat o asistovanou sebevraždu hrazenou ze systému zdravotního pojištění.

Dříve než bude pacientům podána smrtící látka, budou muset získat schválení od dvou lékařů a zopakovat své přání zemřít 15 dní po své první žádosti.

Pacienti, kteří již nejsou schopni učinit rozhodnutí, ale dříve uvedli, že chtějí být usmrceni eutanazií, by taktéž byli pro tento zákrok způsobilí.

Návrh podporuje několik španělských stran napříč celým politickým spektrem.

Největším odpůrcem návrhu je Lidová strana (PP). Podle listu El Pais mluvčí PP Pilar Cortésová nazvala úterý „smutným dnem“. Řekla, že je politickým selháním vlády, když nedokáže „nabídnout jiné řešení než smrt“.

„Hovořit o eutanazii znamená hovořit o selhání, přiznat politickou, profesionální a lékařskou porážku,“ uvedla. Cortésová rovněž varovala před možností zneužití a podotkla, že v Nizozemsku, kde je eutanazie legální, podle odhadů ročně dochází k asi 1000 případům nedobrovolné eutanazie. Řekla, že „postupem času se mimořádné případy stanou zcela běžnými“, protože smrtící látka je finančně výhodnější než jiné lékařské postupy.

Minulý měsíc dolní komora souhlasila s projednáním podobného, ač ne tak konkrétního návrhu zákona, který by legalizoval asistovanou sebevraždu. Tento návrh, předložený katalánským regionálním parlamentem, neuváděl konkrétní podmínky, za kterých by se asistovaná sebevražda povolovala.

Španělští biskupové se ve svém prohlášení minulý měsíc vyslovili proti snahám legalizovat eutanazii a uvedli, že to, „co si pacienti a jejich rodiny skutečně přejí, je pomoc při řešení problémů a osobních a rodinných potíží, které nastávají v posledních chvílích života“.

Vyzvali k přijetí takových zákonů, které respektují život a napomohou k úlevě od bolesti, zlepší kvalitu života, podpoří rodiny a nabídkou duchovní a emocionální pomoc při přípravě na smrt.

„Je pozoruhodné, že je předkládán zákon o eutanazii, ačkoli stát zatím nepřijal žádný zákon o paliativní péči,“ uvedli biskupové. „Právě takovou péči požaduje většina společnosti a zejména zdravotníci.“29. 06. 2018, CNA

HLEDÁME
spolupracovníky, někoho šikovného a spolehlivého, s dobrým názorem a smyslem pro maličkosti i pro humor. Někoho, kdo nevěří na Murphyho zákon
"Nikdy nebuď první. Nikdy nebuď poslední. Nikdy se na nic nehlas dobrovolně."
redakce@rcmonitor.cz

Dobrý časopis


pdf >        archiv >