sv. Anežka Římská / čt 21. leden 2021

Byla dívkou z bohatší římské rodiny, která se ve 12 letech zasvětila Kristu. Krátce nato prošla nejtěžší zkouškou, z níž vyšla jako čistá, věrná, vítězná mučednice. Její úcta se brzy rozšířila v celé církvi na ... (pokračování)

Britští lékaři provedli prenatální operaci dítěte s vrozeným onemocněním

Lékaři ve Spojeném království porovedli operaci nenarozeného dítěte a poté dítě jménem Elouise úspěšně vrátili zpět do matčina lůna. Matka, šestadvacetiletá Bethan Simpsonová, se při rutinním vyšetření ve 20. týdnu dozvěděla, že Elouise má rozštěp páteře, jenž postihuje míchu a páteř a může způsobit mnohé komplikace včetně nemožnosti chodit.

Britští lékaři provedli prenatální operaci dítěte s vrozeným onemocněním

Lékaři s ní probírali jednotlivé možnosti - jednou z nich byl potrat.

„Reálně jsem nedokázala uvažovat o ukončení těhotenství,“ řekla Simpsonová listu Washington Post. „Cítila jsem, jak kope, i všechno ostatní bylo naprosto normální.“

Simpsonová se nakonec rozhodla pro operaci, během níž tým britských a belgických lékařů v londýnské univerzitní nemocnici otevře její dělohu, opraví poškozenou tkáň na Elouisině páteři a poté dělohu znovu uzavřou.

Operace rozštěpu páteře v děloze dává dítěti větší šanci v porovnání s postnatální operací, kdy takto narozené dítě často není schopno chodit a později může potřebovat i řadu operací kvůli odvádění tekutiny z mozku, uvádí National Health Service (NHS).

Lékaři provádějí operaci rozštěpu páteře u nenarozených dětí od 90. let dvacáteho století, napsaly New York Times. V dětské nemocnici ve Filadelfii provedli přes 300 operací tohoto druhu, ale NHS začala ve Velké Británii s operacemi rozštěpu páteře u nenarozených dětí teprve v říjnu 2018.

Simpsonová je čtvrtou matkou v Británii, která podstoupila takovýto zákrok, oznámilo Yahoo! UK.

Lékaři operaci provedli ve 24. týdnu těhotenství a ukázalo se, že dopadla úspěšně. Elouise by se měla narodit v dubnu.

„Je smutné, že 80% dětí je v Anglii potraceno, když se rodiče dozvědí, že jejich dítě má toto postižení. Není to rozsudek smrti. Takové dítě má stejný potenciál jako kdokoli z nás,“ citovalo Simpsonovou Yahoo! UK.

„Ano, existuje riziko, že se něco nepodaří, ale prosím, přemýšlejte více o rozštěpu páteře. Už to nění to, co to bývalo dříve. Každý den cítím, jak mě naše dítě kope, na tom se nic nezměnilo. Naše dcera je úžasná, patří k nám a právě nám dokázala, jak moc si zaslouží žít,“ řekla.16. 03. 2019, Catholic Herald