Tři svatí archandělé / út 29. září 2020

Slavíme svátek tří archandělů, které nám představuje Bible jako ty, kteří stojí před Bohem (Lk 1,19; Tob 12,15). Povšimněme si jejich jmen a významu slova v hebrejštině. Michael - "Kdo je jako Bůh?" Gabriel... (pokračování)

Počet členů německé církve se do roku 2060 sníží na polovinu

Počet Němců, kteří platí státem spravovanou „církevní daň“ katolické církvi nebo největší protestantské náboženské organizaci v zemi, se do roku 2060 podle odhadů sníží na polovinu. Uvádí to badatelé z univerzity ve Freiburgu.

Počet členů německé církve se do roku 2060 sníží na polovinu

Badatelé tvrdí, že očekávaný pokles lze předpovědět na základě klesajícího počtu křtů v Německu, počtu Němců, kteří opouštějí formální členství v církvi a celkového snižování německé populace, která by se podle odhadů měla do roku 2060 snížit o 21 procent.

Předpokládá se, že počet Němců, kteří v zemi platí „církevní daň“, se sníží o 49%. Německá vláda vybírá daň od členů církve, kterou pak rozděluje církevním organizacím, mimo jiné katolické církvi a Německé evangelické církvi, federaci protestantských náboženských organizací – především luterské církvi, která je největší protestantskou skupinou v zemi.

Daňoví poplatníci mají možnost zbavit se platby této daně tím, že státním úřadům oznámí, že vystoupili z náboženské organizace, jejímiž byli členy. V roce 2017 se na církevní dani pro náboženské organizace v zemi vybralo 13,5 miliardy dolarů. Předpokládaný pokles členů by vedl k velkému rozpočtovému deficitu katolické církve v Německu.

Ekonom Bernd Raffelhüschen, který vedl tento výzkumný projekt, řekl v rozhovoru pro protestantský portál EKD.de, že stále existuje potenciál pro změnu a tato předpověď by neměla být chápána jako „proroctví o konci světa“.

Uvedl, že se jedná o „úkol pro tuto generaci“, jelikož v dalších dvou desetiletích katolická i protestantské církve stále ještě mají „zdroje pro transformaci“.

Podobně kardinál Reinhard Marx, předseda německé biskupské konference, řekl, že tato zpráva představuje „výzvu k evangelizaci“.

V březnu eichstättský biskup Gregor Maria Hanke vyzval německé biskupy, aby o tomto tématu diskutovali.

„My, němečtí biskupové, naléhavě potřebujeme zvážit, jak může a jak by mělo pokračovat vybírání církevní daně – chybí mi tato diskuse, protože katolická i protestantské církve čelí tomu, že každý rok odchází z církve velký počet lidí,“ řekl Hanke.

„Nejpozději do deseti let se příjmy z církevní daně zásadně propadnou.“

Lepší cestou pro budoucnost církve je spolehnutí na dobrovolné příspěvky, navrhl Hanke.

Po zveřejnění zprávy minulý týden kardinál Marx vyzval německé katolíky, aby „kvůli tomuto projektu nepanikařili“.

„Církev má vždy především zvěstovat evangelium, a to i ve změněných podmínkách. Pro mě tato studie představuje rovněž výzvu k misii.“04. 06. 2019, CNA