Soud ve Velké Británii nařídil postižené ženě nucený potrat
Londýn (CNA) – Britská soudkyně pověřila lékaře, aby provedli potrat těhotné katoličce s vývojovým postižením a afektivní poruchou, a to navzdory námitkám dotyčné ženy i její matky. Žena je těhotná 22 týdnů.

„Jsem si velmi dobře vědoma toho, že když stát nařídí ženě ukončení těhotenství v případě, kdy se zdá, že si to daná žena nepřeje, jedná se o zásadní narušení práv,“ uvedla 21. června ve svém rozsudku soudkyně Nathalie Lievenová z Ochranného soudu.
„Musím jednat v jejím nejlepším zájmu, nikoli podle názoru společnosti na ukončení těhotenství,“ vysvětlila Lievenová a prohlásila, že její rozhodnutí je v nejlepším zájmu této ženy.
Ochranný soud řeší případy, při nichž se jedná o osoby, u kterých se posuzuje, zda mají mentální schopnosti rozhodovat se sami za sebe.
Žena, jejíž totožnost nelze zveřejnit, byla popsána jako „osoba ve věku mezi 20 - 30 lety“ a je v péči NHS trust, organizace patřící k Britské národní zdravotní službě.
¨
Lékaři v NHS si přáli ukončit její těhotenství a tvrdili, že kvůli jejím sníženým mentálním schopnostem bude potrat pro tuto ženu méně traumatický, než kdyby porodila, zvláště kdyby dítě bylo poté svěřeno do pěstounské péče.
Matka této ženy dala lékařům i soudu jasně najevo, že se hodlá o své vnouče starat.
Dotyčná těhotná žena má prý mentální schopnosti na úrovni dítěte školního věku. Údajně je katolička a její matka Nigerijka.
Není známo, zda k těhotenství došlo konsenzuálně, a policie prošetřuje okolnosti početí.
Matka této ženy, která údajně byla porodní asistentka, u soudu uvedla svůj kategorický nesouhlas s potratem a odvolávala se na svou i dceřinu katolickou víru. Sociální pracovnice, která o ženu pečuje, také nesouhlasí s tím, že by měla být nucena k potratu.
Soudkyně prohlásila, že nevěří, že tato žena chápe, co to znamená mít dítě.
„Myslím, že by chtěla mít dítě tak, jako si přeje mít hezkou panenku,“ řekla Lievenová.
Lievenová také uvedla, že nevěří matce těhotné ženy, která již pomáhá s péčí o svou dceru, že by byla schopna zároveň poskytovat péči i vnoučeti.
Dovolit, aby se dítě narodilo a potom je odebrat z domova této ženy a umístit je do dětského domova nebo svěřit pěstounům, by bylo proti zájmům této ženy, uzavřela soudkyně.
„Myslím, že by utrpěla větší trauma z toho, že jí bylo dítě odebráno,“ řekla Lievenová, protože „v tom stadiu by se již jednalo o skutečné dítě“.
Lievenová vysvětlila, že ač „je těhotenství (pro tuto ženu) skutečné, nemá dítě mimo své tělo a nemůže se ho dotýkat“.
Lievenová se dříve objevovala u soudu v případech týkajících se potratů jako advokátka. V roce 2011, kdy zastupovala British Pregnancy Advisory Service, organizaci poskytující potraty, tvrdila, že britským ženám by měl být umožněn lékařský potrat u nich doma namísto v nemocnici.
O pět let později u soudu prohlásila, že potratový zákon v Severním Irsku porušuje zákon o lidských právech Spojeného království.
V roce 2017 řekla, že potratové zákony v Severním Irsku jsou jako mučení a jsou diskriminační.
Neomezené potraty jsou ve Velké Británii legální do 24. týdne těhotenství, poté musí lékaři potvrdit, že potrat je v zájmu zdraví matky.
Statistiky NHS ukazují, že děti narozené ve 24. týdnu mají v průměru 50% naději na přežití, ačkoli tato míra závisí na péči, kterou NHS trust poskytuje. Děti narozené ve 23. týdnu těhotenství v nemocnici University College London Hospitals NHS Foundation Trust v Londýně mají 70% naději na přežití.
22. 06. 2019, CNA
Další zprávy
Douglas Gresham je poslední žijící člověk, který dobře znal C. S. Lewise. Jako syn Joy Davidmanové sledoval rodící se lásku mezi jeho matkou a „Jackem“ i jejich manželství. Když Joy zemřela na rakovinu, plakal spolu se svým nevlastním otcem, a když manžel následoval svou ženu na hřbitov, vedl truchlící za rakví....
Katolické Irsko – takové, jaké jsme ho znali – padlo. Dřív, než bude možno prohlásit toto kulturní bojiště za zcela vyklizené, bezpochyby ještě dojde k dalším tichým změnám....
Rakouská "Platforma pro křesťanskou demokracii" vítá že Polsko ukončilo diskriminaci zdravotně postižených dětí potraty. "Platforma pro křesťanskou demokracii" zve na "Solidární demonstraci pro Polsko" příští neděli: Polský ústavní soud "zjednal právo a skončil diskriminaci zdravotně postižených dětí potraty," jak je napsáno v pozvání, aby lidé vyjádřili solidaritu před polským velvyslanectvím (Hietzinger Hauptstraße 42c) v neděli 7. února ve 14 hod. ve Vídni....
Arcibiskup Tadeusz Kondrusiewicz v neděli 24. ledna na mši, kde se loučil se svým úřadem, řekl, že církev navzdory změně ve vedení zůstane pro katolíky v Bělorusku zdrojem síly. Odcházející arcibiskup minsko-mohilevské arcidiecéze na této mši v katedrále jména Nejsvětější Panny Marie v hlavním městě Minsku také slíbil, že zůstane aktivním biskupem....
Kinga – 11 let, Krzysztof – 7 let, Radek – 4 roky... Děti, které osobně znám. Které se, stejně jako mnoho dalších, vůbec neměly narodit, jak to požaduje polské hnutí Celostátní stávka žen. Všechny totiž měly stejnou diagnózu: trvalé poškození plodu nebo Downův syndrom. Dnes jsou to většinou naprosto zdravé děti a děkují svým rodičům, že se nerozhodli pro potrat a nechali je žít....
Arcibiskup Stanisław Gądecki, předseda polské biskupské konference, 3. listopadu polské katolické tiskové agentuře KAI sdělil, že by se katolíci měli postavit proti změně v zákoně, která by povolovala potrat v případě smrtelného poškození plodu....