Nanebevzetí Panny Marie / so 15. srpen 2020

Historie slavnosti: Dnešní den se začal slavit v Jeruzalémě už v V. století. V dalším století ho začal slavit celý křesťanský Východ a od VII. stol. byl slaven v Římě. Během pozdějších dob se Nanebevzetí Pann... (pokračování)

Boris Johnson: Budeme se zastávat pronásledovaných křesťanů

Premiér řekl křesťanům, že vláda bude „hájit vaše právo praktikovat vaši víru“ Britský premiér Boris Johnson slíbil, že bude hájit pronásledované křesťany na celém světě a řekl jim, že jeho vláda bude „hájit vaše právo praktikovat vaši víru“. Ve svém vánočním poselství premiér vyzval Brity, aby pamatovali na „ty křesťany ve světě, kteří jsou pronásledováni“.

Boris Johnson: Budeme se zastávat pronásledovaných křesťanů

„Ti oslaví Boží hod vánoční v soukromí, tajně, možná dokonce ve vězeňské cele,“ řekl. „To je jedna z věcí, které bych chtěl jako premiér změnit“.

„Jsme solidární s křesťany na celém světě a budeme hájit vaše právo praktikovat vaši víru“.

Předseda vlády zahájil své poselství tím, že uznal, že Boží hod vánoční je „v prvé řadě oslavou narození Ježíše Krista“.

„Tento den má nezměrný význam pro miliardy křesťanů na celém světě,rdquo dodal.

Vzdal rovněž hold lidem, kteří na Boží hod pracují ve veřejných službách, zejména zdravotníkům a příslušníkům ozbrojených sil.

Premiérova slova přišla několik dní poté, co princ z Walesu zveřejnil vánoční video, jež upozorňuje na pronásledování křesťanů ve světě. Ve své zprávě nahrané pro britskou pobočku charitativní organizace Pomoc církvi v nouzi princ Charles řekl, že letošní velikonoční neděle, kdy byly spáchány útoky na Srí Lance, byla „nejhorším dnem násilností proti křesťanům v moderní době“.

„A je tragické, že to nebyl ojedinělý případ,“ dodal.

„Když si připomínáme, jak narozený Kristus se svými rodiči prchal do Egypta, pamatujme na bezpočet těch, kdo snášejí strašlivé pronásledování nebo jsou nuceni opustit svůj domov, a posilujme své odhodlání zabránit tomu, aby křesťanství zmizelo z biblických zemí.“

Princ vzpomenul na to, jak mu syrská řeholnice dala dárek: vyobrazení hlavy ukřižovaného Krista vytvořené z ohořelého dřeva pocházejícího z vybombardovaného kostela v Aleppu.

„Mohu ujistit ty z vás, kdo dnes nesete kříž utrpení, že myslím především na vás a pamatuji na vás ve svých upřímných modlitbách,“ řekl.

20. 01. 2020, Catholic Herald