sv. Atanasia / ne 18. duben 2021

Pochází ze vznešené rodiny na ostrově Egina. O jejím atributu -hvězdě - legenda vypráví, že velmi mladá prožila u přeslice vytržení, při němž do její hrudi vstoupila zářivá hvězda. Atanasia už v mládí toužila ... (pokračování)

Anglie: Zákaz bohoslužeb během lockdownu nepodporují vědecké důkazy

Kardinál Vincent Nichols prohlásil, že rozhodnutí o zákazu bohoslužeb „jasně ukazuje nepochopení významu náboženské víry“ a nazval kostely „jedněmi z nejbezpečnějších míst“, která mohou lidé navštívit. Na rozdíl od první vlny epidemie na jaře vláda povolila, aby kostely a další bohoslužebné prostory zůstaly otevřené, ale pouze pro soukromou modlitbu, zatímco bohoslužby jsou na čtyři týdny pozastaveny.

Anglie: Zákaz bohoslužeb během lockdownu nepodporují vědecké důkazy

Tento krok je silně zpochybňován a řada církevních představitelů – včetně arcibiskupa z Canterbury Justina Welbyho – napsala premiéru Johnsonovi žádost, aby rozhodnutí pozastavit všechny bohoslužebné obřady kromě pohřbů odvolal.

Downing Street se prozatím zdráhá změnit názor, ale kardinál Nichols, nejvýše postavený katolický duchovní v zemi, řekl, že věří, že dojde k revizi tohoto rozhodnutí.

Arcibiskup z Westminsteru řekl v pořadu Today stanice BBC 4: „Myslím, že to bude změněno. Domnívám se, že důkazy, které vidíme v posledních několika dnech, prokazují, že tento konkrétní aspekt rozhodnutí vlády není podložen žádnými vědeckými důkazy a jasně ukazuje nepochopení významu náboženské víry.

Myslím, že tyto věci povedou ke změně. Doufám, že bohoslužebné prostory budou co nejdříve opět otevřeny (pro bohoslužby).“

Řekl, že kostely „jsou řádně spravované, velmi dobře vyčištěné a patří k nejbezpečnějším místům, kam lidé mohou jít.“ A dodal: „Návštěva kostela není společenské setkání, je to velmi významná a zásadní součást života lidí.“

Úřad vlády tvrdí, že pro „lockdown“ není plánována žádná změna omezení bohoslužeb.

Tato informace zazněla na briefingu v odpovědi na otázku, zda tvrzení ministra zdravotnictví Matta Hancocka poslancům, že ministři jednají s náboženskými představiteli, signalizuje možný obrat.

Oficiální mluvčí předsedy vlády řekl novinářům: „Na omezeních se nic nemění.

Myslím, že ministr zdravotnictví vyjádřil, že nadále úzce spolupracujeme s hlavními náboženskými představiteli a pracovní komisí pro bohoslužby, jak jsme činili během celé pandemie. Víme, že bohoslužebné prostory přinášejí lidem útěchu a pokoj, obzvláště v této těžké době, a proto zůstávají pro soukromou modlitbu a pohřby otevřené i během tohoto období přísných opatření.“

Z Downing Street již dříve zaznělo, že „není možné jít dál“, než povolit soukromou modlitbu, jelikož hrozí riziko, že by velká náboženská shromáždění mohla přispět k šíření nebezpečného viru.

Johnsonův mluvčí naznačil, že důkazy, jež vedly k rozhodnutí zastavit bohoslužby, nebudou zveřejněny.

30. 11. 2020, UK News