Španělsko: 1,2 milionu obyvatel žádá zamítnutí nového školského zákona
Navrhovaný zákon na přebudování vzdělávacího systému ve Španělsku vyvolal odpor skupin rodičů a pedagogů, kteří upozorňují, že je ohrožena svoboda rodičů vzdělávat své děti a zvolit jim školu. Španělská zastřešující organizace MásPlurales, která zastupuje sdružení rodičů, odbory, podniky a různé skupiny státem dotovaného vzdělávacího sektoru, sebrala více než 1,2 milionu podpisů na manifestu proti navrhovanému školskému zákonu.

Tato organizace varuje, že navrhovaný zákon „povede k systémové kontrole ze strany státu a dává orgánům veřejné správy stále větší pravomoci na úkor rodin, které jsou prvními vzdělavateli dětí“.
MásPlurales požaduje, aby byla respektována současná řada možností vzdělávání, mezi něž patří i volba veřejných škol – státem dotovaných škol, které jsou převážně katolické, a soukromých škol, jež od státu nedostávají žádné finanční prostředky.
Návrh zákona je v současné době projednáván v zákonodárném sboru. Je znám pod názvem LOMLOE či jako zákon Celaá podle ministryně školství Isabel Celaá, která návrh podporuje. 13. listopadu se má sejít Výbor pro vzdělávání a odbornou přípravu, aby vypracoval definitivní podobu návrhu zákona.
Návrh zákona podporuje i administrativa španělského prezidenta Pedra Sáncheze. Sánchez je zároveň generálním tajemníkem Španělské socialistické dělnické strany, která se spojila s koalicí levicových stran Udidas Podemos, aby v lednu mohla vytvořit novou vládu.
Begoña Ladrón de Guevara, předsedkyně Konfederace rodičů studentů, která je součástí MásPlurales, řekla agentuře Europa Press, že zákon Celaá je prosazován „bez sebemenšího konsensu komunity pedagogů a občanské společnosti“.
Organizace MásPlurales také uvedla, že jak právo zvolit si školu, tak právo rodičů rozhodnout, jak se budou vzdělávat jejich děti, je zakotveno ve španělské ústavě.
Tvrdí také, že tento zákon by vládě umožnil přidělovat studenty do škol, čímž se „výrazně sníží možnosti rodičů při výběru způsobu vzdělávání, ačkoli je toto právo podporováno Všeobecnou deklarací lidských práv“.
Rovněž uvádí, že tento návrh zákona „vynalézá právo na veřejné vzdělávání, ačkoli ústava uznává právo na vzdělání. Tento zákon je v rozporu s modelem státem dotovaných škol, který je rozšířen v celé Evropě“.
Návrh by zaváděl „nesprávný sekularismus“ a zpochybnil další existenci škol pro děti se zvláštními potřebami,“ uvádí MásPlurales.
Tato organizace vyzvala obyvatele Španělska, aby se postavili na „obranu a pokračování plurality (rozličných možností) našeho současného vzdělávacího systému“.
Pokud bude zákon Celaá přijat, varuje organizace, „nebudete o tom, jakého vzdělání se dostane vašim dětem, rozhodovat vy, ale stát“.
30. 11. 2020, CNA
Další zprávy
Kinga – 11 let, Krzysztof – 7 let, Radek – 4 roky... Děti, které osobně znám. Které se, stejně jako mnoho dalších, vůbec neměly narodit, jak to požaduje polské hnutí Celostátní stávka žen. Všechny totiž měly stejnou diagnózu: trvalé poškození plodu nebo Downův syndrom. Dnes jsou to většinou naprosto zdravé děti a děkují svým rodičům, že se nerozhodli pro potrat a nechali je žít....
Arcibiskup Stanisław Gądecki, předseda polské biskupské konference, 3. listopadu polské katolické tiskové agentuře KAI sdělil, že by se katolíci měli postavit proti změně v zákoně, která by povolovala potrat v případě smrtelného poškození plodu....
Kardinál Kazimierz Nycz počátkem listopadu v kapli arcibiskupského paláce ve Varšavě slavnostně zahájil diecézní fázi kauzy sestry Wandy Boniszewské. Boniszewská, která zemřela v roce 2003 ve věku 96 let, byla členkou Kongregace sester od andělů, polské bezhábitové řeholní komunity založené roku 1889. Její „Duchovní deník“ vydaný v roce 2016 svědčí o jejích mystických zážitcích z let 1921 až 1980....
Kardinál Vincent Nichols prohlásil, že rozhodnutí o zákazu bohoslužeb „jasně ukazuje nepochopení významu náboženské víry“ a nazval kostely „jedněmi z nejbezpečnějších míst“, která mohou lidé navštívit. Na rozdíl od první vlny epidemie na jaře vláda povolila, aby kostely a další bohoslužebné prostory zůstaly otevřené, ale pouze pro soukromou modlitbu, zatímco bohoslužby jsou na čtyři týdny pozastaveny....
Bez ohledu na katolickou teologii a morální učení se do vnitrocírkevní diskuse přenášejí levicové myšlenkové vzorce. Je to vidět na přijetí vyjádření pasovského biskupa Ostera k ochraně života....
Holandská vláda připravuje legalizaci eutanazie u dětí ve věku od jednoho do dvanácti let. V loňském roce si nizozemský ministr zdravotnictví nechal od NVK (Nizozemské pediatrické společnosti) vypracovat zprávu, která doporučovala, aby vláda povolila eutanazii u smrtelně nemocných dění ve věku od jednoho do dvanácti let....