sv. Beda Ctihodný (Venerabilis) / po 25. květen 2020

Pocházel ze severovýchodní části Anglie. Již v mládí se řídil podle benediktinské řehole. Ve dne studoval, v noci vstával k modlitbě. Téměř celý život strávil v klášteře v Jarrově nedaleko rodného místa. Když s... (pokračování)

Hugo Chávez zemřel v náruči církve

Venezuelský zdroj prozradil agentuře CNA, že prezident Hugo Chávez zemřel „v náruči církve“ a v posledních dnech svého života přijal duchovní vedení a svátosti.

Když viceprezident Nicolas Maduro 5. března informoval národ o Chávezově úmrtí, uvedl, že když venezuelský vůdce umíral, „držel se Krista“. Venezuelský zdroj sdělil agentuře CNA, že v posledních týdnech svého života Chavez požádal o duchovní vedení a projevil přání přijmout svátosti.

Od svého nástupu k moci v roce 1999 měl Chávez neustálé spory s katolickou církví kvůli prohlášení biskupů, v němž varovali před riziky a excesy jeho socialistického programu. V roce 2002 Chávez obvinil venezuelské biskupy, že jsou „nádorem“ na jeho revolučních cílech a požadoval, aby Vatikán nezasahoval do vnitřních záležitostí země.

V posledních letech se Chávez občas účastnil bohoslužeb různých denominací, ale v dubnu 2012 překvapil novináře, když se objevil v katolickém kostele ve svém rodném městě Barinas, kde se během Svatého týdne účastnil bohoslužeb. Na krku měl pověšený růženec a v modlitbách prosil o sílu, aby překonal svou nemoc. Loni v červenci Chávez veřejně požádal o setkání s katolickými biskupy.

Po Chávezově smrti arcibiskupství v Caracasu, vedené kardinálem Jorgem Urosou, který je v současné době v Římě v konkláve, zaslalo kondolenci a požádalo politiky zastávající veřejné funkce, aby „se řídili mechanismy stanovenými v ústavě“, aby byl zachován veřejný pořádek a aby „všechny politické frakce podporovaly mír a harmonii mezi lidmi“.

Generální sekretář venezuelské biskupské konference biskup Jesús González de Zárate vyzval k národní jednotě. „Projevme všichni v této chvíli své nejlepší postoje,“ řekl v rozhovoru pro venezuelskou televizi.

„Smrtí život nekončí,“ dodal. „Smrt jen otevírá cestu k naprosto šťastnému životu u Boha, našeho Otce.“

22. 03. 2013, CNA