sv. Růžena Limská / st 23. srpen 2017

Pocházela z Peru. Od dětství žila ctnostným životem a s touhou po pokání. Na kř... (pokračování)

Mike Pence: V Americe znovu vítězí život

Poprvé v amerických dějinách viceprezident Spojených států oslovil účastníky každoročního Pochodu pro život na Kapitolu a stovkám tisíc pro-life demonstrantů řekl, aby vytrvali v úsilí na obranu života. Viceprezident Mike Pence přišel na Pochod pro život s jasným poselstvím: „V Americe znovu vítězí život. Dnes je hezký den. Je to nejlepší den, jaký jsem kdy na Pochodu pro život zažil – a to ve více významech,“ řekl davu.

Mike Pence: V Americe znovu vítězí život

Pence ocitoval známá slova o právu na „život, svobodu a úsilí o štěstí“ z Deklarace nezávislosti a řekl, že „před 44 lety se náš Nejvyšší soud od prvního z těchto nadčasových ideálů odvrátil“.

„Ale dnes, ve třetí generaci od té doby, díky vám všem a mnoha tisícům dalších, kteří se účastní takovýchto pochodů po celé zemi, v Americe znovu vítězí život,“ prohlásil.

Podle Pence je zřejmé, že život vítězí po zvolení „pro-life většiny v Kongresu Spojených států amerických“ a zejména po „historické volbě prezidenta, který chce učinit Ameriku silnější, Ameriku více prosperující, prezidenta, který, jak hrdě říkám, podporuje právo na život –, prezidenta Donalda Trumpa,“ uvedl.

Pochod pro život se koná každý rok v Washingtonu, D.C. Statisíce mužů, žen a dětí pokojně demonstrují proti rozhodnutí Nejvyššího soudu v případu Roe v. Wade z roku 1973, kterým byl v USA legalizován potrat. Účastníci podle slov organizátorů bojují za „svět, kde bude každý lidský život ceněn a chráněn“.

Bylo to poprvé za celou 44 let trvající historii pochodu, kdy se jej účastnil druhý nejvýše postavený muž v zemi.

Pence pochod nazval „oslavou pokroku, kterého jsme v této věci dosáhli“.

„Dospěli jsme do historického okamžiku v tomto boji o život. A musíme tento okamžik přijmout s úctou a soucitem ke každému Američanovi,“ řekl.

Pence během Trumpovy prezidentské kampaně slíbil pro-life aktivistům, že bude jejich zastáncem v Bílém domě, zejména v otázce ukončení financování obrovského poskytovatele potratů Planned Parenthood, a že se bude snažit o zvrácení rozhodnutí v případu Roe vs. Wade z roku 1973.

„Ujišťuji vás, že Trumpova a Penceova administrativa bude hájit posvátnost života a bránit nenarozené od prvního dne, kdy se ujme svého úřadu,“ řekl v září na summitu Values Voter. „Chci se dožít dne, kdy posvátnost života opět učiníme středem amerického práva a odešleme rozhodnutí v případu Roe v. Wade na smetiště dějin,“ dodal tehdy.

Podle Pence Trumpova administrativa teprve začíná plnit své sliby.

V pondělí, hned první pracovní den v Bílém domě, Trump podepsal výkonné nařízení na obnovení „Mexico City Policy“, která zakazuje vládní financování zahraničních propotratových organizací, jako je například Mezinárodní federace plánovaného rodičovství.

Následujícího dne americká Sněmovna reprezentantů velkou většinou odhlasovala trvalý zakáz financování potratů na americké půdě z prostředků daňových poplatníků. Tentýž den Trumpův tiskový tajemník Sean Spicer přislíbil „početnou účast zaměstnanců administrativy“ na Pochodu pro život.

Prezident Trump ve středu během rozhovoru s ABC News kritizoval mainstreamová média za to, že informují o propotratovém Pochodu za práva žen, zatímco soustavně ignorují mnohem větší každoroční Pochod pro život. Podobně se vyjádřil i na setkání republikánských kongresmenů ve Filadelfii.

Prezidentka Pochodu pro život, Jeanne Manciniová, řekla, že ji „potěšila“ bezprecedentní podpora nové Trumpovy administrativy, kterou tento týden poskytla každoročnímu Pochodu pro život.

„Za celý svůj život jsem ještě nic takového neviděla,“ řekla v rozhovoru pro server LifeSiteNews.com.

„Doufejme, že to je náznak toho, co můžeme čekat v příštích týdnech a měsících,“ dodala.

Pence vyzval účastníky pochodu, aby vytrvali v úsilí na obranu života, ale počínali si při tom „laskavě“.

„Nechť je toto hnutí známé svou láskou, nikoli hněvem. Nechť je toto hnutí známé svým soucitem, nikoli konfliktností. Pokud jde o takovéto ústřední otázky, není nic silnějšího než laskavost,“ řekl.

„Jsem přesvědčen, že budeme i nadále získávat srdce i mysl nastupující generace, pokud naše srdce bude tlouct v prvé řadě pro mladé matky a jejich nenarozené děti a pokud každý z nás udělá vše pro to, abychom s nimi v jejich situaci jednali velkoryse a neodsuzovali je,“ dodal.

Slíbil, že bude soustavně pracovat na obnovení kultury života v Americe.

„A ujišťuji vás, že budeme neúnavně pracovat a nedopřejeme si odpočinku, dokud neobnovíme kulturu života v Americe pro nás a pro naše potomky. Děkuji vám a Bůh vám žehnej,“ řekl.29. 01. 2017, LSN