sv. Veronika Giuliani / čt 9. červenec 2020

Pochází ze střední Itálie. V necelých 17 letech vstoupila ke kapucínkám v Città di Castello. Byla svědomitá a horlivá v tuhé kázni. Toužila osvojit si božské rozjímání, podobat se ukřižovanému Kristu. O vánoc... (pokračování)

Katolická klinika zaujme místo bývalé potratové kliniky v Manassasu

Skromný manassaský kancelářský komplex Forestwood Lane kdysi působil jako ohnisko sporu o potraty, neboť se zde v jedné z hnědých zavalitých budov vedle sebe nacházely potratová klinika a centrum, v němž se snažili odradit ženy od tohoto zákroku.

Katolická klinika zaujme místo bývalé potratové kliniky v Manassasu

Nyní tu již ani jeden z těchto podniků není a uplynulo několik let od doby, kdy demonstranti zcela zaplnili parkoviště před klinikou.

Ale nedávné události opět probudily zájem veřejnosti o tuto budovu. Katolická charitativní organizace otevřela bezplatné lékařské středisko v budově, v níž kdysi sídlil jediný poskytovatel potratů v Severní Virginii, a stále se objevují otázky, jak místní odpůrci potratů dokázali prosadit takovou změnu.

Zdravotnické středisko pro ženy Amethyst tehdy obsloužilo okolo 1200 pacientek ročně, ale v září 2015 majitelka kliniku zavřela. V únoru 2016 Washington Post zjistil, že jistá katolická nadace koupila Amethyst a rychle začala odesílat návštěvnice hledající kliniku do střediska pro těhotné AAA Women for Choice, protipotratového centra vedle bývalé kliniky Amethyst.

Ordinace byly až do prosince prázdné, když se jejich nový majitel – BVM Foundation – spojil s katolickými charitativními organizacemi z diecéze Arlington, aby se v původních prostorách zabydlela „Bezplatná klinika Matky Milosrdenství“.

Charita začala přijímat pacientky s nízkými příjmy 6. prosince. AAA Women for Choice ukončila činnost o dva dny později.

„Chceme prostě proměnit tyto prostory z místa bolesti a smrti v místo života,“ řekl Dr. Scott Ross, děkan kostela nejsv. Trojice v Gainesville, který působí rovněž jako lékařský ředitel kliniky.

Jim Koehr, sekretář a hospodář BVM Foundation, vnímá proměnu Amethystu na kliniku Matky Milosrdenství jako „místní příběh vykoupení“.

Obhájci zdraví žen si tím však nejsou tak jisti.

„Vždy jsem byla velkou zastánkyní toho, aby lidé měli více zdravotní péče, ale ženy, pokud jde o jejich zdraví, na různé změny zpravidla doplácejí,“ řekla Tarina Keeneová, výkonná ředitelka NARAL Pro-Choice Virginia. „Tato katolická charitativní organizace jistě nebude poskytovat možnosti kontroly porodnosti. A pokud se u nich objeví žena, která neplánovaně otěhotněla a potřebuje vědět, jaké má z lékařského hlediska možnosti, nedostane informace, jež potřebuje k tomu, aby mohla učinit informované rozhodnutí.“

Keeneová je frustrovaná tím, že se bývalá majitelka kliniky cítila být „oklamána“, když prodala tento prostor Koehrovi a jeho kolegům a neměla ponětí o protipotratových názorech této organizace.

Příznivci katolické nadace rozhodně tvrdí, že byli ohledně celé transakce vůči majitelce Amethystu zcela transparentní, přestože bývalá majitelka tuto verzi událostí vehementně popírá – bývalá majitelka Amethystu si v článku přála zůstat v anonymitě, neboť kvůli svému spojení s klinikou po několik let dostávala výhružky smrtí, a svěřila svůj pohled na věc Keeneové.

„Cítí se skutečně hrozně kvůli tomu, co se stalo,“ řekla Keeneová.

Neoprávněné nabytí?

Podporovatelé BVM věří, že při získání kliniky a její přeměně neudělali nic špatného, a tvrdí, že Washington Post a aktivisté jako Keeneová jejich jednání překroutili.

Sean Gavey, předseda nadace BVM a jeden z jejích zakladatelů, řekl, že k prodeji došlo jen proto, že muž, který kdysi trávil týdny protesty před potratovou klinikou, se nakonec spřátelil s tehdejší majitelkou Amethystu. Ta zvažovala odchod do důchodu poté, co spolu s manželem vedla kliniku téměř 30 let, a při rozhovoru s demonstrantem vyjádřila ochotu prostory prodat.

Garvey prohlásil, že se do těchto rozhovorů brzy zapojil a dal dohromady několik katolických podnikatelů z této oblasti, kteří měli zájem o zavření kliniky. Koehr odhaduje, že se „sedm až deset“ dárců z celého kraje složilo, zaplatilo kupní cenu 360 000 dolarů za budovu a vytvořilo BVM Foundation, která prostory formálně převzala.

Garvey řekl, že během tohoto procesu s majitelkou Amethystu opakovaně hovořil a objasnil, že jeho organizace chce kliniku zavřít, a dokonce přivést protipotratového porodníka (který znal tehdejší majitelku), aby budovu prošel se zástupci BVM a zvážil, jak prostory využít. „Ujišťuji vás, že jsme se nijak nepřetvařovali,“ prohlásil Koehr.

Keeneová řekla, že majitelka Amethystu na tento postup vzpomíná úplně jinak. Listu Washington Post řekla, že v roce 2016 trvala na tom, že prodej svěří realitním agentům a pouze se setkala s právníky zastupujícími budoucí kupce, o nichž se domnívala, že jsou investory do zdravotnických zařízení.

„Toho dne, kdy podepsala smlouvu, zjistila, že kliniku vlastně koupila anonymní katolická charitativní organizace,“ řekla Keeneová. „Snažila jsem se ji přimět k podání žaloby na realitní kancelář, protože měla požadavky na to, komu chce kliniku prodat, a byla v podstatě podvedena.“

Garvey připustil, že do jednání byla zapojena „spousta právníků“, což je podle něj jediný důvod, jak mohl tento zmatek vzniknout.

Koehr rovněž podotkl, že skupina investorů vytvořila BVM Foundation poměrně pozdě během procesu koupě, protože zvažovali, jaká organizační struktura by byla pro jejich účely nejvhodnější.

„Neměla jasno o našich plánech, takže nevěděla, co se bude dít potom,“ řekl Garvey. „Ale to nebylo součástí našeho rozhovoru. Náš rozhovor probíhal takto: Koupíme kliniku po jejím uzavření, protože si přejeme, aby byla uzavřena, a to je jediné, o co se budete muset postarat. Věděla, o koho se jedná.“

Koehr však nepopírá jednu důležitou část článku z Washington Post. Když byl dotázán, zda jeho organizace nechala v provozu telefonní linku Amethystu, aby mohla přesměrovávat hovory do AAA Women for Choice, jeho odpověď zněla: „Samozřejmě.“

13. 01. 2018, InsideNova