Skupiny podporující interrupce a LGBT tleskají schválení nového ministra zahraničí
Skupiny podporující interrupce a LGBT tleskají tomu, že americký senát potvrdil jako nového ministra zahraničí Anthonyho Blinkena. Blinkena, jehož prezident Joe Biden jmenoval jako přístího ministra zahraničí, americký senát potvrdil do funkce v úterý 26. ledna poměrem hlasů 67:22. V letech 2015-2017 sloužil za prezidenta Obamy jako náměstek ministra zahraničí.

Skupiny Planned Parenthood Global (mezinárodní pobočka Americké federace plánovaného rodičovství) a Human Rights Campaign (HRC, Kampaň za lidská práva) v reakci na Blikenovo schválení vyjádřily ještě týž den svůj souhlas.
Skupina Planned Parenthood Global vyjádřila očekávání, že Blinkenovo ministerstvo zahraničí bude „v celé zahraniční politice podporovat sexuální a reprodukční zdraví a práva“.
Pojmem „sexuální a reprodukční zdraví a práva“ úřad OSN pro lidská práva označuje nejrůznější problémové oblasti včetně interrupcí, antikoncepce a genderové ideologie.
„Jsme připraveni spolupracovat na prosazování globálního zdraví a lidských práv,“ uvedla skupina Planned Parenthood Global na Blinkenovu adresu.
Alexis McGill Johnsonová, předsedkyně a výkonnáředitelka Americké federace plánovaného rodičovství, prohlásila, že její organizace bude s Blinkenem „v nadcházejících dnech, týdnech a letech spolupracovat na podpoře sexuálního a reprodukčního zdraví a práv po celém světě“.
Svůj souhlas s Blinkenovým potvrzením do funkce vyjádřila i HRC.
„Antony Blinken zajistí, aby se práva všech lidí z komunity LGBTQ z jakéhokoli prostředí znovu stala hlavní prioritou americké zahraniční politiky – a aby v případě, že by byli v zahraničí ohrožováni, mohli s americkým ministerstvem zahraničí počítat jako se svým spojencem,“ uvedla tato skupina.
Blinken během svého schvalovacího slyšení před senátním výborem zahraničních vztahů řekl, že umožní, aby americké ambasády vyvěšovaly duhové vlajky „hrdosti“, a že jmenuje zvláštního vyslance pro záležitosti LGBT.
Skupina Planned Parenthood Global oznámila, že od Blinkena na ministerstvu zahraničí očekává „pevné vedení“ a „nápravu škod způsobených globálním roubíkovým pravidlem“. Pojmem „globální roubíkové pravidlo“ propotratové skupiny označují „politiku Mexico City“, která zakazuje, aby zahraniční nevládní organizace, které provádějí nebo propagují interrupce, dostávaly finance z amerického rozpočtu.
Je běžné, že když se prezidenti ujímají svého úřadu, jejich prvními kroky je rušení nebo obnova určité politiky. Prezident Biden se údajně chystá exekutivním aktem zrušit „politiku Mexico City“.
Dr. Anthony Fauci, hlavní zdravotnický poradce Bílého domu pro COVID-19, minulý týden sdělil členům Světové zdravotnické organizace (WHO), že nová administrativa bude v „příštích dnech“ měnit politiku, a zopakoval odhodlání vlády podporovat „reprodukční zdraví“ v zahraničí.
Trumpova administrativa rozšířila „politiku Mexico City“, která se běžně týká jen financování v oblasti plánovaného rodičovství. Nyní se vztahuje i na více než osm miliard amerických dolarů z programu globální zdravotní pomoci, kdy poskytnutí podpory podmiňuje tím, že partnerské skupiny nebudou propagovat interrupce.
Blinken během svého schvalovacího slyšení minulý týden také potvrdil svůj „soud“, že Čína páchá na Ujgurech a dalších etnických menšinách v provincii Sin-ťiang genocidu; učinil tak ve shodě s předchozím ministrem zahraničí Mikem Pompeem, který to jako genocidu označil 19. ledna.
13. 02. 2021, CNA
Další zprávy
Vyjádření prezidenta Joe Bidena, v němž v den výročí rozhodnutí v kauze Roeová vs. Wade podpořil legální interrupce, vyvolalo prudkou reakci americké biskupské konference, jejíž předseda, který se angažuje v hnutí pro život, prohlásil, že žádný prezident Spojených států by nikdy neměl hájit popírání práva nenarozených dětí na život....
Ani sebešikovnější fejetonista nevystihne absurdnost úvodní modlitby demokrata Emanuela Cleavera na nedělním 117. zasedání Kongresu. Cleaver, metodistický pastor, ukončil svou modlitbu za mír v zemi slovy „ve jménu monoteistického Boha, Brahmy a ‚Boha‘ mnoha různých vyznáních, známého pod mnoha jmény. Amen a awoman.“ (Anglické „woman“ [žena] tu je míněno jako genderově korektní protějšek k „men“ [muži] z „amen“ – pozn. překl.) Není pochyb o tom, že se pak shromáždění kongresmani pustili do práce na awomendments (zkomolenina angl. „amendment“ [dodatek], aby v něm místo „men“ [muži] bylo „women“ [ženy] – pozn. překl.) k důležitým zákonům....
Pandemie roku 2020 tvrdě postihla každého katolíka. Takto dlouhý půst od eucharistie nám může připomínat, čím museli ve 20. století procházet hrdinové víry v podzemních církvích a čemu dnes čelí věřící v Číně a na dalších místech, což není špatné. Přesto je velmi, velmi těžké být katolickou církvi bez možnosti být církví jasně eucharistickou. Dotýká se to každého. Zároveň by si však lid církve měl uvědomit, že kněží se to dotýká především....
Když se ohlédnu na svou mimoškolní činnost během prvního semestru svého studia na vysoké škole, chodil jsem na setkání dvou skupin: Right to Life (Právo na život) a College Republicans (Vysokoškolští republikáni). Byl podzim roku 1980 a Ronald Reagan stavěl svou volební kampaň na odmítavém postoji k potratům. Myslel jsem si, že potřebujeme získat od demokratů zpátky kontrolu nad Nejvyšším soudem a zvrátit rozhodnutí v případu Roeová versus Wade....
Amy Coney Barrettová je moje sousedka a přítelkyně. Tato skutečnost, spolu s tím, že vůbec nevidím do její vědecké a soudcovské práce, znamená, že nemohu hodnotit, jak bude rozhodovat ve funkci soudkyně Nejvyššího soudu USA, pokud Senát její jmenování schválí. Pokud by jmenování Amy Coney Barrettové bylo schváleno, byla by po desetiletích první soudkyní, která svůj vysokoškolský titul nezískala na Harvardu, Yale, Columbii ani Stanfordu. Bude první soudkyní, která získala diplom na katolické univerzitě....
Někteří stoupenci hnutí za právo na život říkají, že nedávné úsilí o nastolení rasové rovnosti ve Spojených státech může oživit vnímání důležitosti jejich cílů, a poukazují na to, jak spolu tyto dva problémy souvisí....