1. den novény za zastavení pandemie s prosbou o přímluvu sv. dětí / ne 29. listopad 2020

Novénu začínáme vždy křížem, úkonem kajícnosti a společnou Modlitbou národů proti pandemii . Bože, náš Otče, Stvořiteli světa, všemohoucí a milosrdný, z lásky k nám jsi poslal na svět svého Syna j... (pokračování)

Přehled zpráv

SVĚT

Týden ve světě katolickýma očima - 26. 11. 2020

Papež František na generální audienci varoval před falešnou synodalitou: „Někdy je mi velmi smutno, když vidím společenství, které má dobrou vůli, ale jde špatným směrem, když si myslí, že pomůže Církvi schůzemi, jako by to byla politická strana. Většina sem, menšina tam, co si myslíte o tomhle a o tamtom... A tohle má být synoda, synodální cesta, po které máme jít… Kladu si otázku: kde je tu Duch svatý? Kde je modlitba? Kde je bratrská láska? Kde je Eucharistie?“

Týden ve světě katolickýma očima - 19. 11. 2020

Arcibiskup Viganò se v obsáhlém rozhovoru s Raymodnem Arroyo podrobně vyjadřuje k vatikánské „McCarrickově zprávě“, v níž byl obviněn ze zanedbání povinností při vyšetřování některých případů obvinění proti McCarrickovi.

Viganò tvrdí, že obvinění na jeho adresu vyvrací samotná Zpráva, která „si na mnoha místech odporuje“ a zjevně se na ní podílelo mnoho různých autorů. Viganò se dále podivuje, že nebyl předvolán jako svědek: „S překvapením zjišťuji, že mě Zpráva, v níž jsem 306× zmiňován, obviňuje z toho, že jsem ‚nepředstoupil‘, abych v tomto vatikánském vyšetřování podal svědectví. Ale podle kanonického práva je povolávání svědků věcí toho, kdo je za proces zodpovědný,“ říká Viganò a vypočítává všechny informace, které Vatikánu o McCarrickově případu od roku 2006 podal.

Týden ve světě katolickýma očima - 14. 11. 2020

Vatikánský Státní sekretariát vydal dlouho očekávanou „Zprávu o úředních zjištěních a rozhodovacích procesech Svatého Stolce ohledně bývalého kardinála Theodora Edgara McCarricka“. Zpráva má 449 stran. Světová katolická média se pokoušejí zprostředkovat hlavní body obsahu zprávy a objevilo se i množství komentářů. Papež František slibuje, že očistí Církev od sexuálního zneužívání.

Papež František volá po globálním vzdělávacím paktu

Papež František vyzval k vytvoření celosvětového vzdělávacího systému, v jehož centru bude lidstvo. Argentinský papež představil svůj plán ve videu zveřejněném během semináře „Global Compact on Education“ na Papežské Lateránské univerzitě. Ve videu namluveném v italštině se papež František zamýšlí nad dopadem pandemie Covid-19 na vzdělávání dětí, nazval ji „katastrofou pro vzdělávání“, ale nezaměřoval se na čtení, psaní nebo počítání. Namísto toho požaduje vzdělávání, které vytvoří novou, univerzální „kulturu“, jež bude sloužit celému světu. „Vzdělávání, jak víme, má proměňovat,“ prohlásil papež.

Týden ve světě katolickýma očima - 5. 11. 2020

Papež František ohlásil, že na vigilii 1. neděle adventní jmenuje 13 nových kardinálů. Jedním z nich bude i nedávno jmenovaný arcibiskup Washingtonu, D.C., Wilton Gregory, známý svými liberálními pozicemi, jako je např. podpora hnutí LGBT. „Nikdo by neměl být překvapen, že si papež myslí, že registrované partnerství homosexuálních párů by mělo být legalizováno, stejně jako by nikdo neměl být překvapen povýšením Wiltona Gregoryho,“ komentuje Emily Finley v eseji nazvaném „Wilton Gregory je Deep Church“. „Neměli bychom být překvapeni, až za padesát let Církev sama bude asistovat stejnopohlavním manželstvím a volit ženy za kardinály. To je cesta, kterou jsme se vydali.“

Týden ve světě katolickýma očima - 29. 10. 2020

V Církvi i ve světě vyvolal rozruch dokumentární film Francesco o papeži Františkovi a jeho učení režiséra Jevgenije Afinějevského (známého propagací homosexuálního stylu života). Film měl premiéru na Římském filmovém festivalu minulou středu a následně za přítomnosti představitelů Vatikánu obdržel ve Vatikánských zahradách cenuKinéo Movie for Humanity Award“.

Týden ve světě katolickýma očima - 22. 10. 2020

Papež František se sešel s představiteli křesťanských církví, muslimů, židů, sikhů a buddhistů na Mezinárodním modlitebním setkání za mír. Po společné modlitbě v bazilice Santa Maria in Aracoeli každý z účastníků přednesl projev, zažehl svíci a podepsal „Provolání za mír“.

Týden ve světě katolickýma očima - 15. 10. 2020

„Díky beatifikaci Carla Acutise má Církev prvního blahoslaveného, který miloval Super Maria a pokémony, ještě více ovšem reálnou přítomnost Krista v Eucharistii,“ píše Courtney Mares. Otec Roger Landry se však obává, aby jej současná vlna úcty neproměnila v „dobře míněnou, avšak povrchní karikaturu.

Jak můžete jako fyzik přijímat nanebevzetí?

Jako fyzik a kněz dostávám někdy otázku, jak mohu přijímat učení církve o zázracích a zjevené nauky, jako například o Nanebevzetí Panny Marie. Vždycky odpovídám: „A proč ne?“ Fyzika se zabývá tím, co se děje v povětšinou celkem jednoduchých soustavách v přírodě. Nemá však co říci o Božích skutcích, které přesahují řád přírody, použijeme-li definici zázraku od Tomáše Akvinského (Suma proti pohanům 3.103; Suma teologická 1.110, čl. 4).

   1  2  3  4  5  6  7  8  9