Panna Maria, Matka jednoty křesťanů / po 18. leden 2021

Obraz byzantské Průvodkyně na cestách života (Hedegetrie), přinesený sv. Cyrilem a Metodem na Velkou Moravu, je uctíván jako obraz, který se váže k liturgické památce Matky jednoty křesťanů. Nenachází se v mart... (pokračování)

Přehled zpráv

SVĚT

Týden ve světě katolickýma očima - 14. 11. 2020

Vatikánský Státní sekretariát vydal dlouho očekávanou „Zprávu o úředních zjištěních a rozhodovacích procesech Svatého Stolce ohledně bývalého kardinála Theodora Edgara McCarricka“. Zpráva má 449 stran. Světová katolická média se pokoušejí zprostředkovat hlavní body obsahu zprávy a objevilo se i množství komentářů. Papež František slibuje, že očistí Církev od sexuálního zneužívání.

Papež František volá po globálním vzdělávacím paktu

Papež František vyzval k vytvoření celosvětového vzdělávacího systému, v jehož centru bude lidstvo. Argentinský papež představil svůj plán ve videu zveřejněném během semináře „Global Compact on Education“ na Papežské Lateránské univerzitě. Ve videu namluveném v italštině se papež František zamýšlí nad dopadem pandemie Covid-19 na vzdělávání dětí, nazval ji „katastrofou pro vzdělávání“, ale nezaměřoval se na čtení, psaní nebo počítání. Namísto toho požaduje vzdělávání, které vytvoří novou, univerzální „kulturu“, jež bude sloužit celému světu. „Vzdělávání, jak víme, má proměňovat,“ prohlásil papež.

Týden ve světě katolickýma očima - 5. 11. 2020

Papež František ohlásil, že na vigilii 1. neděle adventní jmenuje 13 nových kardinálů. Jedním z nich bude i nedávno jmenovaný arcibiskup Washingtonu, D.C., Wilton Gregory, známý svými liberálními pozicemi, jako je např. podpora hnutí LGBT. „Nikdo by neměl být překvapen, že si papež myslí, že registrované partnerství homosexuálních párů by mělo být legalizováno, stejně jako by nikdo neměl být překvapen povýšením Wiltona Gregoryho,“ komentuje Emily Finley v eseji nazvaném „Wilton Gregory je Deep Church“. „Neměli bychom být překvapeni, až za padesát let Církev sama bude asistovat stejnopohlavním manželstvím a volit ženy za kardinály. To je cesta, kterou jsme se vydali.“

Týden ve světě katolickýma očima - 29. 10. 2020

V Církvi i ve světě vyvolal rozruch dokumentární film Francesco o papeži Františkovi a jeho učení režiséra Jevgenije Afinějevského (známého propagací homosexuálního stylu života). Film měl premiéru na Římském filmovém festivalu minulou středu a následně za přítomnosti představitelů Vatikánu obdržel ve Vatikánských zahradách cenuKinéo Movie for Humanity Award“.

Týden ve světě katolickýma očima - 22. 10. 2020

Papež František se sešel s představiteli křesťanských církví, muslimů, židů, sikhů a buddhistů na Mezinárodním modlitebním setkání za mír. Po společné modlitbě v bazilice Santa Maria in Aracoeli každý z účastníků přednesl projev, zažehl svíci a podepsal „Provolání za mír“.

Týden ve světě katolickýma očima - 15. 10. 2020

„Díky beatifikaci Carla Acutise má Církev prvního blahoslaveného, který miloval Super Maria a pokémony, ještě více ovšem reálnou přítomnost Krista v Eucharistii,“ píše Courtney Mares. Otec Roger Landry se však obává, aby jej současná vlna úcty neproměnila v „dobře míněnou, avšak povrchní karikaturu.

Jak můžete jako fyzik přijímat nanebevzetí?

Jako fyzik a kněz dostávám někdy otázku, jak mohu přijímat učení církve o zázracích a zjevené nauky, jako například o Nanebevzetí Panny Marie. Vždycky odpovídám: „A proč ne?“ Fyzika se zabývá tím, co se děje v povětšinou celkem jednoduchých soustavách v přírodě. Nemá však co říci o Božích skutcích, které přesahují řád přírody, použijeme-li definici zázraku od Tomáše Akvinského (Suma proti pohanům 3.103; Suma teologická 1.110, čl. 4).

Týden ve světě katolickýma očima - 8. 10. 2020

Podle Anny Rowlandsové, jež se podílela na oficiální prezentaci encykliky, papež „rozšiřuje dosavadní sociální nauku o univerzálním určení dober a vysvětluje, že státy mají právo na svoji půdu, bohatství a vlastnictví natolik, nakolik to celému lidstvu otevírá přístup k prostředkům obživy a seberealizace. Stát má povinnost k celé lidské rodině a ne jen ke svým občanům.“ Podle kardinála Johna Dewa z Nového Zélandu jde o výzvu, abychom „pohlíželi na svět bez hranic a nahlíželi na každého člověka, ba i na samotnou planetu, jako na bratra či sestru“. Stejných slov užívá ve svém komentáři i Kevin W. Irwin, který též vyzývá, abychom encykliku „nečetli, nýbrž modlili se ji“.

Týden ve světě katolickýma očima - 30. 9. 2020

George Pell, bývalý prefekt vatikánského Ekonomického sekretariátu, se tento týden vrací do Říma, kde došlo k sesazení kardinála Becciù. S ním se střetl ohledně reformy vatikánských financí a následně byl v Austrálii déle než rok nespravedlivě vězněn. Ten papeži Františkovi poděkoval: „Svatý otec byl zvolen proto, aby vyčistil vatikánské finance. Vede dlouhý zápas a k jeho nejnovějšímu vývoji je mu třeba pogratulovat a poděkovat za něj. Doufám, že čištění chléva bude pokračovat, a to jak ve Vatikánu, tak ve státu Victoria,“ prohlásil Pell s narážkou na své australské uvěznění.

   1  2  3  4  5  6  7  8  9