sv. Mapalík a další (Bas, Fortunio, Pavel, Fortunáta, Viktorín, Viktor, Heremius, Kredula, Hereda, Donát, Firmus, Venustus, Fruktus, Julie, Marciál, Ariston.) / po 19. duben 2021

Martyrologium uvádí, že ho vychovala zbožná chůva a za Decia jeho matka a sestry zradily Krista. On pak že šel sám k soudu, kde vyznal svou víru. Protože se hlásil ke Kristu byl odsouzen a s ním v té době řada ... (pokračování)

Přehled zpráv

SVĚT

Křesťanská láska v bouřlivých dobách

Žijeme v kultuře s vysokým ideologickým „kvocientem nenávisti“ – zhoubnou směsicí pohrdání, nespravedlivého obviňování a nestálých emocionálních reakcí. Jako křesťané se však nenávisti ani pohrdání nesmíme poddávat, abychom svou duši nevystavili nebezpečí.

Týden ve světě katolickýma očima - 11. 12. 2020

U příležitosti 150 výročí prohlášení sv. Josefa za patrona Církve papež František zvláštním dekretem vyhlásil Rok sv. Josefa, který bude trvat od 8. prosince 2020 do 8. prosince 2021. Dekret potvrzený papežem vydala Apoštolská penitenciárie. Rok je spojen se zvláštními odpustky. Papež k této příležitosti vydal též apaoštolský list Patris corde, obsahující papežovy osobní reflexe o postavě sv. Josefa.

Týden ve světě katolickýma očima - 3. 12. 2020

Papež František jmenoval 13 nových kardinálů; server Vatican News přináší přehled jejich titulů a diakonií. Filip Mazurczak nabízí podrobnou analýzu „logiky a rizik Františkova přístupu k výběru kardinálů“.

Papež František též jmenoval nového biskupa pro diecézi Buffalo, zmítanou sexuálními skandály: stal se jím Michael Fisher, dosavadní pomocný biskup Washingtonu.

Týden ve světě katolickýma očima - 26. 11. 2020

Papež František na generální audienci varoval před falešnou synodalitou: „Někdy je mi velmi smutno, když vidím společenství, které má dobrou vůli, ale jde špatným směrem, když si myslí, že pomůže Církvi schůzemi, jako by to byla politická strana. Většina sem, menšina tam, co si myslíte o tomhle a o tamtom... A tohle má být synoda, synodální cesta, po které máme jít… Kladu si otázku: kde je tu Duch svatý? Kde je modlitba? Kde je bratrská láska? Kde je Eucharistie?“

Týden ve světě katolickýma očima - 19. 11. 2020

Arcibiskup Viganò se v obsáhlém rozhovoru s Raymodnem Arroyo podrobně vyjadřuje k vatikánské „McCarrickově zprávě“, v níž byl obviněn ze zanedbání povinností při vyšetřování některých případů obvinění proti McCarrickovi.

Týden ve světě katolickýma očima - 14. 11. 2020

Vatikánský Státní sekretariát vydal dlouho očekávanou „Zprávu o úředních zjištěních a rozhodovacích procesech Svatého Stolce ohledně bývalého kardinála Theodora Edgara McCarricka“. Zpráva má 449 stran. Světová katolická média se pokoušejí zprostředkovat hlavní body obsahu zprávy a objevilo se i množství komentářů. Papež František slibuje, že očistí Církev od sexuálního zneužívání.

Papež František volá po globálním vzdělávacím paktu

Papež František vyzval k vytvoření celosvětového vzdělávacího systému, v jehož centru bude lidstvo. Argentinský papež představil svůj plán ve videu zveřejněném během semináře „Global Compact on Education“ na Papežské Lateránské univerzitě. Ve videu namluveném v italštině se papež František zamýšlí nad dopadem pandemie Covid-19 na vzdělávání dětí, nazval ji „katastrofou pro vzdělávání“, ale nezaměřoval se na čtení, psaní nebo počítání. Namísto toho požaduje vzdělávání, které vytvoří novou, univerzální „kulturu“, jež bude sloužit celému světu. „Vzdělávání, jak víme, má proměňovat,“ prohlásil papež.

Týden ve světě katolickýma očima - 5. 11. 2020

Papež František ohlásil, že na vigilii 1. neděle adventní jmenuje 13 nových kardinálů. Jedním z nich bude i nedávno jmenovaný arcibiskup Washingtonu, D.C., Wilton Gregory, známý svými liberálními pozicemi, jako je např. podpora hnutí LGBT. „Nikdo by neměl být překvapen, že si papež myslí, že registrované partnerství homosexuálních párů by mělo být legalizováno, stejně jako by nikdo neměl být překvapen povýšením Wiltona Gregoryho,“ komentuje Emily Finley v eseji nazvaném „Wilton Gregory je Deep Church“. „Neměli bychom být překvapeni, až za padesát let Církev sama bude asistovat stejnopohlavním manželstvím a volit ženy za kardinály. To je cesta, kterou jsme se vydali.“

Týden ve světě katolickýma očima - 29. 10. 2020

V Církvi i ve světě vyvolal rozruch dokumentární film Francesco o papeži Františkovi a jeho učení režiséra Jevgenije Afinějevského (známého propagací homosexuálního stylu života). Film měl premiéru na Římském filmovém festivalu minulou středu a následně za přítomnosti představitelů Vatikánu obdržel ve Vatikánských zahradách cenuKinéo Movie for Humanity Award“.

   1  2  3  4  5  6  7  8  9