sv. Timotej / út 26. leden 2021

Ke křesťanství byl přiveden apoštolem Pavlem, kterého věrně provázel na apoštolských cestách a v době věznění o něj pečoval. Pavel jej ustanovil biskupem v Efezu a jemu adresoval i dva své listy. Podle legendy... (pokračování)

Přehled zpráv

SVĚT

Týden ve světě katolickýma očima - 27. 2. 2020

Přední vatikanista Sandro Magister ve své analýze otevřeně nazývá situaci v Německu schismatem, „o kterém se nemluví“. Podle Magistera papež již několikrát – naposledy v exhortaci Querida Amazonía – zklamal očekávání „inovátorů“, která předtím sám vyvolal. Co ho k tomu vedlo? „Odpověď je třeba hledat v Německu,“ říká Magister s poukazem na radikální cíle, které si vytyčila tamější „synodní cesta“ a na neúspěšné pokusy papeže německou církev „zkrotit“.

Zpráva: 260 milionů křesťanů po celém světě čelí pronásledování

Celosvětové pronásledování křesťanů je rostoucí problém, říká nová zpráva agentury, která dokumentuje zneužívání křesťanů po celém světě. Zpráva uvádí, že po celém světě čelí pronásledování 260 milionů křesťanů. To představuje nárůst o 6 % oproti předchozímu roku.

Kardinál Dolan se v Havaně setkal s kubánským prezidentem

Newyorský kardinál Timothy M. Dolan se 11. února soukromě setkal s prezidentem Kubánské republiky. Celý poslední den jeho šestidenní návštěvy ostrovního státu byl naplněn především návštěvami kubánských duchovních a humanitárních organizací a zařízení, kde katolíci na ostrově provozují služby pro chudé a seniory.

Týden ve světě katolickýma očima - 20. 2. 2020

Katolickým světem hýbou reakce na postsynodální exhortaci papeže Františka Querida Amazonía. Přehledné shrnutí obsahu dokumentu v angličtině přináší Edward Pentin, který též informuje o protichůdných signálech z tiskové konference, kde byla exhortace představena.

Týden ve světě katolickýma očima - 13. 2. 2020

Papež František zveřejnil postsynodální apoštolskou exhortaci Querida Amazonia. Radikálně progresivní kroky (jako svěcení žen či kněžské svěcení ženatých mužů) dokument nezavádí. Analýzy a reakce přineseme v příštím vydání rubriky.

Novoroční předsevzetí pro znepokojené katolíky: Několik návrhů

Během pochmurného období stanného práva a po jeho skončení na počátku 80. let pronášeli mnozí svobodomyslní Poláci 1. ledna sarkastické přání: „Ať je nový rok lepší, než teď víte, jaký bude!“ Toto přání by mohli na počátku roku 2020 pronášet katolíci obávající se o budoucnost církve, protože přicházejí další nepříjemné zprávy.

Týden ve světě katolickýma očima - 6. 2. 2020

V rozhovoru, jehož fragmenty v úterý publikoval deník La Stampa, papež František potvrzuje význam celibátu. Diskusi o tomto tématu rozvířila nedávná Amazonská synoda.

Vítejte ve 20. letech: Co mohou katolíci očekávat v následujícím desetiletí

Více katolíků, více světců, více lidové zbožnosti – ale také více pronásledovaných křesťanů. Co se stane s církví v nadcházejícím desetiletí? Jen Bůh ví, ale i tak stojí za to se zamyslet, co nás čeká ve 20. letech 21. století. Zde je 10 očekávaných událostí, které se mohou odehrát v příštích 10 letech – některé pravděpodobněji než jiné.

Transsexuální muži vytlačují ženy

Tenisová legenda Martina Navrátilová, jež otevřeně přiznává, že je lesbička, byla vyloučena z představenstva neziskové organizace Athlete Ally, která podporuje zapojení LGBT osob do sportu. Navrátilová v úvodníku britského Sunday Times v únoru napsala, že je „neférové“ umožnit transženám – biologickým mužům, kteří si změnili svou genderovou identitu na ženskou – atletické soupeření s biologickými ženami.

   3  4  5  6  7  8  9  10  11