sv. Mapalík a další (Bas, Fortunio, Pavel, Fortunáta, Viktorín, Viktor, Heremius, Kredula, Hereda, Donát, Firmus, Venustus, Fruktus, Julie, Marciál, Ariston.) / po 19. duben 2021

Martyrologium uvádí, že ho vychovala zbožná chůva a za Decia jeho matka a sestry zradily Krista. On pak že šel sám k soudu, kde vyznal svou víru. Protože se hlásil ke Kristu byl odsouzen a s ním v té době řada ... (pokračování)

Přehled zpráv

SVĚT

Konec pseudoliberalismu

V samozvané intelektuální třídě narůstá vzrušení. Můžeme si být jisti, ptají se sami sebe, že pod náporem Trumpa, Brexitu, celoevropského populismu a Jordana Petersona přetrvá „otevřená společnost“?

Týden ve světě katolickýma očima - 19. 3. 2020

Přední odborník na kanonické právo Edward Peters v aktuální analýze vysvětluje, jak je to s povinností účasti na mši svaté v čase epidemie. „Povinnost účasti na mši svaté mohou zrušit tři faktory: nemožnost, dispens, nebo dobrý důvod.“

Vzdělávání dětí ve víře by mělo být záležitostí celé rodiny

Na tomto důležitém úkolu by se měli podílet také prarodiče, strýcové, tety, bratranci a sestřenice. I když je role rodičů při výchově dětí ve víře nezbytná a nezastupitelná, nikdy by se neměla přehlížet účast ostatních členů rodiny.

Týden ve světě katolickýma očima - 12. 3. 2020

Kvůli epidemii koronaviru je od středy uzavřena bazilika sv. Petra i celé Svatopetrské náměstí. Již dříve byly zrušeny všechny veřejné mše svaté. Bezprecedentní opatření budou v platnosti přinejmenším do 3. dubna (pátek před Květnou nedělí).

Týden ve světě katolickýma očima - 5. 3. 2020

Vatikán vyhlásil válku kardinálu Zenovi,“ píše Daily Compass, který zveřejnil dopis kardinála Giovanniho Battisty Re (čerstvého děkana kolegia kardinálů) ostatním kardinálům. Obsahem dopisu je ostrá kritika na adresu kardinála Josepha Zena – emeritního biskupa Hong-Kongu, kritika komunistické ideologie a obhájce podzemní čínské církve (kardinál Duka mu v roce 2019 udělil zlatou medaili sv. Vojtěcha za nezlomnost a věrnost Církvi v zápase s komunismem).

Týden ve světě katolickýma očima - 27. 2. 2020

Přední vatikanista Sandro Magister ve své analýze otevřeně nazývá situaci v Německu schismatem, „o kterém se nemluví“. Podle Magistera papež již několikrát – naposledy v exhortaci Querida Amazonía – zklamal očekávání „inovátorů“, která předtím sám vyvolal. Co ho k tomu vedlo? „Odpověď je třeba hledat v Německu,“ říká Magister s poukazem na radikální cíle, které si vytyčila tamější „synodní cesta“ a na neúspěšné pokusy papeže německou církev „zkrotit“.

Zpráva: 260 milionů křesťanů po celém světě čelí pronásledování

Celosvětové pronásledování křesťanů je rostoucí problém, říká nová zpráva agentury, která dokumentuje zneužívání křesťanů po celém světě. Zpráva uvádí, že po celém světě čelí pronásledování 260 milionů křesťanů. To představuje nárůst o 6 % oproti předchozímu roku.

Kardinál Dolan se v Havaně setkal s kubánským prezidentem

Newyorský kardinál Timothy M. Dolan se 11. února soukromě setkal s prezidentem Kubánské republiky. Celý poslední den jeho šestidenní návštěvy ostrovního státu byl naplněn především návštěvami kubánských duchovních a humanitárních organizací a zařízení, kde katolíci na ostrově provozují služby pro chudé a seniory.

Týden ve světě katolickýma očima - 20. 2. 2020

Katolickým světem hýbou reakce na postsynodální exhortaci papeže Františka Querida Amazonía. Přehledné shrnutí obsahu dokumentu v angličtině přináší Edward Pentin, který též informuje o protichůdných signálech z tiskové konference, kde byla exhortace představena.

   4  5  6  7  8  9  10  11  12