Přehled zpráv
SVĚT
46 procent amerických katolíků tvrdí, že pronásledování křesťanů na celém světě je „velmi závažné“. Téměř polovina amerických katolíků tvrdí, že pronásledování křesťanů na celém světě je „velmi závažné“, což je oproti loňskému roku nárůst o 16 procent, jak vyplývá z nového průzkumu provedeného papežskou charitativní organizací Pomoc církvi v nouzi.
Zatímco se účastníci každoročního shromáždění Komise OSN pro ženy zasazovali o rozšíření celosvětového přístupu k potratu, paralelní podnik pořádaný Vatikánem a dalšími katolickými organizacemi představil v OSN pro-life pohled na posílení postavení žen.
Ve městě Christchurch na Novém Zélandu terorista se střelnými zbraněmi zaútočil na dvě mešity a střílel na každého, kdo se nacházel uvnitř. Nejmladší obětí tototo strašného zločinu bylo teprve tříleté dítě. Terorista zabil 50 lidí včetně tříletého chlapce Mucada Ibrahima. Vrah Brenton Tarrant přenášel svůj zločin živě na Facebook. Video, které viděly miliony lidí, zachycuje, jak vstoupil do jedné z mešit a střílel na každého, kdo se nacházel uvnitř. Tento masakr si zaslouží, aby jej zavrhl každý, kdo má alespoň trochu slušnosti.
Možná se domníváte, že to poslední, co církev v současné době potřebuje, je ještě větší zmatek, více pochybností a více dohadů kvůli věrouce, ale ne každý tento názor sdílí. Konkrétně čtyři členové papežské komise, která se zabývá otázkou diákonek, pořádali konferenci na Fordhamské univerzitě, kde nás chtěli přimět přemýšlet o tomto (podle jejich názoru) naléhavém problému. Profesorka Phyllis Zagano, dlouholetá zastánkyně ženského diakonátu, tak prohlašuje: „Je na církvi, aby vyvolala humbuk,“ zároveň však upozorňuje, že „zdržení a pozitivní odpověď“, zda ženy mohou sloužit jako diákonky, „je negativní odpověď“. Fordhamská konference je bezpochyby úvodní salvou pro ještě větší humbuk, který teprve přijde.
Lidé se stali mimoděk závislými na moderním otroctví, aby získali levné zboží a nedovolenou rozkoš, řekl kardinál Vincent Nichols. Lidé spoléhají na moderní otroctví, aby získali levné zboží, řekl kardinál. Kardinál a arcibiskup z Westminsteru varoval před návratem ekonomiky založené na otroctví a řekl, že otrokářství se znovu stává „jednou z nejvýnosnějších zločineckých aktivit na světě“.
Častěji dnes můžeme z různých (zvláště nevládních) zdrojů slýchat, že člověk má právo na to či ono – a jsou to někdy prapodivná „práva“: právo ženy na nakládání s vlastním tělem, za nímž se skrývá možnost usmrcení počatého dítěte („umělé přerušení těhotenství“); právo těžce nemocného člověka na svévolné ukončení vlastního života – tedy na jakousi „asistovanou sebevraždu“ (eutanazii, „umělé přerušení nemoci“?); právo homosexuálně orientovaných osob na uzavření manželského svazku a na adopci dětí; právo dětí určit své pohlaví apod.
V neděli na světovém šampionátu hrálo družstvo Chorvatska proti Francii poté, co na tomto mistrovství prošlo vítězně řadou náročných zápasů. Jeden důvod, proč katolíci mohli držet palce této malé středoevropské zemi: Chorvatsko je silně katolická země a trenér národního týmu, Zlatko Dalic, je upřímně věřícím člověkem. Dalic nedávno řekl, že za svůj nynější úspěch vděčí své víře v Boha a že vždycky s sebou nosí růženec, aby se měl v těžkých chvílích čeho držet.
Téměř 200 mladých katolíků podepsalo otevřený dopis vyjadřující jejich podporu učení encykliky Humanae vitae. Dopis, který v tomto týdnu zveřejnil list Catholic Herald, chválí výzvu encykliky k cudnosti a popisuje ji jako „krásnou a prorockou“. „Žít v čistotě je náročné a znamená to jít proti současné kultuře, ale je to prospěšné pro vztahy,“ uvádějí signatáři.
Neshody mezi Trumpovou administrativou a evropskými vládami ohledně potratů se stupňují a mohou vést k otevřené konfrontaci na Valném shromáždění OSN letos na podzim. Jedná se o vložení několika vět na podporu potratů do každoroční rezoluce OSN o humanitární pomoci.