sv. Atanasia / ne 18. duben 2021

Pochází ze vznešené rodiny na ostrově Egina. O jejím atributu -hvězdě - legenda vypráví, že velmi mladá prožila u přeslice vytržení, při němž do její hrudi vstoupila zářivá hvězda. Atanasia už v mládí toužila ... (pokračování)

Přehled zpráv

SVĚT

Týden ve světě katolickýma očima - 13. 2. 2020

Papež František zveřejnil postsynodální apoštolskou exhortaci Querida Amazonia. Radikálně progresivní kroky (jako svěcení žen či kněžské svěcení ženatých mužů) dokument nezavádí. Analýzy a reakce přineseme v příštím vydání rubriky.

Novoroční předsevzetí pro znepokojené katolíky: Několik návrhů

Během pochmurného období stanného práva a po jeho skončení na počátku 80. let pronášeli mnozí svobodomyslní Poláci 1. ledna sarkastické přání: „Ať je nový rok lepší, než teď víte, jaký bude!“ Toto přání by mohli na počátku roku 2020 pronášet katolíci obávající se o budoucnost církve, protože přicházejí další nepříjemné zprávy.

Týden ve světě katolickýma očima - 6. 2. 2020

V rozhovoru, jehož fragmenty v úterý publikoval deník La Stampa, papež František potvrzuje význam celibátu. Diskusi o tomto tématu rozvířila nedávná Amazonská synoda.

Vítejte ve 20. letech: Co mohou katolíci očekávat v následujícím desetiletí

Více katolíků, více světců, více lidové zbožnosti – ale také více pronásledovaných křesťanů. Co se stane s církví v nadcházejícím desetiletí? Jen Bůh ví, ale i tak stojí za to se zamyslet, co nás čeká ve 20. letech 21. století. Zde je 10 očekávaných událostí, které se mohou odehrát v příštích 10 letech – některé pravděpodobněji než jiné.

Transsexuální muži vytlačují ženy

Tenisová legenda Martina Navrátilová, jež otevřeně přiznává, že je lesbička, byla vyloučena z představenstva neziskové organizace Athlete Ally, která podporuje zapojení LGBT osob do sportu. Navrátilová v úvodníku britského Sunday Times v únoru napsala, že je „neférové“ umožnit transženám – biologickým mužům, kteří si změnili svou genderovou identitu na ženskou – atletické soupeření s biologickými ženami.

Týden ve světě katolickýma očima - 4. 12. 2019

O svátku sv. Barbory nabízíme průvodce tím, co se právě děje v katolické církvi.

Co je slavnost Všech svatých?

Každoročně slaví církev 1. listopadu nespočetný zástup živých a zářících svědků Krista. Jestliže byli někteří z nich oficiálně uznáni a po tzv. kanonizačním procesu dáni za příklad, církev dobře ví, že mnoho dalších také žilo ve věrnosti evangeliu a ve službě všem lidem. Proto v tento den křesťané slaví všechny svaté, známé i neznámé.

Pohanské modly nejsou neškodné a dialog není definitivním cílem

Konflikty v dějinách obvykle popisují vítězové. Baalovi kněží ze zřejmých důvodů sami nenapsali žádnou vlastní zprávu o souboji s Eliášem na hoře Karmel. Ale zajímalo by mě, jak by ji napsali, kdyby se rozhodli tuto událost vylíčit. Mějme na paměti, že to byl Eliáš, kdo vyprovokoval tento konflikt. Baalovi kněží neměli důvod hádat se s Eliášem.

Misijní měsíc: Re-evangelizace je nezbytná

Zásadní je vykonávat vnitřní misii u těch, kteří již evangelium znají, prohlásil kardinál Fernando Filoni, prefekt Kongregace pro evangelizaci národů. Vyjádřil se tak při představení Mimořádného misijního měsíce ve Vatikánu 1. října 2019.

   5  6  7  8  9  10  11  12  13