sv. Sadot a druhové / út 18. únor 2020

V perském království, v místě zvaném Beit Lapat byl umučen svatý Sadot, bisku... (pokračování)

Hochhuthův Náměstek - produkt KGB

Hochhuthův Náměstek - produkt KGB

Americký týdeník National Review uveřejnil článek bývalého ředitele rumunské komunistické rozvědky (který později uprchl na západ) o taktice KGB vůči Vatikánu. Ion Mihai Pacepa píše, že v únoru 1960 Chruščev schválil tajný plán KGB na poškození morální autority Vatikánu v západní Evropě: jeho autory byli předseda KGB Alexandr Šelepin a člen politbyra Alexej Kiričenko.

Plán se zaměřil především na Pia XII., který právě (v roce 1958) zemřel a nemohl se bránit. ("Mrtví se nemohou bránit", bylo heslo KGB.) Akce měla být provedena "západníma rukama". Akce nazvaná "Seat-12" se zhmotnila do přípravy hry "Náměstek", jejíž námět připravil generál Agajanc, šéf dezinformačního oddělení KGB. Sepsal ji pak neznámý německý autor Rolf Hochhuth; producentem byl Erwin Piscator. Ve hře se tvrdí, že Pius XII. podporoval Hitlera a jeho politiku likvidace Židů. Hra byla přeložena do 20 jazyků: v Praze ji uvedlo Vinohradské divadlo a byla vydána knižně.

Článek líčí, jak byla do přípravy hry zapojena i rumunská tajná služba.

27. 06. 2014, National Review

HLEDÁME
spolupracovníky, někoho šikovného a spolehlivého, s dobrým názorem a smyslem pro maličkosti i pro humor. Někoho, kdo nevěří na Murphyho zákon
"Nikdy nebuď první. Nikdy nebuď poslední. Nikdy se na nic nehlas dobrovolně."
redakce@rcmonitor.cz

Dobrý časopis


pdf >        archiv >