Tři svatí archandělé / út 29. září 2020

Slavíme svátek tří archandělů, které nám představuje Bible jako ty, kteří stojí před Bohem (Lk 1,19; Tob 12,15). Povšimněme si jejich jmen a významu slova v hebrejštině. Michael - "Kdo je jako Bůh?" Gabriel... (pokračování)

Kardinál Barbarin: Iráčtí křesťané nabízejí silné svědectví

Kardinál Barbarin: Iráčtí křesťané nabízejí silné svědectví

Tři francouzští biskupové minulý týden navštívili křesťanské komunity postižené probíhajícími konflikty a nepokoji v Iráku. Při své čtyřdenní cestě se zastavili v Karakoshi, Alqoshi, Kirkúku a Erbilu.

Setkali se rovněž s mnoha křesťany, kteří minulý měsíc uprchli z Mosulu poté, co jim islamističtí extremisté dali na vybranou buď konvertovat k islámu, platit daň nebo se nechat zabít.

Lyonský arcibiskup kardinál Philippe Barbarin v pátek po svém návratu do Francie řekl Vatikánskému rozhlasu, že jej dojalo, s jakou radostí je v těchto komunitách vítali, a to i navzdory obtížím, kterým tito lidé čelí, a všemu, co ztratili. Iráčtí křesťané jsou pronásledováni již celá staletí, dodal.

Poukázal na jejich svědectví o víře v Ježíše Krista a poznamenal, že žádného z křesťanů, kteří z Mosulu uprchli, islamisté nezabili.

Během čtyř dní se francouzští biskupové setkali s 50 lidmi ve škole, s asi 200 lidmi v kapli a s více než 1000 lidmi v katedrále. V různých zařízeních v každém z těchto měst se několikrát denně setkávali s dalšími iráckými křesťany. Kardinál řekl, že vyslechl jejich životní příběhy a jejich svědectví ho posílilo.

Podle jeho slov se křesťané v Iráku cítí tak, jako by na ně všichni zapomněli, ale návštěva francouzských biskupů i demonstrace, které byly ve Francii svolány na jejich podporu, je povzbudily.

Francouzští katolíci také uspořádali zvláštní sbírku pro běžence, kteří uprchli z Mosulu. Kardinál Barbarin řekl, že se setkal s patriarchou Louisem Raphaelem Sakem, který sám byl v exilu mimo Mosul, ale nyní navštěvuje části svého rozptýleného stádce.

11. 08. 2014, Radio Vaticana EN