sv. Jeroným / st 30. září 2020

Pocházel z chorvatského území. Studoval v Římě a několik let žil jako poustevník poblíž Antiochie. Byl vysvěcen na kněze a pobýval v Konstantinopoli, odkud se vrátil do Říma. Na pokyn papeže Damasa pracoval na ... (pokračování)

Konečně hlasy umírněných muslimů

Konečně hlasy umírněných muslimů

Ijád Amín Madaní, generální tajemník Organizace islámské spolupráce představující 57 zemí a 1,4 miliard muslimů, prohlásil, že oficiálně odmítá nucené deportace křesťanů a výhrůžky popravou; označil je za „zločin, který nesmí být tolerován“. Distancoval se také od Islámského kalifátu: podle něho „nemá nic společného s islámem a jeho principy, jež vyzývají ke spravedlnosti, laskavosti, svobodě víry a koexistenci“.

Sto britských imámů se sešlo na mírové konferenci, kde se shodli na potřebě jednoty, loajality ke Spojenému království a distancovali se od islámského kalifátu (IS) jako nelegitimní, zločinné skupiny, která podle nich nepředstavuje islám. „Jsme sjednocení proti IS, proti terorismu, proti zločinnosti, proti bolesti a utrpení,“ prohlásili.

Také v Turecku se následník kalifa ottomanského císařství, Mehmet Gormez, distancoval od IS a řekl, že tento subjekt nemá kompetenci vyhlašovat války proti žádné zemi ani komunitě. Zdůraznil, že muslimové by neměli být nepřátelští k lidem jiných názorů, hodnot, ani jiné víry. „Ta prohlášení proti křesťanům jsou skutečně hrozná. Islámští učenci se na to musejí soustředit, protože neschopnost mírového soužití s jinými vírami a kulturami znamená kolaps civilizace.“

Prohlášení britských imámů je natočeno na you tube, Imams on line.16. 08. 2014, Indep.Cath.News