sv. Valerián / ne 15. prosinec 2019

Narodil se asi kolem roku 380. Později se stal knězem a byl ustanoven biskupem ... (pokračování)

Eucharistie není večeře s přáteli, ale mysterium

V rozhovoru pro katolický server Aleteia zaujal Robert kardinál Sarah, prefekt Kongregace pro bohoslužbu, stanovisko k aktuálním tématům, jako je liturgie, rodina a islám.

Eucharistie není večeře s přáteli, ale mysterium

Od listopadu 2014 je Robert kardinál Sarah prefektem Kongregace pro bohoslužbu a svátosti. V rozhovoru pro katolický server Aleteia hovořil tento kardinál, jenž pochází ze západoafrické Guineje, o své knize „Dieu ou rien“ (Bůh nebo nic), která vyšla v únoru letošního roku.

Kardinál Sarah se v knize několikrát vyjádřil k liturgickým sporům uvnitř Církve. Lituje, že dochází ke konfliktům mezi stoupenci řádné a mimořádné formy římského ritu. Druhý vatikánský koncil nikdy nepožadoval, abychom zapomněli na minulost a vzdali se mše ve starém ritu. Jde o to, aby byla provedena liturgická reforma, kterou si přál koncil. Liturgie je místo, kde se setkáváme s Bohem tváří v tvář. Nemohli bychom liturgii skutečně slavit, kdyby se stala důvodem rozepří a my bychom na liturgii přicházeli plni zášti a nepřejícnosti. Ježíš požadoval, abychom se nejdříve smířili se svým bratrem, než přineseme svou oběť. Eucharistie není „večeře s přáteli“, ale posvátné mysterium. Pod touto podmínkou je možné usmíření, které však v posledu působí Bůh, řekl kardinál Sarah.

Kritikům papeže doporučuje více důvěry v Boha. Bůh zaslíbil své Církvi a apoštolu Petrovi svou pomoc. „Bůh nám dal Františka, aby nyní vedl Církev,“ řekl doslova.

Protestní hnutí „La manif pour tous“ (Demonstrace pro všechny) kardinál považuje za nezbytnou iniciativu, kterou plně podporuje. Rodina je něčím, co nám dal Bůh. „Manif pour tous“ je pro křesťany možností vydávat svědectví o své víře tím, že brání rodinu. Hnutí sice nedokázalo zabránit politickým rozhodnutím, ale to neznamená, že je zbytečné. Přispělo k tomu, že znovu ožívá myšlenka rodiny. Kromě politického hnutí je zapotřebí také mnoha rodin, které se budou řídit podle Božího plánu, dodal kardinál.

Islám je již dlouho v Evropě přítomen, aniž by se ho někdo musel předtím obávat. Samozřejmě tu dříve bylo méně muslimů, ale to není podstatné. V jeho vlasti – Guineji – tvoří muslimové 73 procent obyvatel, katolíků je pouze 5 procent. Ani jedna z těchto skupin se té druhé neobává. V jeho zemi jsou muslimové zděšeni zvěrstvy, která radikální islamisté páchají ve jeménu Alláha.

20. 03. 2015, Kathnet

HLEDÁME
spolupracovníky, někoho šikovného a spolehlivého, s dobrým názorem a smyslem pro maličkosti i pro humor. Někoho, kdo nevěří na Murphyho zákon
"Nikdy nebuď první. Nikdy nebuď poslední. Nikdy se na nic nehlas dobrovolně."
redakce@rcmonitor.cz

Dobrý časopis


pdf >        archiv >