sv. Valerián / ne 15. prosinec 2019

Narodil se asi kolem roku 380. Později se stal knězem a byl ustanoven biskupem ... (pokračování)

Amnesty International: počet poprav se v roce 2014 zvýšil

Alarmující počet zemí – zejména v Asii – vykonával v roce 2014 trest smrti jako prostředek v boji se skutečným nebo domnělým ohrožením státní bezpečnosti spojeným s terorismem, zločinností nebo vnitřní nestabilitou, uvedla organizace Amnesty International ve své výroční zprávě o celosvětovém užívání trestu smrti. Popravy byly v roce 2014 zaznamenány ve 22 zemích, stejně jako v roce 2013.

Amnesty International: počet poprav se v roce 2014 zvýšil

Samotná Čína provedla více poprav než zbytek světa dohromady, uvádí se ve zprávě zaslané agentuře Fides.

Mezi dalších pět zemí, kde bylo v roce 2014 provedeno nejvíce poprav na světě, patří Írán (289 oficiálně oznámených a přinejmenším 454 dalších, které nebyly potvrzeny státními orgány), Saúdská Arábie (nejméně 90), Irák (nejméně 61) a USA (35).

„Znepokojivý trend států, jež využívají trest smrti k boji s ohrožením státní bezpečnosti, lze spatřovat po celém světě. Čína, Pákistán, Írán a Irák popravují lidi obviněné z ,terorismu‘,“ uvádí se v textu.

Pákistán znovu začal popravovat po strašlivém útoku Tálibánu na školu v Péšaváru. V prosinci bylo popraveno sedm lidí a vláda uvedla, že budou popraveny další stovky odsouzených za zločiny související s „terorismem“. K velkému množství poprav dochází i v roce 2015.

„V zemích, jako je Saúdské Arábie, Severní Korea a Írán, vlády i nadále využívají trest smrti jako nástroj k potlačení disentu.“ Další země „využívají poprav jako podobně nedokonalých pokusů o snížení kriminality. Jordánsko v prosinci ukončilo osmileté moratorium a popravilo jedenáct osob odsouzených za vraždu. Vláda uvedla, že to byl krok k zastavení nárůstu násilných trestných činů. V Indonésii vláda oznámila plány na popravy především obchodníků s drogami, aby tak vyřešila „stav nouze“, pokud jde o veřejnou bezpečnost – tyto sliby by měly být realizovány v roce 2015.

08. 04. 2015, Fides

HLEDÁME
spolupracovníky, někoho šikovného a spolehlivého, s dobrým názorem a smyslem pro maličkosti i pro humor. Někoho, kdo nevěří na Murphyho zákon
"Nikdy nebuď první. Nikdy nebuď poslední. Nikdy se na nic nehlas dobrovolně."
redakce@rcmonitor.cz

Dobrý časopis


pdf >        archiv >