sv. Vincenc / pá 24. květen 2019

Byl vzdělaný Gal, který se dal zlákat tvrdým vojenským životem i s jeho pýchou.... (pokračování)

Otec Maurice Borrmans

Otec Maurice Borrmans, francouzský misionář, jenž se stal významnou osobností katolicko-muslimského dialogu, zemřel 26. prosince ve věku 92 let. Veden příkladem blahoslaveného Charlese de Foucaulda vstoupil Borrmans do Společnosti misionářů Afriky (Bílí otcové) a roku 1949 byl v Tunisku vysvěcen na kněze. Později učil na papežském institutu arabská a islámská studia a založil časopis Islamochristiana, jehož byl v letech 1975–2004 editorem.

Otec Maurice Borrmans

V roce 1981 otec Borrmans napsal revidované pokyny pro dialog mezi křesťany a muslimy, které vydala Papežská rada pro mezináboženský dialog. Toto dílo, napsané ve francouzštině, bylo později přeloženo do angličtiny a roku 1990 je vydal Paulist Press.

Roku 2006 otec Borrmans řekl na vatikánské konferenci, že křesťanské menšiny v muslimských zemích „podstupují riziko, že se stanou ’obětními beránky‘ v důsledku povrchního zevšeobecňování a oživování starých předsudků a snů o křížových výpravách nebo džihádu“.

Desítky let stará korespondence tohoto kněze s trapistickým převorem alžírského kláštera Notre-Dame de l’Atlas byla vydána v roce 2015. (Převora a šest dalších mnichů roku 1996 unesla a zavraždila povstalecká alžírská ozbrojená islámská organizace.) Papežská univerzita Urbaniana v roce 2015 udělila otci Borrmansovi čestný doktorát.

13. 01. 2018, Catholic Culture

HLEDÁME
spolupracovníky, někoho šikovného a spolehlivého, s dobrým názorem a smyslem pro maličkosti i pro humor. Někoho, kdo nevěří na Murphyho zákon
"Nikdy nebuď první. Nikdy nebuď poslední. Nikdy se na nic nehlas dobrovolně."
redakce@rcmonitor.cz

Dobrý časopis


pdf >        archiv >